Lukka
Lukka to typowe toskańskie miasto w ludzkiej skali. Znajduje się w niej wystarczająca ilość atrakcji, aby oczarować, ale nie przytłoczyć zwiedzających. Często pomijana przez fanów skupionych jedynie na odhaczeniu ze swojej listy Krzywej Wieży w Pizie, Lukka jest nieco pozbawioną wiary w siebie gwiazdą Toskanii. To łagodne miasto o uwodzicielskim uroku, otoczone murami obronnymi, które w XIX wieku zamieniono w obsadzoną drzewami promenadę. Znajdziemy tam wiele kościołów wybudowanych w stylu romańsko-pizańskim, z ozdobnymi fasadami z zielonego, szarego i białego marmuru. Idealnie zachowane, obwarowane serce Lukki, a także jej ciche wyrafinowanie i spokojne tempo życia zdecydowanie zjednują sobie początkowo sceptycznych fanów, nie wspominając nawet o różowo-złotych pałacach, przyjaznych pieszym bastionach, widowiskowych koncertach, czarujących sklepikach, a także słynnych plantacjach drzew oliwnych i winnicach. W lecie uroku dodają Lukce koncerty na świeżym powietrzu, podobnie jak dyskretne winiarnie i przytulne zajazdy. Dla zmęczonych mieszkańców miast Lukka reprezentuje idealny styl życia.
Podstawowe informacje - Lukka
Dziesięć najlepszych atrakcji
Wakacje w Lukce mogą być leniwe lub aktywne – wszystko zależy od Twojego nastroju. Wybierz się na przejażdżkę rowerem po murach obronnych lub wejdź na szczyt jedynego pozostałego tu do dzisiaj domu wieżowego. Odwiedź kościoły, wille, winnice i wspaniałe ogrody, zanim udasz się w podróż szlakiem Pucciniego. Jeśli masz ochotę na nieco spokojniejsze atrakcje, możesz także wybrać się na kameralny koncert lub na zakupy do jednego ze specjalistycznych sklepików, często skrywających się za eleganckimi, staroświeckimi witrynami.
Czytaj dalejJedzenie i picie
Lukka to miniaturowa stolica kultury, z dyskretnymi barami i przytulnymi zajazdami, niekiedy udekorowanymi lustrami w stylu art déco. Można tu zjeść w przyjemnych warunkach i przystępnych cenach. Wyjaśnia to, dlaczego Lukka to jedyne toskańskie miasto, w którym w ostatnich latach nastąpił tak gwałtowny wzrost turystyki.
Drzewa oliwne Lukki rosły tutaj już w czasach rzymskich, a na jej tarasowych zboczach rozciągają się sięgające starożytności winnice, w których już od stuleci produkowano wino. Lukkańskie wina mają wiele wariantów, od bogatego, czerwonego Montecarlo di Lucca po delikatne, białe Colline Lucchesi. Miejscowe specjały to między innymi wyjątkowa, słodka tarta ze szpinakiem i botwiną z orzeszkami piniowymi, a także zainspirowane wpływami z sąsiadującej Garfagnany ravioli z mąką kasztanową. Surowy region Garfagnany położony jest tuż na północ od Lukki, więc można się tam spodziewać także pysznych zup orkiszowych (farro) z oliwą, cebulą i fasolą borlotti. W sezonie możemy także skosztować wspaniałych funghi porcini (borowików) i kasztanów, które często znajdziemy w mąkach i wypiekach. Miłośnikom słodyczy spodoba się buccellato, zainspirowany rzymskim bajglem słodki chleb z rodzynkami i anyżem w kształcie obręczy. W czasach, gdy władzę nad Lukką sprawował Rzym, żywili się nim rzymscy legioniści.
Zakupy, parkowanie i zwiedzanie
Podobnie jak jedzenie na mieście, zakupy w Lukce są łatwe i przyjemne. To wspaniała mieszanka starożytności z nowoczesnością, w której designerskie szklane wyroby prezentuje się w antycznych gablotach ze szkła i mahoniu. Doskonale zachowały się tu stare fasady sklepów, włączając w to pełne zawijasów, złote napisy i mahoniowe panele. Zaglądaj w sklepowe wystawy i podziwiaj mieszkańców miasta, ubranych w najdelikatniejsze kaszmiry i skóry. Odwiedź wspaniale staroświeckie, ale i eleganckie sklepy, i zatrzymaj się w kawiarni belle époque na lody lub tradycyjne wypieki. Chleb buccellato z rodzynkami i anyżem wspaniale komponuje się z kawą lub winem deserowym Vin Santo.
Czytaj dalej