Lukka & Viareggio
Zlokalizowane nad morzem Viareggio i położona dalej w głębi lądu wytworna Lukka nie mogły się bardziej różnić na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości stanowią doskonałą parę, nie tylko do odkrywania historii architektury Włoch, ale także do korzystania z la dolce vita. Viareggio to jeden z najbardziej eleganckich kurortów nadmorskich we Włoszech, z okazałymi pałacami w stylu Art Nouveau i klubami plażowymi w stylu retro. Jest to również miejsce, w którym odbywa się jeden z najbardziej znanych karnawałów we Włoszech (dzieciom z pewnością spodoba się Muzeum Karnawału i rozległa Cittadella). Lukka natomiast pozwala na podróż w czasie i to w dobrym stylu. Owalny plac w sercu miasta powstał na ruinach rzymskiego amfiteatru, a historyczne centrum otaczają renesansowe mury miejskie, niegdyś drugie co do wielkości w Europie, które dziś są doskonałym miejscem na chwilę odpoczynku w cieniu drzew lub przejażdżkę rowerem. Można tu wciąż odnaleźć rzymskie wille, szczególnie warty odwiedzenia jest pełen mozaik dom pod kościołem Świętych Giovanniego i Reparaty. W Lukce tworzył kompozytor operowy Giacomo Puccini, w jego miejscu urodzenia jest teraz muzeum, a w Torre del Lago, tuż obok Viareggio co roku odbywa się popularny festiwal operowy.
Lukka & Viareggio
Lukka
Lukka to typowe toskańskie miasto w ludzkiej skali. Znajduje się w niej wystarczająca ilość atrakcji, aby oczarować, ale nie przytłoczyć zwiedzających. Często pomijana przez fanów skupionych jedynie na odhaczeniu ze swojej listy Krzywej Wieży w Pizie, Lukka jest nieco pozbawioną wiary w siebie gwiazdą Toskanii. To łagodne miasto o uwodzicielskim uroku, otoczone murami obronnymi, które w XIX wieku zamieniono w obsadzoną drzewami promenadę. Znajdziemy tam wiele kościołów wybudowanych w stylu romańsko-pizańskim, z ozdobnymi fasadami z zielonego, szarego i białego marmuru. Idealnie zachowane, obwarowane serce Lukki, a także jej ciche wyrafinowanie i spokojne tempo życia zdecydowanie zjednują sobie początkowo sceptycznych fanów, nie wspominając nawet o różowo-złotych pałacach, przyjaznych pieszym bastionach, widowiskowych koncertach, czarujących sklepikach, a także słynnych plantacjach drzew oliwnych i winnicach. W lecie uroku dodają Lukce koncerty na świeżym powietrzu, podobnie jak dyskretne winiarnie i przytulne zajazdy. Dla zmęczonych mieszkańców miast Lukka reprezentuje idealny styl życia.
Czytaj dalejViareggio
Viareggio to przyjazny i nieco hałaśliwy kurort z piaszczystymi plażami, który jest szczególnie popularny wśród włoskich rodzin. Można tu znaleźć sporo atrakcji dla dzieci – są place zabaw, drabinki, kawiarnie ze strefami dla dzieci itp. Atrakcyjność kurortu tkwi w niekończącym się pasie złocistego piasku, wyblakłej elegancji i niedrogich restauracjach serwujących owoce morza. Viareggio to najstarsze z nadmorskich miasteczek Versilii. Jego początki sięgają czasów rzymskich, a w średniowieczu był ważnym portem morskim. W XIX wieku podobno budowano tu jedne z najlepszych łodzi, jakie kiedykolwiek zwodowano na Morzu Tyrreńskim, a stocznie nadal działają. Jego rozkwit przypadał na lata 20. i 30. XX wieku, do dziś zostało kilka budynków w stylu Art Deco i Art Nouveau przypominających tę epokę. Dzisiaj Viareggio jest bardziej znane ze swojego lutowego karnawału, co dowodzi, że w przeciwieństwie do większości kurortów Versilii, nie jest ono całkowicie zamykane poza sezonem.
Czytaj dalejForte dei Marmi
Chociaż większości obcokrajowców nazwa Forte dei Marmi nie mówi zbyt wiele, dla Włochów to mityczna „królowa włoskiej riwiery”. Ten ekskluzywny letni kurort na wybrzeżu Versilii jest uważany wakacyjną stolicę szyku. Forte dei Marmi to toskańska miejscowość wypoczynkowa, do której jeździ się w celach towarzyskich i gdzie należy bywać. Ważniejsze od niej jest tylko szykowne Punta Ala na południu, w okolicy Monte Argentario. W przeciwieństwie do dużej części północnego wybrzeża, Forte dei Marmi zachowało część swojej elegancji i zostało znacznie mniej zniszczone przez rozwój infrastruktury przy plaży. Powstało ono wokół fortu zbudowanego w 1788 r. przez Leopolda II, którego dawne fragmenty są nadal widoczne na głównym placu. Tak naprawdę to wciąż niewielki kurort, w którym najwyższymi obiektami pozostają rozłożyste sosny w prywatnych ogrodach. Forte nadal jest przyjemnym miejscem do życia, z namiastką życia w stylu wyższych sfer i modną plażą.
Czytaj dalejCamaiore
Wioska Camaiore mieści się w dolinie otoczonej przez wzgórza i północne pasmo Apeninów. Camaiore wywodzi się z czasów rzymskich, kiedy to pełniło funkcję jednego z największych obozów wojskowych w okolicy Lukki oraz ważnej bazy wojskowej przy drodze Via Cassia. Geneza nazwy Camaiore pochodzi od obozu "Campus Maior".
W czasach średniowiecznych miasteczko dość mocno się rozrosło dzięki starej drodze Via Francigena. Miasto, nazwane Campmaior przez Arcybiskupa Canterbury, reprezentowało dwudziesty siódmy etap podróży Sigerico Canterbury.
Dziś miasto wypełnione jest wieloma artystycznymi skarbami, wśród których znajdziemy kościół kolegiacki św. Piotra, będący opactwem benedyktyńskim, a dodatkowo we wiosce Pieve Camaiore mieści się kościół będący wspaniałym przykładem budownictwa romańskiego, datowany na rok 817 p.n.e.
Okolice Camaiore są przepiękne i znane ze swoich krajobrazów oraz niewielkich wiosek, takich jak Monteggiori, Casoli, Gombitelli i Monteggiori. Z wiosek, mieszczących się głównie na zboczach wzgórz, mamy piękne widoki na morze i okoliczne wzgórza, co sprawia wrażenie, że czas zatrzymał się tu stulecia temu.
Castelnuovo di Garfagnana
Castelnuovo di Garfagnana to tętniące życiem miasteczko z drogą oraz połączeniami kolejowymi prowadzącymi do Lukki, Pizy, Florencji oraz na wybrzeże Versilia, przez Viareggio. Parki narodowe Alp Apuańskich oraz Apeninów są w niedalekiej odległości od miasteczka i oferują mnóstwo możliwości, w tym spacery, współżycie z naturą oraz różnorodne sporty, wszystko to dla Państwa przyjemności.
Historia
Pierwsze informacje na temat niewielkiej wioski Castelnuovo datowane są na rok 740, jednak w przeciągu następnego wieku osada ta stała się ważnym miastem z murami obronnymi i zamkiem. Lokalizacja Castelnuovo umożliwiła miastu zdobycie znaczenia jako punkt tranzytowy dla handlarzy i podróżnych, zmierzających z północnej części Włoszech. Mury obronne i zamki były powiększane i ulepszane przez następne stulecia. W 1924 r. Castelnuovo stało się częścią prowincji Lukka.
Miasto dziś
Nawet dziś mury obronne grają ważną rolę w życiu codziennym mieszkańców Castelnuovo di Garfagnana. Przy murach znajduje się najstarsza część miasta, wraz z krętymi uliczkami i niewielkimi sklepami z wyrobami rękodzielniczymi. Bardziej nowoczesne biura, rezydencje, bary, restauracje oraz stacja kolejowa znajdują się poza murami miasta.
Główne gałęzie działalności miejskiej
Duża liczba mieszkańców Castelnuovo dojeżdża do pracy do Lukki, Pizy lub Florencji, jednak wielu z nich jest w stanie dobrze zarobić na życie z turystyki lub ze sprzedaży ręcznie wykonanych pamiątek i obrazów.