Zaloguj się


Zakupy, parkowanie i zwiedzanie

 • Zakupy

  Perugijska czekolada znana jest na całym świecie, szczególnie w formie „Il Bacio Perugina”, tak zwanego „pocałunku Perugii”. Czekoladki te zostały wynalezione w 1922 roku, gdy niewystarczająca ilość ciemnej czekolady zainspirowała Luisę Spagnoli do wymieszania jej z orzechami laskowymi, aby starczyło jej na dłużej. Reszta stanowi historię firmy Perugina.

  Eurochocolate, odbywający się w październiku dziesięciodniowy festiwal czekolady to kolejna rzecz, która czyni Perugię pysznym miejscem dla wszystkich wielbicieli słodkości.
  Strona: www.eurochocolate.com

 • Uczta w fabryce czekolady z Peruginą

  Perugina to słynna światowa marka, warto więc rozważyć możliwość skosztowania jej wyrobów w jej ojczyźnie. Można także skusić się na zwiedzanie fabryki czekolady (która przywodzi na myśl film Charlie i fabryka czekolady), a nawet udział w czekoladowych warsztatach. Wycieczka kończy się spacerem po moście prowadzącym do części, w której ubrani na biało pracownicy (a może nawet same Umpa-Lumpy?) przygotowują najlepsze mikstury Perugii.

  Wycieczka po fabryce czekolady: 90-minutową wycieczkę z przewodnikiem należy zarezerwować z wyprzedzeniem (wycieczka odbywa się w języku włoskim i angielskim, w różnych godzinach).
  Warsztaty z przygotowywania czekolady: należy je zarezerwować przez Internet. Na zaostrzenie apetytu, zobacz: https://www.baciperugina.com/us/en/perugina-school-of-chocolate-514

  Adres: Via San Sisto 207, 06132 San Sisto, Perugia
  Strona: www.perugina.com

 • Gratka dla smakoszy i wycieczka w poszukiwaniu trufli

  Tartufi Bianconi specjalizują się w pysznych produktach domowej roboty, które można zamówić osobiście lub przez Internet. Ich typowe sosy makaronowe to sos z białych trufli i pesto z sosem z czarnych trufli. Jeśli dokonasz uprzedniej rezerwacji, możesz także wziąć udział w poszukiwaniu trufli na ich farmie ‒ oczywiście w towarzystwie specjalnego, wyszkolonego w znajdowaniu tych smakołyków psa i jego właściciela. Na zakończenie tego doświadczenia można skosztować prostego, przygotowanego w gospodarstwie truflowego dania.

  Adres: Tartufi Bianconi, 06012 Citta di Castello, Perugia
  Strona: https://tartufibianconi.it/

 • Warsztaty z produkcji szkła

  Naprzeciwko fortecy Rocca Paolina w Perugii nadal kwitnie sztuka produkcji szkła. Możesz tutaj odwiedzić tradycyjny, pełniący także funkcję muzeum warsztat Moretti-Caselli, który zajmuje się malowaniem szkła już od 1859 roku. Jego główną atrakcją są przypominające olejne obrazy portrety, które świetlistością i połyskiem przewyższają możliwości jakiegokolwiek płótna.

  Adres: Studio Moretti-Caselli, via Fatebenefratelli, Perugia
  Strona: www.studiomoretticaselli.it

 • Parkowanie i zwiedzanie

  Parkowanie w Perugii może być wyzwaniem. Podobnie jak wiele pozostałych włoskich miast, Perugia objęta jest ZTL, Strefą Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że osoby spoza miasta nie powinny (lub nie mogą) prowadzić samochodów w jego centrum, poza specjalnie wyznaczonymi godzinami lub drogami. Chociaż miejscowy system wciąż jest dopracowywany i dodaje się do niego nowe wytyczne, najprościej jest po prostu omijać „Centro Storico” („Historyczne Centrum”), którego przeważająca część i tak jest dostępna jedynie dla mieszkańców.

  ZTL: Historyczne Centrum objęte ZTL zawiera się w obszarze między następującymi ulicami: via Masi, via Campo Battaglia, via Battisti, via della Sposa, via Appia i via San Sebastiano.

  Parkingi samochodowe: Najwygodniejsze, centralnie położone parkingi to Piazza Partigiani i Mercato Coperto. Pełna lista parkingów znajduje się tutaj: http://turismo.comune.perugia.it/pagine/parking

  Aby dowiedzieć się więcej o ZTL (Zona Trafico Limito), przejdź na: http://turismo.comune.perugia.it/pagine/limited-traffic-zone

 • Poruszanie się po okolicy

  Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które spowodowało zawalenie się części słynnej Bazyliki w Asyżu w 1997 roku, Umbria podniosła się tak, jak przystało na światowej klasy, artystyczne miasto. W 2016 ten region ponownie nawiedziło silne trzęsienie ziemi, ale obecnie praktycznie wszystko powróciło już do normy, z typową włoską odpornością i uporem. Jedynym miejscem, które wciąż pracuje nad naprawą powstałych szkód, jest Nursja.

  Podróż z i do Perugii:
  Samolotem: Wygodne, niezawodne i bezpośrednie autobusy do Perugii i Asyżu (www.sulga.it) odjeżdżają z lotniska Rome Fiumicino (przez środkowy Rzym). Lotnisko San Francesco d'Assisi w Perugii to dobry punkt dostępu do Perugii i całej Umbrii, który obsługuje kilka tanich europejskich linii lotniczych.

  Samochodem: przyjeżdżając z północy, skieruj się na autostradę A1, wyjedź z niej zjazdem na Val di Chianę, a następnie jedź biegnącą przy brzegu Jeziora Trazymeńskiego drogą aż do Perugii. Jadąc z południa, wjedź na autostradę A1, a następnie wyjedź z niej zjazdem na Orte i kieruj się znakami wskazującymi Perugię.

  Koleją: Perugia położona jest na trasie kolejowej między Rzymem i Mediolanem. Mediolan z Perugią łączy obecnie szybkie, nowe połączenie, dzięki czemu czas podróży skrócił się do trzech godzin. Po przyjeździe weź pod uwagę, że złapanie autobusu do Piazza Italia jest wygodniejsze niż wspinaczka na strome wzgórze.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie