Zaloguj się


Podróż do Toskanii

Istnieje możliwość stresowania się nawet w najlepszych sytuacjach. W tym rozdziale przewodnika przygotowaliśmy wskazówki dla podróżujących do Toskanii, aby proces ten przebiegał jak najbardziej bezstresowo.

Mamy również wiele porad dotyczących poruszania się po miastach i drogach w regionie. Chociaż transport publiczny w miastach jest dobry, najłatwiej jest zwiedzać okolice i wioski samochodem.

Poniższe strony stanowią obszerne źródło informacji na temat tego, jak ograniczyć stres związany z podróżowaniem do minimum. Poniżej przedstawione są godne zaufania wypożyczalnie samochodów oraz firmy taksówkarskie, a także ważne informacje o jeździe samochodem we Włoszech, ubezpieczeniach podróżnych i lotach do Toskanii.

Podróż do Toskanii

Wynajem samochodu w Toskanii

Aby w pełni wykorzystać czas spędzony w Toskanii, zdecydowanie zalecamy posiadanie samochodu. Pozwoli Ci to odkrywać piękne małe miasteczka na wzgórzach, do których można dotrzeć jedynie wąskimi drogami z zapierającymi dech w piersiach widokami. Podróżowanie autem zapewni Ci swobodę odkrywania malowniczych krajobrazów regionu we własnym tempie.

Istnieje wiele możliwości wynajęcia samochodu bezpośrednio z lotniska, więc z pewnością znajdziesz opcję odpowiadającą Twoim potrzebom.

Czytaj dalej

Loty
Najpopularniejsze lotnisko w Toskanii znajduje się w Pizie (Galileo Galilei). Bezpośrednie połączenia do Pizy ( z Warszawy – Modlina, Krakowa i Gdańska). Dojazd z lotniska do większości oferowanych przez nas domów w okolicach Florencji, Sieny i Arezzo zajmuje około 2 godzin i sam w sobie może być atrakcją, jeśli po przejechaniu autostradą FI-PI-LI do Florencji wybierze się malowniczą Via Chiantigiana (SR222).

Dobrym rozwiązaniem dla lokalizacji na północy Toskanii może być lot do Bolonii (z Warszawy – Modlina, Krakowa i Wrocławia, następnie około 2-3 godzin jazdy), natomiast dla lokalizacji na południu Toskanii (w tym dla regionu Chianti) i w Umbrii, w grę wchodzą także loty do Rzymu (Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań, Gdańsk i Katowice, następnie 3-4 godziny jazdy). Polecamy porównywarkę lotów eSky, wyszukuje tanie loty z tysięcy dostępnych połączeń każdego dnia. eSky to szybkie porównanie tanich lotów i oszczędność pieniędzy, sprawdź!

Czytaj dalej

Ubezpieczenie


Rozumiemy, że dokonując rezerwacji u nas, na To Toskania, chcesz mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze. Rozumiemy również, że plany wakacje są dla Ciebie ważne, a jeśli pojawią się nieprzewidziane okoliczności, chcesz, by rezerwacja i pieniądze były bezpieczne.

Z tego względu uważamy, że odpowiednie ubezpieczenie turystyczne jest nieodzowną częścią przygotowań do podróży. Uznajemy to na tyle istotne, że w Warunkach Ogólnych prosimy, aby całą grupa na czas wyjazdu była objęta ubezpieczeniem od występujących ryzyk.

Ubezpieczenie turystyczne nie tylko pomaga w przypadku wszelkich nieszczęść, które mogą mieć wpływ na Twoje wakacje, ale także zabezpiecza Cię jako najemcę podczas pobytu w jednej z naszych willi.
Zwrot kosztów rezygnacji oraz nagłe wypadki medyczne
Zalecamy dokładne sprawdzenie, co obejmuje ubezpieczenie podróży i czy jest to zakres dopasowany do Twoich potrzeb. Szczególnie istotna jest kwestia zwrotu kosztów związanych z rezygnacją z wyjazdu, takie ubezpieczenie najczęściej musi być wykupione w ciągu kilku dni od dokonania rezerwacji. Ubezpieczenie może także obejmować koszty leczenia i transportu, konieczność przerwania podróży czy ryzyko utraty lub zniszczenia mienia.
Ochrona przed przypadkowymi uszkodzeniami
Gdy jesteś na wakacjach, ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, jest opłacenie dodatkowych kosztów, gdy coś nieprzewidzianego się wydarzy. Jednak wypadki się zdarzają i z tego powodu zalecamy, aby Twoja polisa ubezpieczenia podróżnego obejmowała odpowiedzialność cywilną (OC) wszystkich członków Twojej grupy za przypadkowe uszkodzenia mienia podczas wakacji.
Ubezpieczenie zwierząt
Zwierzęta są mile widziane w większości naszych willi i apartamentów (domy przyjazne zwierzętom możesz znaleźć korzystając z filtrów w naszej wyszukiwarce willi). Jeśli zabierasz zwierzaka ze sobą na wakacje, zalecamy wybór polisy ubezpieczeniowej, która obejmuje odpowiedzialność za wszelkie przypadkowe uszkodzenia lub obrażenia spowodowane przez zwierzę podczas podróży oraz koszty leczenia za granicą.

Czytaj dalej

Porady żywieniowe we Włoszech

Zagraniczne podróże, a nawet wyjście do restauracji we własnym mieście, bywają trudne dla wegetarian czy osób z alergiami pokarmowymi. Tutaj To-Toskania udziela kilku rad, które mogą się przydać podczas wczasów w Toskanii lub podróży po Włoszech.

Czytaj dalej

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze.  Wspólnie z właścicielami willi To Toskania zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas pobytu.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny basenu
Baseny w naszych willach w Toskanii nie mają ratowników, dlatego ważne jest, aby przed użyciem zapoznać się z układem basenu. Weź pod uwagę głębokość i rozmiar basenu.  Wypadki na basenie mogą zdarzyć się, gdy dzieci odkrywają nowe miejsce wkrótce po przyjeździe. Upewnij się, że zawsze wiesz, gdzie są twoje dzieci.

● Przestrzegaj zasad dotyczących basenów wywieszonych wokół basenu.
● Basen we willi nie będzie odpowiedni do nurkowania, chyba że zaznaczono inaczej.
● Przestrzegaj godzin otwarcia basenu i nie korzystaj z niego po zmroku.
● Nie pływaj natychmiast po zjedzeniu posiłku.
● Nie pływaj po wypiciu alkoholu.
● Nie korzystaj z basenu, jeśli cierpisz na rozstrój żołądka lub źle się czujesz.
● Weź prysznic przed wejściem na basen.
● Upewnij się, że dzieci korzystają z toalety przed korzystaniem z basenu.
● Małe dzieci i niemowlęta powinny nosić odpowiednie stroje kąpielowe (np. Pieluchy na basen).
● Przed skorzystaniem z basenu upewnij się, że wiesz, jak uzyskać pomoc w nagłym wypadku.
Czujniki dymu i tlenku węgla
Czujniki dymu i tlenku węgla nie są powszechne w Toskanii. Sugerujemy zakup takiego, który zabierzesz ze sobą w podróż, na wypadek, gdyby Twoja willa go nie miała. Kliknij tutaj, aby zobaczyć przykładowy przenośny czujnik tlenku węgla.
Zasady bezpieczeństwa
Po spotkaniu z właścicielem willi zostaniesz poproszony o zapoznanie się z zabezpieczaniem przeciw pożarowym i zabezpieczaniem awaryjnym.  Jeśli nie wiesz, jak zlokalizować apteczkę lub gaśnicę, zapytaj właściciela willi. Będą chcieli upewnić się, że przestrzegasz wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Porady zdrowotne Obywatele europejscy
Przed wyjazdem warto udać się do najbliższego oddziału NFZ i wyrobić sobie ważną przez rok Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdzającą posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i umożliwiającą uzyskanie nieodpłatnej (co do zasady) usługi medycznej w krajach UE.
Porady zdrowotne Wszystkie pozostałe kraje
Aby zobaczyć najnowsze porady CDC na temat zdrowia w Toskanii, kliknij tutaj) (https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/italy. CDC zapewnia regularnie aktualizowane informacje o tym, jak zachować zdrowie podczas podróży za granicę, w tym porady dotyczące środków zapobiegawczych i zalecanych szczepień.
Numery alarmowe
112 to ogólny numer alarmowy we Włoszech dla policji pogotowia i straży pożarnej.
Numery połączeń bezpośrednich:
112 - Carabinieri (policja federalna)
113 - Lokalna policja (plus karetka i ogień)
115 - Straż pożarna
116 - Pomoc drogowa A.C.I.
117 - Policja finansowa
118 - Nagłe wypadki medyczne
1515 - Pożary lasów

Czytaj dalej

Informacje dotyczące ogrzewania i klimatyzacji

Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o swoim ogrzewaniu i klimatyzacji, w jednym zwięzłym przewodniku. Są trzy sposoby naliczania opłat za korzystanie:

1. Wliczone w cenę wynajmu
Oznacza to, że wszystkie opłaty za ogrzewanie i klimatyzację są wliczone w tygodniową cenę wynajmu. Nie ma żadnych dodatkowych opłat za te usługi.

Czasami istnieje limit na gaz, energię elektryczną lub klimatyzację, jeśli korzystanie z urządzeń jest ograniczone, po przekroczeniu danego limitu, koszt naliczany jest według zużycia.

2. Opłata stała.
Stała opłata, która nie różni się w zależności od zużycia

3. Według zużycia
Oznacza to, że opłaty będą naliczane według zużycia.  Jest to określane na podstawie odczytów liczników i naliczane według stawki określonej przez właścicieli willi lub opiekunów. Uwaga: ceny nie zawsze są znane zespołowi To Toskania
Jak zachować kontrolować temperaturę w domu.
• Zamknij zewnętrzne drzwi, okna i żaluzje po stronie południowej lub tam, gdzie świeci słońce. Zapobiegnie to przedostawaniu się ciepłego powietrza i bezpośredniego światła słonecznego do domu.
• Otwórz drzwi i okna w nocy i wczesnym rankiem, aby wpuścić chłodne powietrze.
• Ustaw wentylatory sufitowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby wyciągnąć gorące powietrze do góry.
• Upewnij się, że prześcieradła zostały zmienione podczas pobytu. Pomoże to zachować świeżość i chłód. [Uwaga: zmiana pościeli może wiązać się z dodatkową opłatą.]

Czytaj dalej

Użyteczne Zwroty

Włosi są bardzo dumni ze swojego kraju i bardzo gościnni w stosunku do turystów, chętnie próbujących ich wybornego jedzenia i wina, doceniających ich kulturę oraz próbujących mówić ich językiem... Włosi to uwielbiają. Ojcami współczesnego języka są Dante, Manzoni oraz telewizja. Każde z nich przyczyniło się do utworzenia narodowego języka, łącząc ze sobą nieskończoną liczbę regionalnych i lokalnych dialektów.

Dziękuję..............................Grazie 
Czy mówi pan/pani po angielsku?...........Parla inglese?
Proszę....................Prego 
Nie rozumiem..................Non capisco
Przepraszam?...........................Mi scusi
Jestem Polakiem...........................Io sono polacco.
Przepraszam (czy mogę przejść).........Permesso
Tak / Nie / Proszę...................Si / No / per favore
Wczoraj..............................Ieri 
Dziś....................................Oggi
Jak się pani/pan ma?........................Come sta?
Dobrze, dziękuję......................Bene grazie
Jutro..............................Domani 
Dzień dobry.......................Buon giorno
Poranek.................................Mattina 
Dobry wieczór........................Buona sera
Południe.....................................Mezzogiorno
Dobranoc............................Buona notte
Popołudnie..............................Pomeriggio
Do widzenia..............................Arrivederci
Wieczór.................................Sera 
Cześć.....................................Ciao
Kiedy?..................................Quando? 
Która godzina?.....................Che ora è?
Ile kosztuje?.........Quanto costa? 
Gdzie jest?...........................Dove è?
Czy mógłby mi pan/pani pomóc?..............Potrebbe aiutarmi?
Nie wiem...........................Non lo so
Dobrze..................................Va bene 
Nieważne.....................Non importa
Zgubiłem się ................................Mi sono perso
Nic...................................Niente
Jestem zmęczony ..............................Sono stanco
Jestem głodny............................Ho fame
Chce mi się spać.............................Ho sonno
Chce mi się pić.............................Ho sete
Źle się czuję....................................Mi sento male
Przykro mi...............................Mi dispiace
Śniadanie................................Colazione
Zostaw mnie.......................Lasciami in pace
Obiad.....................................Pranzo         
Kolacja....................................Cena
Duży.........................................Grande
Mały......................................Piccolo
Dlaczego.......................................Perché
Gdzie.....................................Dove
Chciałbym............................Vorrei
Chcę....................................Voglio
Proszę....................................Per favore
Prawa strona.......................................Destra
Lewa strona.........................................Sinistra
Hotel......................................Albergo
Bank......................................Banca
Market...................................Mercato
Sklep......................................Negozio
Plaża....................................Spiaggia
Szpital.................................Ospedale
Apteka.................................Farmacia
Stacja..................................Stazione
Pociąg.....................................Treno
Peron...............................Binario
Bilet...................................Biglietto
W jedną stronę………..........Andata
Powrotny..........................Andata e ritorno
Autobus.......................................Autobus
Przystanek autobusowy................................Fermata
Ulica jednokierunkowa....................Senso unico
Gorąco........................................Caldo
Zimno......................................Freddo
Za dużo..............................Troppo
Dobrze......................................Bene
Powodzenia.............................Buona fortuna
parla lentamente....................Proszę mówić powoli
Jak się pan/pani nazywa?..............Come si chiama?

INFORMACJE PRZYDATNE TURYSTOM
Otwarte................................Aperto 
Palenie papierosów zabronione......................Vietato fumare
Zamknięte..............................Chiuso
Winda....................................Ascensore
Wejście...........................Entrata / Ingresso
Wolne..............................Libero
Wyjście...................................Uscita
Zajęte..........................Occupato
Wejście (pociągi/autobusy)...Salita   
Schody................................Scale
Wyjście (pociągi/autobusy)...........Uscita
Zabronione.........................Vietato
Pchać.................................Spingere
Nie ruszać....................Non toccare
Ciągnąć..................................Tirare   
Toaleta...............................W.C. / Bagno
Damska..............................Donne / Signore   
Męska...............................Uomini / Signori
Woda niezdatna do picia.........Acqua non portabile

WYMOWA
CH jest wymawiane jak K
CI jest wymawiane jak CI
C + samogłoska jest wymawiane jak KI / KE
CA jest wymawiane jak KA

NUMERY
Uno  -  jeden 
Due -  dwa
Tre - trzy
Quattro - cztery
Cinque - pięć
Sei - sześć
Sette - siedem
Otto - osiem
Nove - dziewięć
Dieci - dziesięć
venti - dwadzieścia
trenta - trzydzieści
quaranta - czterdzieści
cinquanta - pięćdziesiąt
sessanta - sześćdziesiąt
settanta - siedemdziesiąt
ottanta - osiemdziesiąt
novanta - dziewięćdziesiąt
cento - sto
milione - milion

Czytaj dalej

Zabieranie psa na wakacje


Nie pojadę bez mojego psa! Informacje i wskazówki dotyczące przyjemnego wypoczynku z Twoim zwierzakiem

Czy wakacje bez ukochanego czworonożnego przyjaciela nie wchodzą w grę? Z To Toskania wakacje z psem stają się dziecinnie proste. Oferujemy szeroki wybór przyjaznych psom domów i apartamentów wakacyjnych w całej Toskanii. https://www.to-toskania.pl/wyszukiwanie-domu/psy-mile-widziane/

Toskania to idealne miejsce na wakacje dla właścicieli psów i ich wiernych towarzyszy. Lasy, polne drogi, plaże ze strefami dla psów zapewniają mnóstwo miejsca na niesamowite spacery i odkrywanie piękna regionu.

Jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zabierając psa na wakacje. Zespół To Toskania jest do dyspozycji, chętnie udzielimy wszelkich informacji i wskazówek.
Ogólne zasady dotyczące pobytu psów we Włoszech
Na sam początek - wjazd
W przypadku podróży do Włoch obowiązują przepisy UE dotyczące zwierząt domowych. W każdym przypadku Twój pies musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i będzie potrzebował paszportu UE dla zwierząt domowych z zaświadczeniem weterynaryjnym dotyczącym szczepień i mikroczipem. Ponadto wskazane i konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC psa. Zwracamy również uwagę, że we Włoszech smycz i kaganiec są obowiązkowe.
Podróż
W zależności od tego, jak planujesz dotrzeć na miejsce, podczas podróży z czworonożnym przyjacielem należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Samochodem
Podróż samochodem z psem to chyba najlepszy sposób, gdyż w większości przypadków zwierzę będzie dobrze znało samochód i możliwe będzie robienie przerw w dowolnej chwili.
Zwracaj uwagę, czy Twój pies się nie przegrzewa i nigdy nie zostawiaj go samego w samochodzie. Podczas podróży najlepiej karmić psa tylko małymi przekąskami, aby zapobiec wymiotom. Upewnij się, że masz ze sobą wystarczającą ilość wody!
Pociągiem
Psy do określonego rozmiaru często mogą podróżować bezpłatnie w klatce transportowej, ale dla większych psów może być konieczne wykupienie biletu. Wszystkie psy, które nie znajdują się w transporterach, muszą być na smyczy i nosić kaganiec. Podobne zasady dotyczą włoskiego transportu publicznego. Przed podróżą skonsultuj się z przewoźnikiem.
Zasady obowiązujące w TrenItalia: https://www.trenitalia.com/en/services/travelling_with_yourpets.html
Zasady obowiązujące w PKP IC:
https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/przewoz-psa.html
Samolotem
Większość psów musi spędzić lot w odpowiedniej skrzyni transportowej w luku bagażowym. Sprawdź warunki obowiązujące w wybranej linii lotniczej przed dokonaniem rezerwacji.
W terenie - udane wypady z psem
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi zwierząt towarzyszących. Prowadzenie na smyczy jest obowiązkowe, dotyczy to także w parków. Zawsze powinieneś mieć przy sobie kaganiec, ale pies będzie musiał go nosić tylko na żądanie. Do niektórych miejscach, takich jak choćby kościoły i muzea, psów nie można wprowadzać.
Plaże
Psy są akceptowane na określonych plażach dla psów. W ostatnich latach liczba plaż dla psów w Toskanii stale rośnie. Są to głównie „spiagge libre”, czyli plaże publiczne, które nie są wydzierżawione i tam psy mogą wejść do wody, aby się ochłodzić. Te plaże są oznaczone znakami „spiaggia per cani”.
Muzea i inne obiekty
W większości muzeów, galerii itp. psy nie są akceptowane, ale mogą występować wyjątki. Proszę sprawdzić zasady obowiązujące w wybranym miejscu.
Restauracje
Zabierasz psa ze sobą do restauracji po całodniowej wycieczce? Nie ma problemu! Od 2013 roku psy można zabierać do specjalnie oznaczonych restauracji w Toskanii. W wielu barach, restauracjach i kawiarniach widnieje teraz napis „Psy mile widziane”! Miej oczy szeroko otwarte na znak z psem i napis „io posso entrare”. Jeśli psy nie są akceptowane, zwykle będzie napisane „io non posso entrare”.
Wycieczki bez psa
Twój pies jest częścią rodziny, ale czasami po prostu trzeba go zostawić? Nie ma problemu! Valentina z serwisu To Toskania Experiences może pomóc Ci znaleźć odpowiednią opiekę dla psa. W ten sposób możesz spędzić beztroski dzień, wiedząc, że Twój pupil jest w dobrych rękach.
Zapytaj o usługę Valentiny lub skontaktuj się z nią bezpośrednio:
https://www.to-toskania.pl/przewodnik-turystyczny/atrakcje/autentyczne-doswiadczenia-to-toskania/
Weterynarz
Możesz potrzebować weterynarza ze względu na nieznane jedzenie, upał, chorobę lokomocyjną lub w przypadku innych nieoczekiwanych wypadków, nawet jeśli Twoje zwierzę jest zdrowe. Korzystając z poniższego linku, znajdziesz gabinet weterynaryjny w pobliżu dowolnego miejsca w Toskanii lub we Włoszech. Jeśli masz wątpliwości, przed podróżą ze swoim zwierzakiem poproś o radę lokalnego weterynarza. www.vetfinder.mobi/
Co powinienem wziąć pod uwagę, gdy jestem w willi ze swoim zwierzakiem?

W wielu naszych willach z radością witamy Twojego czworonożnego przyjaciela. Jednak nadal istnieją pewne zasady i wytyczne, które mają zagwarantować przyjazne interakcje i zapobiec nieporozumieniom od samego początku. Do wszystkich poniższych zasad i wskazówek mogą być dodane zasady obowiązujące na miejscu.
W willi
Chcemy, abyś czuł się jak w domu w swojej willi, jednocześnie dbając o życzenia właścicieli i komfort innych gości. Poniższe wskazówki powinny pomóc ci się przygotować.
Zabierz z domu legowisko / koce / poduszki / miski / zabawki dla psa
Zabierając ze sobą sprzęt o znajomym zapachu, możesz pomóc swojemu psu czuć się komfortowo w nieznanym środowisku. Wygodne legowisko dla psa oraz miski na karmę i wodę należą do absolutnie niezbędnych przedmiotów.  Zabierz jakieś ulubione smakołyki, aby umilić psu długą podróż.
Zapytaj właściciela / opiekuna domu na miejscu
Zawsze może się zdarzyć, że podczas pakowania na wakacje o czymś zapomnisz. Niezależnie od tego, czy jest to ulubiony puszysty koc, czy tak ważna miska na jedzenie - porozmawiaj z osobą zarządzającą domem na miejscu. Wielu naszych opiekunów jest fanami psów i chętnie pomoże Ci zdobyć potrzebne rzeczy. Prosimy nie używać koców / poduszek ani naczyń w willi bez pytania, w końcu muszą być używane przez innych gości w przyszłości.
Bez psów na kanapach
Kto nie zna tych oczu szczeniaka? Niestety będziesz musiał się im opierać przez cały okres wakacji. We wszystkich wynajmowanych willach To Toskania zwierzęta nie mogą przebywać na meblach, w szczególności na fotelach, sofach i łóżkach. Czyszczenie mebli po zwierzętach i usuwanie sierści jest uciążliwe i kosztowne, czasem uszkodzenia są trwałe. Ale spójrz na to z drugiej strony - choć raz będziesz mieć całą przestrzeń dla siebie!
W ogrodzie / na zewnątrz
Czy jest coś lepszego niż wspólny relaks w ogrodzie? Mimo to należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
We wszystkich willach ze wspólnym terenem psy muszą być na smyczy we wszystkich wspólnych przestrzeniach. Dodatkowo we wszystkich willach obowiązują następujące zasady:
Utrzymuj ogród w czystości
Typowe reguły obowiązujace w miejscach publicznych dotyczą również ogrodu w Twojej willi. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo worków na odchody, aby zadbać o czystość wokół domu.
Zakaz wprowadzania psów na basen i w jego okolice
Nie ma to jak szybka ochłoda, ale psy nie mają wstępu do żadnego z naszych basenów. Pompy i filtry utrzymujące czystość wody są bardzo wrażliwe na sierść, a naprawa może wiązać się z wysokimi kosztami.
Jeśli chcesz, poproś opiekuna domu o dużą miskę, wanienkę lub wąż ogrodowy, aby Twój futrzany przyjaciel mógł się ochłodzić.
Oczyść łapy
Toskania to wspaniałe miejsce na długie spacery i wędrówki. Tak jak przed wejściem do środka zdejmujesz zabłocone buty, prosimy o wyczyszczenie lub wysuszenie psa po powrocie ze spaceru, by nie wnosił brudu do środka.
Miej oko na swojego zwierzaka
To Toskania oferuje wiele wspaniałych willi z całkowicie lub częściowo ogrodzonym ogrodem – są idealne dla Twojego zwierzaka, aby mógł cieszyć się beztroską zabawą. Prosimy, miejcie zwierzęta na oku i nigdy nie zostawiajcie ich samych w ogrodzie. Nowe środowisko oferuje tak wiele ekscytujących zapachów, tyle nowych miejsc do odkrycia, a żądne przygód psy mogą z łatwością znaleźć lukę w płocie, której ludzie nigdy by nie zauważyli.
Tutaj możesz znaleźć nasze przyjazne zwierzętom ogrodzone wille:
https://www.to-toskania.pl/wyszukiwanie-domu/psy-mile-widziane/ogrodzona-posiadlosc/ 

Jeśli masz pytania dotyczące wyjazdu na wakacje z psem, nasi specjaliści od willi są do Twojej dyspozycji. Znamy najbardziej przyjazne dla zwierząt wille, najlepsze trasy spacerowe i najpiękniejsze plaże dla psów. Skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością pomożemy Ci zorganizować idealne wakacje dla całej Twojej rodziny.
https://www.to-toskania.pl/kontakt/ 

Jeśli podróżujesz z Wielkiej Brytanii, przed podróżą skontaktuj się ze swoim weterynarzem, aby dowiedzieć się jakie są aktualne wymagania dotyczące Twojego zwierzaka. Możemy również pomóc w znalezieniu weterynarza w pobliżu zarezerwowanej willi, który może spełnić wymagania paszportu zwierzęcia niezbędne do powrotu do Wielkiej Brytanii. Prosimy o kontakt pod adresem enquiries@to-toskania.com

Czytaj dalej

Transport publiczny Toskania

Pociągi doskonale nadają się do zwiedzania Włoch w ramach całodniowych wycieczek do wielu historycznych miast i miasteczek. Włochy mogą pochwalić się bardzo gęstą siatką połączeń, więc przemieszczenia się między miastami za pomocą kolei jest doskonałym sposobem na podróżowanie. Po wejściu do wagonu można wygodnie usiąść, zrelaksować się i zacząć rozkoszować widokiem zza okna. Można zapomnieć o męczącej jeździe samochodem, wsiąść do pociągu i cieszyć się podróżą.

Na stronie www.trenitalia.com można kupić bilety i sprawdzić rozkład jazdy pociągów. 

Najlepszym wyborem (nawet mimo tego, że trochę droższym) jest Eurostar - szybkobieżny pociąg pomiędzy głównymi miastami. Rodzaje pociągów oznaczone są następującymi symbolami:

Eurocity (ETR) i EuroNight (EN) - połączenia międzynarodowe ze Szwajcarią, Austrią, Francją i Niemcami. 

Frecciarossa, Frecciabianca i Frecciargento (Le Frecce) - szybkie pociągi między głównymi miastami Włoch. Pociągi te są dodatkowo płatne, a miejsca muszą być zarezerwowane. Szybkie pociągi, bardzo wygodne, ale droższe. 

Regionale (R) i Regionale Veloce (RV) - podróże wewnątrz i między regionami. Powolne pociągi, które zatrzymują się na każdej stacji w regionie, np. z Florencji do Sieny, zatrzymują się na wszystkich stacjach pomiędzy regionami, nawet w najmniejszych miasteczkach.

Przed wejściem do pociągu bilet należy ostemplować w specjalnym urządzeniu na peronie.
Omio
Omio jest świetną stroną, która umożliwia wyszukiwanie i porównywanie różnych opcji transportu na jednej stronie. Umożliwia również łatwą i bezproblemową bezpośrednią rezerwację biletów Trenitalia, zarówno na stronie jak i poprzez aplikację mobilną.
www.omio.pl
Autokuszetka
Dobrą stroną internetową prezentującą autokusztki w Europie jest
www.railchoice.co.uk
Połączenia z, jak i do Włoch dostępne są na stronie włoskiego przewoźnika kolejowego.
www.trenitalia.it

Oto wyrażenia użyteczne na stacji kolejowej:
treni in arrivo - przyjazdy
treni in partenza - odjazdy
binario - peron
in orario - na czas
in ritardo - opóźniony

Czytaj dalej

Jazda autem po Toskanii

Jazda samochodem po Toskanii to świetny sposób na odkrywanie we własnym tempie malowniczych krajobrazów i urokliwych miasteczek. Niezależnie od tego, czy podróżujesz własnym czy wynajętym autem, z łatwością dotrzesz do wszystkiego, co Toskania ma do zaoferowania – od pięknych miast na wzgórzach z doskonałymi restauracjami po wyjątkowe, lokalne atrakcje z dala od centrów miast.

Korzystanie z samochodu oznacza, że masz pełną swobodę i decydujesz, kiedy skończyć relaks przy basenie i odwiedzić malownicze wioski czy pełne zabytków miasteczka. Poczuj przyjemność z jazdy po malowniczych, toskańskich drogach, gdzie każdy zakręt odsłania zapierające dech w piersiach widoki i możliwość odkrycia bogatego dziedzictwa kulturowego Toskanii.

Czytaj dalej

Zwyczaje Toskania

Podczas podróży po Włoszech łatwo zauważyć, że zwyczaje, krajobraz, kuchnia, a nawet język różnią się znacznie między północą a południem. W porównaniu do innych krajów europejskich, Włochy to bardzo młody kraj, który do 1861 roku był podzielony na kilka księstw i podległy obcym państwom, w tym Państwu Kościelnemu.

Włosi mają jednak pewne wspólne nawyki i zwyczaje, które mogą się okazać zupełnie odmienne od panujących w ojczyźnie. Poniżej opisujemy najpospolitsze z nich - dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć miejscową ludność.

Czytaj dalej

Jak zabezpieczyć wille

Aby zachować ostrożność i zabezpieczyć dom wakacyjny, radzimy postępować tak jak w przypadku własnego domu. Czujność nie musi przeszkadzać w zabawie, dlatego opracowaliśmy kilka prostych porad na zapewnienie bezpieczeństwa w Twojej willi.
Środki ostrożności
● Upewnij się, że wszystkie okna, okiennice i drzwi są zamknięte. Szczególnie w nocy lub gdy jesteś poza domem w ciągu dnia i  nawet gdy jesteś na basenie.
● Jeśli twoja willa ma alarm, skorzystaj z niego. Zazwyczaj można ustawić alarmy, gdy nie ma Cię w willi oraz w godzinach snu.
● Zalecamy, aby nie zabierać ze sobą drogich biżuterii podczas podróży. Jednak wszelkie cenne przedmioty, powinny być niewidoczne, aby nie zniechęcać złodziei.  W przeciwnym razie powinny być przechowywane w sejfie willi.
● Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnych ustaleń dotyczących bezpieczeństwa w swojej willi, skontaktuj się z nami jak najszybciej.
Ubezpieczenie zawartości
Sprawdź, czy masz polisę ubezpieczeniową zapewniająca odpowiednie zabezpieczenie na wypadek utraty kosztowności i utraty wartościowych przedmiotów w wynajętej willi. Wskazane jest, abyś miał dostęp do duplikatów swoich dokumentów osobistych, w tym paszportu i prawa jazdy. Będzie to niezwykle przydatne, jeśli oryginalne dokumenty zostaną zgubione lub skradzione.
Skontaktuj się z nami
W mało prawdopodobnym przypadku rabunku w twojej willi, skontaktuj się z nami natychmiast, a my dołożymy wszelkich starań, aby pomóc ci w niezbędnych procedurach. Ten przewodnik bezpieczeństwa ma na celu ochronę ciebie i twojej własności na wypadek mało prawdopodobnego nieszczęścia. Innymi słowy, jego celem nie jest martwienie się, ale pomoc w cieszeniu się wakacjami bez strachu.
Bądź bezpieczny, nie bój się - a co najważniejsze, baw się dobrze w Toskanii!

Czytaj dalej

Gniazdka i adaptery


Zadbaj, by Twoje urządzenia były naładowane podczas wyjazdu do Toskanii dzięki odpowiednim zasilaczom!

Zależy nam, aby Twoje wakacje były bezproblemowe. Wybierając się w podróż zapewne zabierzesz urządzenia wymagające regularnego ładowania, od telefonów i tabletów po aparaty i laptopy.
Jaki jest standard zasilania we Włoszech?
Standardem jest 230 V i częstotliwość 50 Hz.
Co to jest urządzenie o podwójnej charakterystyce?
Urządzenie o dwóch charakterystykach będzie miało będzie umieszczone odpowiednie informacje na obudowie lub na zasilaczu. Na przykład „WEJŚCIE: 110–240 V”. W tym przypadku nie będzie potrzebny adapter ani transformator, a jedynie zwykły zasilacz, ponieważ napięcie 230 V i mieści się w przedziale 110-240 V.
Jakiego adaptera potrzebuję jadąc do Włoch?
Większość urządzeń, które goście zabierają do Włoch, jest zasilana podwójnym napięciem, co oznacza, że potrzebny jest im jedynie zasilacz. Najpopularniejszymi typami wtyczek we Włoszech są C i F, czasem zdarzają się typu L.

Wtyczka C ma dwa okrągłe bolce

Wtyczka F ma dwa okrągłe bolce z dwoma zaciskami uziemiającymi z boku

Wtyczka L posiada trzy okrągłe bolce

W przypadku urządzeń, które nie są zasilane podwójnym napięciem, niezbędny będzie konwerter zasilania (lub transformator), aby dostosować się do napięcia wyjściowego od 220 do 240 woltów.

Zwróć szczególną uwagę na urządzenia zasilane dużą mocą, takie jak suszarki do włosów, prostownice itp. i sprawdź zalecenia producenta, aby uniknąć problemów podczas pobytu.
Czy potrzebuję adaptera 2- czy 3-bolcowego jadąc do Włoch?
Adaptery typu L mają trzy okrągłe bolce w rzędzie, a to dlatego, że niektóre włoskie gniazdka mają trzy otwory. Jeśli jednak odwiedzasz Włochy, sugerujemy zabranie ze sobą adaptera typu C, ponieważ powinien on pasować do większości gniazdek z dwoma lub trzema otworami.
Czy mogę używać zwykłej wtyczki europejskiej we Włoszech?
Tak, ale zalecamy zabranie 2-bolcowego adaptera typu C, który na wszelki wypadek będzie działał w 2- lub 3-bolcowych gniazdkach we Włoszech.
Zasilacz z USA wykorzystywany we Włoszech
Podróżującym ze Stanów Zjednoczonych zalecamy zabranie ze sobą 2-bolcowego adaptera typu C, który pasuje do większości włoskich gniazdek elektrycznych.

Teraz wszystko powinno już być jasne!

Nasi specjaliści ds. willi są do Twojej dyspozycji, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji. Chcemy zadbać, by Twój pobyt w jednej z willi z naszej kolekcji był naprawdę niezapomniany.

Czytaj dalej

Woda pitna

Standardową zasadą jest, że woda z kranu we Włoszech i w naszych willach nadaje się do picia, o ile nie podano inaczej, co zmniejsza zapotrzebowanie na jednorazowe plastikowe butelki na wodę. Dobra wiadomość jest taka, że wiele lotnisk posiada teraz punkty uzupełniania wody, dzięki czemu można rozpocząć urlop w najbardziej odpowiedzialny sposób - z butelką na wodę wielokrotnego użytku!

Na wakacjach w Toskanii będziesz mógł uzupełniać wodę w willi i podczas zwiedzania regionu. Jak wspomniano, woda z kranu nadaje się do picia, a niektóre wille mają nawet wbudowane filtry instalowane w kuchniach, co jeszcze bardziej ułatwia bycie ekologicznym!

Istnieją również możliwości zrównoważonej turystyki, gdy jesteś w miejscu publicznym. Wiele gmin posiada punkty uzupełniania wody, które są używane przez mieszkańców od lat!  Miasta toskańskie zazwyczaj posiadają centralną fontannę do picia (zazwyczaj w pobliżu głównego placu), powinny one mieć znak z napisem "potabile", co oznacza "nadający się do picia". Alternatywą dla tych fontann jest to, co Włosi nazywają "casetta dell'acqua", czyli kolejny punkt wodny. Tutaj masz dostęp do wody niegazowanej (zazwyczaj bezpłatnej), zimnej i gazowanej (które są zazwyczaj płatne).

W regionie znajdują się również naturalne studnie, z których miejscowi zazwyczaj korzystają, jednakże zawsze wygodniej jest skorzystać z fontanny wodnej.

Czytaj dalej

Odpowiedzialna turystka

Docenianie zrównoważonego podejścia do podróżowania zawsze było drugą naturą naszej firmy i w naszych oczach jest wspólnym wysiłkiem. Uważamy, że coraz ważniejsza staje się współpraca z gośćmi i usługodawcami nad koncepcją zrównoważonego podróżowania, tak abyśmy wszyscy zachęcali się wzajemnie do jak najbardziej odpowiedzialnej turystyki.

Jesteśmy proaktywnymi pasjonatami i ściśle współpracujemy z lokalnymi władzami. Jesteśmy dumni z naszej lokalnej wiedzy i doświadczenia jakie zdobywamy podczas regularnych wizyt w Toskanii. Chcemy, aby nosi goście lepiej poznali Toskanię i jej naturalne piękno. Podróżowanie jest możliwe bez pozostawiania dużego śladu minimalizując szkody ekologiczne, społeczne i gospodarcze.

Jest to partnerstwo pomiędzy nami, naszymi gośćmi i dostawcami, współpracującymi z tego samego powodu. Dlatego też jesteśmy zawsze otwarci na sugestie i nowe pomysły. Prosimy o kontakt.

Czytaj dalej

Recykling

Każdy kraj ma swoją własną metodę recyklingu, a we Włoszech działa ona nieco inaczej niż w innych krajach.

Recykling jest skuteczną metodą zmniejszania ilości składowanych na wysypiskach odpadów oraz ilości materiałów toksycznych składowanych w ziemi i naszych morzach. Jeśli materiały mogą być poddane recyklingowi, ponownie wykorzystane i przetworzone na nowe produkty - to wszystko pomaga w dłuższej perspektywie.

Aby jak najlepiej przygotować się do podróży, oto kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać:
W Toskanii nie ma pojemników do recyklingu w domach jednorodzinnych, każda dzielnica mieszkalna ma centralną siedzibę z komunalnymi pojemnikami do recyklingu.

•   Żółty pojemnik - karton i papier
•   Brązowy pojemnik - odpady organiczne/odpady żywności
•   Zielony (cylindryczny) - "wielomateriałowy" - szkło, plastik i puszki
•   Szary / Zielony pojemnik - odpady domowe

Najnowszą innowacją w Toskanii, która została niedawno ogłoszona, jest koncepcja wykorzystania karty dostępu do pojemników na recykling. Pojemniki te będą obsługiwane elektronicznie, a dostęp do nich będą miały tylko osoby posiadające kartę (każde gospodarstwo domowe posiada taką kartę). Właściciel Twojej willi zadba o to, abyś ją posiadał.

Jest to bardzo ekscytujący projekt i pomysłowe podejście do recyklingu, które z niecierpliwością czekamy na jego dalszy rozwój!

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie