Zaloguj się


Florencja & Chianti

Trudno słowami opisać piękno i majestat Florencji. Jako miejsce narodzin renesansu z galeriami pełnymi dzieł wielkich artystów, takich jak Michelangelo, Donatello, Raphael i Botticelli oraz kościołami ozdobionymi freskami takich artystów jak Giotto i Fra Angelico, miasto jest przez wielu uznawane za stolicę europejskiej sztuki. Zwiedzanie zabytków, odwiedzanie kościołów, galerii i ogrodów jest możliwe bez korzystania z auta lub komunikacji – wszystko jest w zasięgu spaceru. Otoczone przez wzgórza historyczne centrum znajduje się zaledwie kilka kilometrów od północnych granic regionu Chianti, który rozciąga się od Florencji po przedmieścia Sieny. Jest to bardziej zalesiony i dziki obszar, niż lepiej znana sieneńska część Chianti. Okolica jest spokojna, krajobrazy nienaruszone, winnice i gaje oliwne harmonijnie wplatają się w zalesione wzgórza. Zaletą mieszkania w tej sielskiej okolicy jest możliwość łączenia wypoczynku ze zwiedzaniem dzięki bliskości Florencji, Greve, Imprunety czy San Casciano in Val di Pesa.

Florencja & Chianti

Florencja

Florencja to przytłaczająco monumentalne miejsce, które wciąż pławi się w dawnej chwale swojej pełnej znaczenia, renesansowej historii. Artystyczne dziedzictwo Florencji definiuje ją bardziej niż w przypadku wszystkich innych miast. Jej kościoły, pałace i galerie mieszczą największe skupisko renesansowej sztuki i rzeźby na świecie. To artystyczne przeładowanie jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem tego miasta. W 1743 roku, aby mieć pewność, że medycejskie zbiory na zawsze pozostaną nietknięte, Anna Maria Lodovica, ostatnia z rodu Medyceuszy, pozostawiła cały swój majątek Florencji. Miasto to tonie w drogocennych skarbach. Nawet jeśli koniecznie chcesz odhaczyć ze swojej listy wszystkie obowiązkowe atrakcje turystyczne, uważaj, żeby ich ogrom Cię nie przytłoczył. Pozwól sobie na bezcelowe spacery. Poza kijkami do selfie i posągami znajdziesz tu także prawdziwą zmorę miłośników jedzenia ‒ eleganckie kawiarnie, wspaniałą kuchnię i pełne smakołyków targi. Florencja nie jest zmurszała, ponadto to zachłanne miasto nie zatraciło jeszcze swojej pełnej werwy, toskańskiej duszy: w tradycyjnych zajazdach nadal podaje się ziemiste, chłopskie dania, w tym steki dla prawdziwych macho.

Czytaj dalej

Panzano

Historyczne centrum znajdującego się na wzgórzu Panzano ciągnie się wzdłuż uroczych uliczek, otoczonych rzędem zniszczonych murów miejskich. Średniowieczne Panzano było pionkiem w grze między zwaśnionymi potęgami Florencji i Sieny, dlatego ciągle trafiało pod inne rządy. Podczas konfliktu ucierpiała co prawda architektura tej warownej placówki, ale pozostałości jej średniowiecznego ducha przetrwały. Nie ostał się jednak zamek. Spacer wzdłuż murów pozwala na podziwianie malowniczego wiejskiego krajobrazu, a restauracje biegnące wzdłuż nich oferują widoki na wzgórza Chianti i winnice. Główny plac z kawiarniami jest natomiast miejscem, w którym można poczuć atmosferę małego miasteczka i kontemplować w spokoju lunch. Współczesne Panzano jest zdominowane przez  Dario Cecchiniego, ekscentrycznego rzeźnika-celebrytę, dlatego też uczta mięsna w Panzano stanowi jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Najpierw jednak warto zwrócić uwagę na mniej przyziemne sprawy: na przykład najpiękniejszy romański kościół. San Leonino, romantyczny kościół parafialny, czeka na kolejnym szczycie, aby przypomnieć, że takie budynki również czynią region Chianti wyjątkowym.

Czytaj dalej

Greve in Chianti

Greve stanowi północną bramę do rejonu Chianti i jest pierwszym przystankiem na drodze  z Florencji. SS222, znana jako Chiantigiana, czyli Chianti Way, wije się malowniczą trasą z Florencji do Sieny, przez spokojny region, oferując klasyczny krajobraz z cyprysami, gajami oliwnymi i winnicami. Na pierwszy rzut oka Greve może stanowić rozczarowanie: wydaje się nieco bezbarwnym, nowoczesnym miastem. Na szczęście rehabilituje je jego główny plac, podobnie jak restauracje, a także sklepy z jedzeniem i winem. Imponujący arkadowy plac Piazza Matteotti jest otoczony balkonami z kutego żelaza, z opadającymi  kaskadowo kwiatami geranium. Sklepy pod arkadami są wypełnione asortymentem toskańskich przysmaków, rzemiosła i win. Plac posiada również neorenesansowy ratusz. Przede wszystkim, jako centrum handlowe Chianti, Greve czerpie zyski z cotygodniowego targu, wrześniowych targów wina i kuszącej trasy winiarskiej, zaczynającej się tuż poza miastem. Greve jest wstępem do renesansowych willi, zamków, opactw i winnic.

Czytaj dalej

San Miniato

Średniowieczne miasto San Miniato, położone w połowie drogi między Pizą a Florencją ma nieco senną atmosferę, ale słynie z wyjątkowego jedzenia. Z tego otoczonego trzema wzgórzami miasteczka rozciągają się także wspaniałe krajobrazy - w piękny dzień ze szczytu  można dojrzeć Volterrę i Alpy Apuańskie. Wzniosła forteca, przebudowana Rocca, stoi na straży San Miniato i jest symbolem tego miasta. Historyczne centrum jest zachwycające, choć niedoceniane. Przejdź się brukowanymi uliczkami pod różnorodnymi fasadami, podziwiając majestatyczne rezydencje i średniowieczne kościoły. San Miniato to idealne antidotum na nadmierną „turystyczność” toskańskich miast, takich jak choćby San Gimignano. Większość Włochów ma z San Miniato jedno skojarzenie: białe trufle. W jego okolicy zbiera się jedną czwartą wszystkich trufli w Toskanii, a wiele z nich trafia do najlepszych lokalnych restauracji. Jeśli odwiedzisz to miejsce jesienią, przekonasz się, o co w tym szaleństwie chodzi.

Czytaj dalej

San Donato in Poggio

San Donato in Poggio znajduje się w jednym z najpiękniejszych miejsc regionu  Chianti. Średniowieczna wioska na wzgórzu dominuje nad grzbietem oddzielającym Val di Pesa od Val d'Elsa i oferuje widoki na gaje oliwne oraz wzgórza pokryte winnicami. Ta otoczona murem, zbudowana z kamienia wioska znajduje się w obrębie średniowiecznych fortyfikacji. Chociaż do dziś przetrwały tylko niewielkie ich fragmenty, m.in. dwie bramy, plan ulic pozostał średniowieczny. Zachowana wieża strażnicza na zachodnim skraju wioski prowadzi do dzwonnicy i klimatycznego głównego placu, przy którym znajduje się gotycki kościół Santa Maria della Neve i ośmiokątna studnia. Biorąc pod uwagę rolę miasta jako pionka w długich bitwach pomiędzy Sieną i Florencją, San Donato zawdzięcza tej studni swoje przetrwanie. Florentyńsko-romański kościół San Donato stoi przy Porta Senese, bramie wychodzącej na Sienę, przypominając o średniowiecznych traktatach pokojowych między Sieną i Florencją, które zostały podpisane w tej dawnej cytadeli aż dwukrotnie.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie