+48 223079889

Zaloguj się


Podróż do Toskanii

Podróżowanie po Toskanii jest łatwe dzięki dużemu wyborowi środków transportu. Duże miasta mają bardzo dobrą sieć komunikacji miejskiej, natomiast mniejsze miasta czy wioski łatwiej jest zwiedzać jeśli ma się do dyspozycji samochód.

W tej sekcji naszego przewodnika zamieściliśmy wszystkie przydatne informacje o podróżowaniu do Toskanii i po Toskanii. Warto zaznajomić się z nimi przed opuszczeniem domu, żeby odpowiednio zaplanować sobie wyjazd.

Poniżej przedstawione są godne zaufania wypożyczalnie samochodów oraz firmy taksówkarskie, a także ważne informacje o jeździe samochodem we Włoszech, ubezpieczeniach podróżnych i lotach do Toskanii.

Podróż do Toskanii

WYNAJEM AUT W TOSKANII | TO TOSKANIA

Jeśli chcecie zobaczyć najciekawsze zakątki Toskanii, warto zastanowić się nad wynajęciem auta. W Toskanii jest wiele przepięknych dróg, z których co krok widać zachwycające krajobrazy.

Aby zobaczyć prawdziwą Toskanię, wystarczy przejechać się jedną z malowniczych tras samochodowych wiodącymi przez region. Najsłynniejsza z nich to Chiantigiana (Droga Wina). Wiedzie ona wśród urokliwych średniowiecznych miasteczek, łagodnie falujących wzgórz, lasów, zamków i winnic.

Własne auto pozwoli wam zobaczyć wszystko co was zainteresuje i w pełni skorzystać z tego, co Toskania ma do zaoferowania. Wynajem aut w Toskanii jest łatwy, a do wyboru jest wiele firm. Poniżej przedstawiamy wybrane przez nas toskańskie firmy oferujące wynajem aut. Zapraszamy do przejrzenia poniższej listy i rezerwacji auta.

Czytaj dalej

TAKSÓWKA W TOSKANII | TO TOSKANIA

Krajobraz Toskanii zmienia się znacznie wraz z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Toskania północna i południowa wyraźnie różnią się od siebie ukształtowaniem terenu: północ jest bardziej górzysta, bardziej dzika, częściej widzi się tu gęste lasy.

Nie chcecie wynajmować auta czy prowadzić w Toskanii? Nie ma problemu, gdyż łatwo tu poruszać się taksówką, zwłaszcza w dużych miastach. W Toskanii nie wolno zatrzymywać taksówek na ulicy, tylko trzeba znaleźć wyznaczony postój. Postoje są zwykle zlokalizowane na większych placach miejskich oraz przy dworcach kolejowych i autobusowych. Można też wcześniej zamówić taksówkę przez telefon.

Większość taksówek ma liczniki, więc nie ma potrzeby negocjowania ceny, ale należy pamiętać, że czasami trzeba zapłacić podwójnie, jeśli z dużego miasto jedzie się do małej miejscowości, w której taksówkarz będzie miał trudności ze znalezieniem klienta na drogę powrotną.

Poniżej przedstawiamy kilka firm taksówkarskich w Toskanii. Zapraszamy do wybrania kilku z nich i zabrania ich namiarów ze sobą na urlop. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że toskańska firma taksówkarska, z której korzystacie jest godna zaufania.

Czytaj dalej

Loty

Loty z Polski do Toskanii
Ryanair oferuje bezpośrednie połączenia do Pizy z Warszawy – Modlina, Krakowa i Gdańska. Dojazd z lotniska do większości oferowanych przez nas domów w okolicach Florencji, Sieny i Arezzo zajmuje około 2 godzin i sam w sobie może być atrakcją, jeśli po przejechaniu autostradą FI-PI-LI do Florencji wybierze się malowniczą Via Chiantigiana (SR222).

Dobrym rozwiązaniem dla lokalizacji na północy Toskanii może być lot do Bolonii (Ryanair z Warszawy – Modlina, Krakowa i Wrocławia, następnie około 2-3 godzin jazdy), natomiast dla lokalizacji na południu Toskanii (w tym dla regionu Chianti) i w Umbrii, w grę wchodzą także loty do Rzymu (Ryanair z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania, Wizzair z Warszawy, Gdańska i Katowic, Lot z Warszawy i Krakowa, następnie 3-4 godziny jazdy).

W znalezieniu najkorzystniejszego połączenia mogą być pomocne wyszukiwarki lotów dostępne np. na stronach skyscanner.pl lub fly4free.pl

Czytaj dalej

Pociągi

Jednym z alternatywnych sposobów na zwiedzanie Włoch jest podróżowanie koleją. Z Europy kontynentalnej biegnie wiele tras międzynarodowych do najważniejszych włoskich miast, poza tym sieć połączeń między mniejszymi miastami i wioskami w kraju też jest mocno rozwinięta.
Bilety nie są zazwyczaj zbyt drogie, a opłat można dokonać kartą kredytową lub debetową.

Omio
Omio jest świetną stroną, która umożliwia wyszukiwanie i porównywanie różnych opcji transportu na jednej stronie. Umożliwia również łatwą i bezproblemową bezpośrednią rezerwację biletów Trenitalia, zarówno na stronie jak i poprzez aplikację mobilną.
www.omio.pl
Autokuszetka
Dobrą stroną internetową prezentującą autokusztki w Europie jest
www.railchoice.co.uk
Połączenia z, jak i do Włoch dostępne są na stronie włoskiego przewoźnika kolejowego.
www.trenitalia.it

Inną doskonałą stroną, na której znajdują się informacje dotyczące podróży pociągiem do Włoch jest Seat61, na tej stronie znajdują się informacje o cenach i rozkładach jazdy dla podróżujących z Wielkiej Brytanii
Trainseurope
Trainseurope ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w rezerwowaniu europejskich biletów pociągowych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biur podróży – z chęcią porozmawiają o wszystkich państwa wymaganiach. Poza rezerwacją biletów z Wielkiej Brytanii do Europy, mogą również znaleźć bilety na połączenia pomiędzy wieloma europejskimi miastami. Dzięki temu możliwe jest zwiedzenie dwóch miast w trakcie jednego wyjazdu. W celu zakupu wszystkich biletów kolejowych (wraz z biletami na połączenia przewoźnika Eurostar) należy skontaktować się z Trainseurope. Jeden z doświadczonych konsultantów z chęcią pomoże państwu przy zakupie.

Pociągi doskonale nadają się do zwiedzania Włoch w ramach całodniowych wycieczek do wielu historycznych miast i miasteczek. Włochy mogą pochwalić się bardzo gęstą siatką połączeń, więc przemieszczenia się między miastami za pomocą kolei jest doskonałym sposobem na podróżowanie. Po wejściu do wagonu można wygodnie usiąść, zrelaksować się i zacząć rozkoszować widokiem zza okna. Można zapomnieć o męczącej jeździe samochodem, wsiąść do pociągu i cieszyć się podróżą.

Bilety można kupić na wiele różnych sposobów – na stacji kolejowej i w wybranych biurach podróży. Istnieje także możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów przez internet, bez wychodzenia z domu. Na stronie Trenitalia www.trenitalia.com znajdują się aktualne informacje dotyczące zakupu biletów i najnowsze rozkłady jazdy.

Po włoskich torach jeździ wiele różnych rodzai pociągów. Ich rodzaje i przyporządkowane im symbole wymienione są poniżej.

Eurocity (EC) i EuroNight (EN). Te pociągi umożliwiają szybkie przejazdy po całej Europie. Dojeżdżają m.in. do Szwajcarii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Pragi i Budapesztu.
Eurostar (ES) i Intercity (IC). Są to szybkie pociągi obsługujące połączenia pomiędzy największymi włoskimi miastami. Tabor Eurostar składa się wyłącznie z szybkich pociągów, które są bardzo wygodne, ale przy okazji droższe. Nie trzeba samodzielnie dokonywać rezerwacji miejsca – jest ono automatycznie przyporządkowywane przy zakupie biletu. Rezerwacja miejsca nie jest obowiązkowa w pociągach Intercity, a jej koszt to 3 euro. Przy podróży w godzinach szczytu zaleca się wcześniejsze wykupienie miejscówki.
Rapido (R) – długodystansowe pociągi ekspresowe, które zatrzymują się na wielu stacjach pośrednich.
Espresso (E) – zatrzymują się na wszystkich największych stacjach, przez co jadą wolniej niż pociągi Rapido!
Inter-Regionale (IR) – pociągi jeżdżące pomiędzy regionami kraju, zdarza się, że jeżdżą tylko w weekendy i okresy wakacyjne.
Regionale Diretto (D) – zatrzymują się rzadziej niż pociągi Locale i są od nich szybsze. Pociągi tego typu jeżdżą tylko po danym regionie i najbliższej okolicy, np. po Toskanii i pomiędzy Toskanią, a Umbrią
Regionale Locale (L) – wolne pociągi, które zatrzymują się na każdej stacji w danym regionie. Pomiędzy Florencją a Sieną pociąg zatrzyma się na każdej możliwej stacji, nawet tej w malutkim miasteczku.

Na peronie może się państwu przydać następujący słowniczek.
treni in arrivo – przyjazdy
treni in partenza – odjazdy
binario – peron
in orario – na czas
in ritardo – opóźniony

Przed wejściem do pociągu należy skasować bilet w jednym z kasowników („obliteratrici”) znajdujących się na peronie. Uwaga! Nie ma już możliwości zakupu lub skasowania biletu na pokładzie pociągu. Z nieskasowanie biletu przed wejściem do pociągu, albo podróżowanie bez biletu można otrzymać mandat. W większych miastach, np. Rzymie lub Mediolanie, bilety autobusowe, tramwajowe lub na metro ważne są przez konkretny okres czasu, zazwyczaj 75 minut. Umożliwia to wykonanie dowolnej ilości przesiadek w okresie wyznaczonym na bilecie. Jeden bilet umożliwia podróżowanie za pomocą wszystkich środków transportu publicznego, ale jest ważny tylko na jeden przejazd metrem. W Rzymie i Mediolanie można kupić specjalny całodniowy bilet, który umożliwia podróżowanie autobusami, tramwajami i metrem przez cały dzień.
Poniżej znajduje się alfabetyczna lista wszystkich peronów w Toskanii, wraz z adresem i prowincją do której należą. Trasy, rozkłady jazdy i ceny biletów znajdują się na stronie www.trenitalia.com


Czytaj dalej

Ubezpieczenie

Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia podróżnego obejmującego NNW i koszty leczenia oraz ubezpieczenia kosztów rezygnacji z noclegów. Rezerwacja domu wakacyjnego jest umową w rozumieniu prawa cywilnego, odstąpienie od niej wiąże się z określonymi kosztami, opisanymi w warunkach rezerwacji. Nigdy nie wiadomo jakie nieprzewidziane okoliczności mogą spowodować rezygnację z wyjazdu lub pojawić się w trakcie wakacji. Dzięki ubezpieczeniu będą Państwo dużo spokojniejsi zarówno w trakcie pobytu w obcym kraju, jak i przed wyjazdem.

W przypadku większości firm ubezpieczenie kosztów rezygnacji musi być wykupione w ciągu 7 dni od dokonania rezerwacji. To Toskania nie zapewnia ubezpieczenia i nie pośredniczy w zawieraniu umów. W Polsce tego typu ubezpieczenia oferują m.in. TU EuropaSignal IdunaERV oraz Gothaer (stan na luty 2017 r.). Co istotne, niektóre ubezpieczenia (TU Europa) obejmują także ryzyko rezygnacji współuczestnika wyjazdu, pozostali nadal mogą skorzystać z wykupionej rezerwacji. Prosimy zwrócić uwagę, aby ubezpieczenie obejmowało rezygnację z wynajmu noclegów, nie imprezy turystycznej (impreza turystyczna to co najmniej dwie usługi turystyczne, np. noclegi i transport, noclegi i wyżywienie).

Przed wyjazdem warto udać się do najbliższego oddziału NFZ i wyrobić sobie ważną przez rok Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdzającą posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce i umożliwiającą uzyskanie nieodpłatnej (co do zasady) usługi medycznej w krajach UE.

Czytaj dalej

Jazda samochodem we Włoszech

Jeżeli chcą państwo jeździć samochodem we Włoszech, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach;
Prowadząc samochód we Włoszech należy zawsze mieć ze sobą następujące dokumenty:
Prawo jazdy
Dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu (powinny znajdować się we wszystkich wynajmowanych autach)
Ubezpieczenie (powinno znajdować się we wszystkich wynajmowanych autach)
Inne przepisy we Włoszech
Ograniczenie prędkości na autostradach to 130 km/h. Autostrady to drogi płatne, oznaczone zielonymi znakami.
Na drogach ekspresowych (superstrada) ograniczenie prędkości może się różnić, zazwyczaj wynosi ono 90 km/h. Są to darmowe dwujezdniowe drogi, oznaczone niebieskimi znakami.
Cały czas należy mieć przy sobie dokument tożsamości (paszport).
Wychodząc z samochodu przy wszytkich głównych drogach należy ubierać odblaskową kamizelkę, którą powinna zapewnić firma wynajmująca pojazd.
Rachunki należy zachowywać przy sobie do 20 metrów od miejsca zakupu.
Po zaparkowaniu pojazdu należy tak przestawić wskazówki w znajdującym się na szybie zegarze, żeby wskazywały czas parkowania. W wypadku niedopełnienia tego obowiązku istnieje możliwość otrzymania mandatu.
Lista kontrolna
Przed wyjazdem na wycieczkę do Toskanii swoim własnym samochodem, polecamy skonsultowanie się z następującą listą.
1 Sprawdzenie zakresu ubezpieczenia – warto upewnić się, że wiedzą państwo co zrobić w razie wypadku.
2 Ubezpieczenie od awarii pojazdu – warto upewnić się, że mają państwo ubezpieczenie na wypadek awarii pojazdu, nawet jeśli podróżujecie państwo nowym samochodem!
3 Przypominamy o ruchu prawostronnym – zalecamy przyklejenie karteczki na kierownicy, przypominającej o ruchu prawostronnym. Powinni to zrobić nawet bardzo doświadczeni kierowcy!
4 Przegląd pojazdu – należy upewnić się, że samochód przeszedł pełny przegląd (włącznie z przeglądem opon i hamulców) na tydzień przed podróżą.
5 W razie kłopotów nie należy się niczym martwić – wszystkie najważniejsze marki motoryzacyjne mają swoich przedstawicieli w Toskanii.
Włoskie autostrady
Wzdłuż autostrad ulokowane są całodobowe stacje paliw. Warto zatankować przed zjazdem z autostrady, ponieważ na terenach wiejskich znalezienie stacji może być trudne, a paliwo będzie droższe. Opłaty za przejazd można uiszczać za pomocą karty kredytowej, co zazwyczaj jest najwygodniejszą opcją w trakcie długich podróży.
Na stronie www.autostrade.it znajdują się najświeższe informacje dotyczące ruchu na autostradach, usytuowania stacji benzynowych jak i przelicznik opłat za przejazd. (Dostępna jest wersja w języku angielskim)
Mapy
Doskonałe mapy wraz z instrukcjami dojazdu znajdują się tutaj, a pod tym linkiem znajduje się strona Michelin. Witryna umożliwia również sprawdzenie kosztu przejazdu.

Czytaj dalej

Informacje ogólne

TELEFON
Będąc we Włoszech, by zadzwonić za granicę należy wybrać 00, potem numer kierunkowy danego kraju. Następnie, ominąwszy pierwsze 0 z numeru kierunkowego, można wybrać resztę numeru. Większość telefonów publicznych przyjmuje karty, które mogą zostać zakupione w barach, sklepach tytoniowych oraz w kioskach. Niewiele telefonów publicznych przyjmuje monety. Rozmowy są tańsze między 22.00 a 8.00, w soboty po południu, w niedziele i w święta.
Międzynarodowe karty telefoniczne dostępne są w większości sklepów tytoniowych oraz w niektórych kioskach.
Aby zadzwonić z telefonu publicznego: podnieś słuchawkę i sprawdź sygnał (dwa krótkie przerywane dźwięki). Przed użyciem karty, oderwij perforowany brzeg. Włóż monety lub kartę w szczelinę po prawej stronie telefonu. Suma włożonych pieniędzy powinna się ukazać w lewym górnym rogu telefonu. Wykręć numer.

BEZPIECZEŃSTWO
Proszę mieć na uwadze, że złodzieje kieszonkowi mogą się pojawić w większych miastach oraz w zatłoczonych miejscach, takich jak targi, stacje itp. Podobnie w stosunku do osób proszących o pieniądze należy zachować szczególną ostrożność: nie zatrzymywać się, zamiast tego stanowczo i szybko odejść. Wszystkie przedmioty wartościowe i dokumenty należy przechowywać w sejfie w hotelu, a ze sobą wziąć tylko to, co najbardziej potrzebne. Przedmiotów wartościowych nigdy nie należy zostawiać w samochodach, nawet jeśli nie są one na widoku.

STRATY I KRADZIEŻE
W przypadku kradzieży lub zguby przedmiotów wartościowych, należy wypełnić policyjny raport, co umożliwi pozyskanie ubezpieczenia. Właściwy formularz nazywa się 'denuncia' i można go uzyskać na komisariacie policji Carabinieri. Musi on zostać wypełniony w przeciągu 24 godzin.

BANKI
Czeki walutowe i podróżne mogą zostać wymienione na walutę w bankach i hotelach.
Banki otwarte są zazwyczaj w godzinach od 8.20 do 13.20 i przez godzinę po południu (zazwyczaj między 15.00 a 16.00, lecz zależy to od indywidualnych ustaleń placówki), jednak po południu nie ma możliwości wymiany walut. Przy wszystkich transakcjach konieczne jest ukazanie paszportu. Dodatkowo, zawsze należy sprawdzić, czy otrzymana suma jest właściwa i czy paszport został nam zwrócony. Banki oferują też usługi wybrania gotówki z karty kredytowej, a w większości placówek znajdują się też bankomaty, akceptujące karty kredytowe.
Należy pamiętać, że karty kredytowe we Włoszech nie są w szerokim użytku, w szczególności, jeśli chodzi o transakcje opiewające na niewielkie sumy pieniędzy, a niektóre hotele nie akceptują kart bankowych, jako formy płatności za dodatkowe usługi.

CZEKI PODRÓŻNE - Numery alarmowe, umożliwiające anulowanie czeku
(Bezpłatne numery we Włoszech)
American Express……………800 864046 (następnie należy wybrać 0)
Citicorp………………………....800 057083
Thomas Cook………………...800 872050
Visa…………………………......800 018548

USŁUGI POCZTOWE
Urzędy pocztowe czynne są od 8:30 do 13:00, jedynie w większych miastach niektóre są czynne do 17:00. Znaczki (“francobolli”) kosztują tyle samo, niezależnie do którego państwa w Unii Europejskiej są wysyłane. Znaczki można też zakupić w sklepach tytoniowych ("Tabacchi") i w barach (oznakowane za pomocą dużej litery T na zewnątrz sklepu). Można też je kupić razem z pocztówkami.
Logo włoskiej poczty to żółty okrąg z czarnymi literami 'PT' w środku.

PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH
Przechodząc przez ulicę, zawsze należy spojrzeć w obie strony oraz, dla własnego bezpieczeństwa, zawsze należy starać się przechodzić przez ulicę na pasach.
Niestety samo stanie na pasach nie oznacza automatycznie, że ma się prawo przejścia, a samochody nie zatrzymają się, jak ma to miejsce w wielu innych krajach. Jednak odrobina cierpliwości i uwagi wystarczy, by ktoś pozwolił nam na przejście.
W przypadku przechodzenia przez ulicę w miejscu do tego nie przeznaczonym, dla własnego bezpieczeństwa należy być bardzo ostrożnym i NIGDY nie przechodzić na CZERWONYM świetle, nawet jeśli nie przejeżdżają żadne samochody.

POMOC MEDYCZNA
W przypadku konieczności wizyty u lekarza, należy skontaktować się z właścicielem domu wakacyjnego. Pomoc w nagłych wypadkach jest dostępna w weekendy i w nocy pod numerem 118. Apteki (“Farmacia” – oznakowane za pomocą dużego, zielonego, podświetlonego krzyża) są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do soboty, w tych samych godzinach co sklepy. W niedziele we większych miastach apteki są otwarte w systemie rotacyjnym, a w mniejszych miastach przy aptece znajduje się informacja z numerami alarmowymi. W odróżnieniu od niektórych krajów, apteki nie sprzedają perfum, nie można w nich wywołać filmów i nie prowadzą usług dla osób noszących okulary i szkła kontaktowe.
Większość lekarstw jest dostępna bez recepty, jednak w zależności od rodzaju leku, recepta może być wymagana.

SZPITALE
W niefortunnym przypadku, jakim jest pobyt w szpitalu, należy mieć ze sobą formularz ubezpieczeniowy.
W szpitalach zawsze mieści się oddział pomocy doraźnej (‘Pronto Soccorso’) czynny 24h na dobę.

PALENIE PAPIEROSÓW
Palenie papierosów jest w miejscach publicznych zabronione, a za złamanie zakazu grozi kara grzywny.

WODA
Woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Wodę butelkowaną można kupić w hotelach, supermarketach, barach, restauracjach i w lokalnych sklepach. W sprzedaży są dwa rodzaje wody:
Woda gazowana – ‘Acqua minerale con gas’ lub ‘Frizzante’
Woda niegazowana – ‘Acqua minerale naturale’ lub ‘senza gas’

KOMARY
Komary mogą stwarzać problem, w szczególności jeśli ktoś jest posiadaczem słodkiej krwi, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo bycia ofiarą! W lokalnych aptekach można nabyć kremy i spraye na ukąszenia komarów.

ELEKTRYCZNOŚĆ
We Włoszech napięcie elektryczne wynosi 220 woltów.

KOŚCIOŁY I KATEDRY
Większość kościołów i katedr we Włoszech jest zamknięta w porze obiadowej.
W kościołach kobiety muszą mieć zakryte ramiona, a noszenie krótkich spodenek lub spódnic jest zabronione. Jest to oznaką respektu. Podobnie panowie muszą być ubrani w odpowiedni sposób i mieć założone długie spodnie.

KOLEJKI
Niestety Włosi nie lubią kolejek i zazwyczaj przepychają się na przód. Zazwyczaj jest to denerwujące (w szczególności jeśli dzięki temu ucieka autobus!). Pamiętajmy więc o przysłowiu "Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one". 

NAPIWKI
Dawanie napiwków to zwyczaj szeroko rozpowszechniony we Włoszech. W restauracjach i w barach zwyczajem jest dawanie napiwku wysokości 10%, mały napiwek dla taksówkarzy, bagażowych oraz kierowców mini-busów jest też oczekiwany. Proszę nie używać bardzo drobnych pieniędzy, gdyż może to być uznane za obelgę!

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE
1 styczeń Nowy Rok (Capodanno)
6 styczeń Święto Trzech Króli (tego dnia wiedźma La Befana przynosi dodatkowe bożonarodzeniowe słodycze i zabawki)
Niedziela Wielkanocna
Poniedziałek Wielkanocny
25 kwiecień -- Dzień Wyzwolenia
1 maj -- Dzień Pracy
2 czerwiec -- Rocznica Republiki
15 sierpień -- Wniebowzięcie NMPy (Ferragosto – największe święto państwowe)
1 listopad -- Wszystkich Świętych (Włosi odwiedzają cmentarze)
8 grudzień -- Niepokalane Poczęcie
25 grudzień -- Boże Narodzenie (Natale)
26 grudzień -- Świętego Szczepana

Sklepy, banki, muzea itp. są nieczynne we wszystkie święta państwowe. Restauracje i bary są otwarte. Należy jednak zarezerwować stolik, ponieważ w dni te ruch jest duży.
W wielu miastach odbywają się festyny na cześć lokalnych świętych, z tej okazji banki itp. mogą być zamknięte, lecz tylko w tych konkretnych miastach.

Czytaj dalej

Przydatne informacje

Obustronna umowa dotycząca opieki zdrowotnej z resztą Unii Europejskiej, Islandią, Liechtensteinem i Norwegią zapewnia – po przedstawieniu formularza E111 – leczenie stomatologiczne i medyczne (włącznie z pobytem w szpitalu) na preferencyjnych warunkach; do uiszczenia zostaje stała opłata i część kosztów przepisanych leków na receptę.
Opieka zdrowotna dla obywateli innych krajów
Najnowsze zalecenia zdrowotne dotyczące Toskanii, przygotowane przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) znajdują się tutaj. CDC regularnie publikuje aktualne informacje i porady jak pozostać zdrowym w trakcie podróży za granicę, w tym informacje dotyczące środków zapobiegawczych i zalecanych szczepień.

Czytaj dalej

Zabieranie psa na wakacje

Czy wakacje bez ukochanego czworonoga wydają ci się nie do pomyślenia? Przy odrobinie pomocy ze strony To-Toskanii, zabranie psa na urlop to pestka. Mamy w ofercie olbrzymi wybór willi i apartamentów wakacyjnych przyjmujących psy.

Toskania to idealne miejsce na urlop tak dla właścicieli psów, jak i ich wiernych kompanów, których serca zabiją szybciej już po pierwszym rzucie oka na toskańskie długie plaże i rozległe pola, czyli naturę w najlepszym wydaniu.

Jednak aby wyjazd z psem okazał się niezapomnianym przeżyciem, warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Pracownicy To-Toskanii chętnie podpowiedzą, jakie to rzeczy. Służymy informacją i wskazówkami!

Czytaj dalej

Emisja CO2

Czym jest równoważenie emisji dwutlenku węgla?

Za każdym razem, gdy ogrzewamy nasze domy, podróżujemy samolotem lub samochodem, emitujemy równocześnie CO2 do atmosfery. CO2 to jeden z głównych gazów powodujących efekt cieplarniany. Wydziela się on przy spalaniu paliw kopalnych, np. oleju, gazu, czy też węgla.

Równoważenie, zwane również kompensowaniem, polega na zapłaceniu za ograniczenie przez kogoś emisji CO2 do atmosfery w takiej ilości, w jakiej gaz ten jest emitowany w efekcie naszych własnych działań. Tym sposobem, dokonuje się „neutralizacja”, bądź też „równoważenie” emitowanego przez nas CO2.

Kompensowanie daje możliwość naprawy szkód, jakie wyrządzamy środowisku przez nadmierną emisję CO2, poprzez sponsorowanie projektów rozwijających odnawialną energię i redukujących emisję CO2.

Równoważenie jest proste. Klikając poniżej, mogą państwo sprawdzić własną emisję CO2. Następnym razem przy rezerwacji lotu, polecamy odwiedzenie poniższej strony, by obliczyć ilość emitowanego CO2, którą mogą państwo zrównoważyć.

http://www.climatecare.org

Dlaczego kompensowanie jest takie ważne?

Każda godzina podróży samolotem, to 0,1 tony CO2. W trakcie trwającego 4 godziny lotu tam i z powrotem z Londynu do Pizy, emitujemy 0,27 tony CO2 o wartości ok. 10,92 zł.

To tyle samo co:

pozostawienie na 2 tygodnie włączonej suszarki, lub
gotowanie wody w czajniku bez przerwy przez 13 dni, lub
oglądanie telewizji i granie na konsoli przez 6 miesięcy, lub
pozostawienie telewizji w trybie uśpienia na 18 lat, lub
jazda samochodem przez 5 dni, lub

Dokąd płyną wpłacone pieniądze?

Twoje pieniądze wpłyną na konto Climate Care, organizacji działającej na rzecz ograniczenia efektu cieplarnianego. Będą one wspomagały projekty, mające na celu wyeliminowanie emisji gazów powodujących efekt cieplarniany w krajach rozwijających się, oraz wspierały lokalne społeczności.

Ile kosztuje kompensowanie?

Za każdym razem gdy rezerwują państwo lot, kalkulator na stronie http://www.climatecare.org/ wskaże państwu dokładną ilość emitowanego CO2 i cenę jej zrównoważenia. W przypadu godzinnego lotu kwota ta waha się między 2,60 zł a 4,80 zł. Poniżej podajemy kilka przykładów cen kompensacji za bezpośrednie loty tam i z powrotem:

Londyn – Piza: 11,01 zł
Manchester – Rzym: 15,03 zł
Dublin – Wenecja: 14,17 zł

Prosimy o zwrócenie uwagi na emisję dwutlenku węgla za każdym razem, gdy planują państwo podróż samolotem!

Czytaj dalej

Rodzaje toskańskich willi

Nie wiecie w jakiej willi się zatrzymać, ani które miejsce najbardziej będzie wam opowiadać? Od tego tu jesteśmy. Chętnie pomożemy wam zorganizować idealny wyjazd. Zapraszamy do przejrzenia naszego przewodnika po oferowanych przez nas różnorodnych willach na terenie całej Toskanii.

Niezależnie od upodobań, wśród opisanych willi znajdziecie to czego szukacie, a zapewnione informacje pomogą wam w wyborze rodzaju willi, a także jej lokalizacji.

Poniżej przedstawiamy opisy głównych regionów wśród których można wybierać. Należą do nich Chianti, Toskania i Umbria.

Mamy olbrzymi wybór willi, z których każda ma własny indywidualny charakter. Wszystkie są osobiście dobierane przez naszych pracowników. Naszym gościom oferujemy jedynie najwyższej jakości, indywidualnie zaaprobowane wille. Prosimy przejrzeć poniższe rodzaje toskańskich willi i już dziś przez Internet zarezerwować sobie pobyt w Toskanii.

Czytaj dalej

Porady żywieniowe we Włoszech

Zagraniczne podróże, a nawet wyjście do restauracji we własnym mieście, bywają trudne dla wegetarian czy osób z alergiami pokarmowymi. Tutaj To-Toskania udziela kilku rad, które mogą się przydać podczas wczasów w Toskanii lub podróży po Włoszech.

Czytaj dalej

Poznaj Toskanię na wycieczkach z

Great Spring Concert

With our ticket you can listen to beautiful music in an elegant place. The professionalism of our artists and the beauty of the location will enchant you.

from €35

Small group Tuscan cooking class in a castle with optional transfer from Florence

Immerse yourself in an unforgettable 4 hour culinary experience at the historic Villa Pandolfini estate, on the hills over Florence. The accredited cooking school was the first of its kind and the best in the region. This is the perfect introduction to Tuscan cuisine for the aspiring foodie. Work alongside professional chefs and gain hands-on experience as you learn the secrets of Tuscan cooking, preparing a tantalising 4 course meal. Time permitting for all guests, enjoy a free guided tour of the 14th century villa and wine cellars.

from €160

Pisa, Pasta and Chianti Lovers Wine Experience and Lunch from Viareggio-Forte dei Marmi

This tour represent the really life in Tuscany. Visit Pisa and admire the Leaning Tower. Visit the most famous Pasta Factory in the area and show the pasta production. Visit a small medium winery in the Chianti area and taste a range of very good wines (red and white) paired with local food in a Light Lunch

from €79

Florence Bike Rental

Ride a city bike through the alleys of Florence! The city center is flat, and works like an immense pedestrian area, so you can ride with few cars and scooters. Don't waste precious time moving from one side to the other: riding a bike you will kill "dead times"! We will provide a map of the city center with cycle paths and point of interest, helmets (on request) and safety locks.

from €7
Zapytaj o wille