Zaloguj się


Odpowiedzialna turystka

Docenianie zrównoważonego podejścia do podróżowania zawsze było drugą naturą naszej firmy i w naszych oczach jest wspólnym wysiłkiem. Uważamy, że coraz ważniejsza staje się współpraca z gośćmi i usługodawcami nad koncepcją zrównoważonego podróżowania, tak abyśmy wszyscy zachęcali się wzajemnie do jak najbardziej odpowiedzialnej turystyki.

Jesteśmy proaktywnymi pasjonatami i ściśle współpracujemy z lokalnymi władzami. Jesteśmy dumni z naszej lokalnej wiedzy i doświadczenia jakie zdobywamy podczas regularnych wizyt w Toskanii. Chcemy, aby nosi goście lepiej poznali Toskanię i jej naturalne piękno. Podróżowanie jest możliwe bez pozostawiania dużego śladu minimalizując szkody ekologiczne, społeczne i gospodarcze.

Jest to partnerstwo pomiędzy nami, naszymi gośćmi i dostawcami, współpracującymi z tego samego powodu. Dlatego też jesteśmy zawsze otwarci na sugestie i nowe pomysły. Prosimy o kontakt.

Odpowiedzialna turystka

Woda pitna

Standardową zasadą jest, że woda z kranu we Włoszech i w naszych willach nadaje się do picia, o ile nie podano inaczej, co zmniejsza zapotrzebowanie na jednorazowe plastikowe butelki na wodę. Dobra wiadomość jest taka, że wiele lotnisk posiada teraz punkty uzupełniania wody, dzięki czemu można rozpocząć urlop w najbardziej odpowiedzialny sposób - z butelką na wodę wielokrotnego użytku!

Na wakacjach w Toskanii będziesz mógł uzupełniać wodę w willi i podczas zwiedzania regionu. Jak wspomniano, woda z kranu nadaje się do picia, a niektóre wille mają nawet wbudowane filtry instalowane w kuchniach, co jeszcze bardziej ułatwia bycie ekologicznym!

Istnieją również możliwości zrównoważonej turystyki, gdy jesteś w miejscu publicznym. Wiele gmin posiada punkty uzupełniania wody, które są używane przez mieszkańców od lat!  Miasta toskańskie zazwyczaj posiadają centralną fontannę do picia (zazwyczaj w pobliżu głównego placu), powinny one mieć znak z napisem "potabile", co oznacza "nadający się do picia". Alternatywą dla tych fontann jest to, co Włosi nazywają "casetta dell'acqua", czyli kolejny punkt wodny. Tutaj masz dostęp do wody niegazowanej (zazwyczaj bezpłatnej), zimnej i gazowanej (które są zazwyczaj płatne).

W regionie znajdują się również naturalne studnie, z których miejscowi zazwyczaj korzystają, jednakże zawsze wygodniej jest skorzystać z fontanny wodnej.

Czytaj dalej

Recykling

Każdy kraj ma swoją własną metodę recyklingu, a we Włoszech działa ona nieco inaczej niż w innych krajach.

Recykling jest skuteczną metodą zmniejszania ilości składowanych na wysypiskach odpadów oraz ilości materiałów toksycznych składowanych w ziemi i naszych morzach. Jeśli materiały mogą być poddane recyklingowi, ponownie wykorzystane i przetworzone na nowe produkty - to wszystko pomaga w dłuższej perspektywie.

Aby jak najlepiej przygotować się do podróży, oto kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać:
W Toskanii nie ma pojemników do recyklingu w domach jednorodzinnych, każda dzielnica mieszkalna ma centralną siedzibę z komunalnymi pojemnikami do recyklingu.

•   Żółty pojemnik - karton i papier
•   Brązowy pojemnik - odpady organiczne/odpady żywności
•   Zielony (cylindryczny) - "wielomateriałowy" - szkło, plastik i puszki
•   Szary / Zielony pojemnik - odpady domowe

Najnowszą innowacją w Toskanii, która została niedawno ogłoszona, jest koncepcja wykorzystania karty dostępu do pojemników na recykling. Pojemniki te będą obsługiwane elektronicznie, a dostęp do nich będą miały tylko osoby posiadające kartę (każde gospodarstwo domowe posiada taką kartę). Właściciel Twojej willi zadba o to, abyś ją posiadał.

Jest to bardzo ekscytujący projekt i pomysłowe podejście do recyklingu, które z niecierpliwością czekamy na jego dalszy rozwój!

Czytaj dalej

Energia odnawialna

Jako firma, zachęcamy do rozwoju zrównoważonej turystyki, dlatego też zachęcamy naszych właścicieli, aby w miarę możliwości korzystali z energii odnawialnej. Wielu właścicieli posiada panele słoneczne, a niektórzy mają nawet hybrydowe punkty ładowania samochodów. Jedną z naszych willi, która posiada obie te cechy jest urokliwa La Casa di Radda, położona w mieście Radda w Chianti, z nowoczesnym i eleganckim wnętrzem w odległości spaceru od tego popularnego toskańskiego miasta.

Jeśli jesteś zainteresowany zużyciem mniejszej ilości energii we Włoszech, istnieje kilka małych kroków, które mogą zrobić ogromną różnicę. W szczycie lata temperatury są wysokie i może się wydawać, że trudno jest utrzymać chłód we willi. Sugerujemy, aby wszystkie drzwi i okna były zamknięte w ciągu dnia, aby umożliwić chłodzenie willi przez klimatyzację i otwieranie okien wieczorem, aby umożliwić przepływ powietrza. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Utrzymanie chłodu bez klimatyzacji:
• Zamknij zewnętrzne drzwi, okna i żaluzje po stronie południowej lub tam, gdzie świeci słońce. Zapobiegnie to przedostawaniu się ciepłego powietrza i bezpośredniego światła słonecznego do domu.
• Otwórz drzwi i okna w nocy i wczesnym rankiem, aby wpuścić chłodne powietrze.
• Ustaw wentylatory sufitowe w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby wyciągnąć gorące powietrze do góry.
• Upewnij się, że prześcieradła zostały zmienione podczas pobytu. Pomoże to zachować świeżość i chłód. [Uwaga: zmiana pościeli może wiązać się z dodatkową opłatą.]

Czytaj dalej

Żyj jak miejscowy - odpowiedzialna turystyka

Jako lokalni eksperci, jesteśmy pasjonatami Toskanii, jej mieszkańców i tego, jak inspirujący może być toskański styl życia. Spędziliśmy dziesiątki lat na poznawaniu włoskiej kultury i budowaniu ważnych relacji z lokalnymi firmami i dostawcami. Do tego stopnia, że posiadamy nawet „To Tuscany Experiences – Wyjątkowe przeżycia w Toskanii” którego celem jest połączenie Ciebie, naszych cenionych gości z tymi osobami i ich unikalnymi usługami.

Architektura, historia, jedzenie i sam urok Florencji i Pizy oznaczają, że nie potrzebujemy zbyt wiele aby przekonać Cię do dodania tych toskańskich miast do Twojej trasy podróży. Region ten ma wiele lokalnych przedsiębiorstw, które wytwarzają lokalne produkty, wielopokoleniowe receptury i pasję do ziemi, o którą tak dobrze dbali ich przodkowie.

Dzięki zapoznaniu się z tymi wyjątkowymi, niezależnymi przedsiębiorstwami, można doświadczyć życia miejscowego w Toskanii. Masz szansę dowiedzieć się więcej o włoskiej kulturze i poznać firmy, które pozostają nietknięte przez masową turystykę.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie