Piza & Valdera
Piza to coś więcej niż Krzywa Wieża. Większość odwiedzających zadowala się szybkim przystankiem na olśniewającym Campo dei Miracoli, gdzie oprócz wieży można podziwiać katedrę z jasnego kamienia i baptysterium z ekstrawagancką kopułą. Reszta miasta, z gotyckimi i renesansowymi budynkami oraz studenckimi knajpkami położonymi bliżej rzeki Arno, również warta jest odwiedzenia. Na wschód, w kierunku Florencji, leży Valdera, niewielki region pełen pofałdowanych wzgórz ozdobionych cyprysowymi alejami z kamiennymi miasteczkami na szczytach. Historia miesza się tu z codziennym życiem w malowniczych wioskach takich jak Palaia, a dawna sztuka spotyka się ze współczesną w wielu miasteczkach, jak choćby w Peccioli. Są też nietypowe atrakcje, takie jak kolekcja Vesp w Muzeum Piaggio w Pontedera czy teatr operowy Andrei Bocellego i letnie koncerty w Teatro del Silenzio, na wzgórzach pod Lajatico. Łatwo można stąd dotrzeć do Volterry i San Gimignano.
Podstawowe informacje - Piza & Valdera
Piza
Żadne miasto nie jest tak blisko związane z jednym zabytkiem, jak Piza z jej wieżą. To wspaniała budowla, tak samo jednak, jak katedra i baptysterium. Oba budynki wiele zawdzięczają muzułmańskiej architekturze, z którą kupcy i uczeni z Pizy zetknęli się dzięki handlowi z Maurami w Hiszpanii i z Północną Afryką. Niegdyś świetnie prosperujący, romański port w Pizie uległ zamuleniu w XV wieku i obecnie przystań dla statków znajduje się na rzece Arno, 10 km od wybrzeża. To przy tych brzegach walczono podczas wielkich średniowiecznych bitew morskich, gdy Piza stała się najpierw sprzymierzeńcem, a następnie wrogiem pozostałych toskańskich państw, w tym Lukki i Florencji, z morskimi potęgami Genuą i Wenecją. Chociaż Krzywa Wieża rzeczywiście jest wspaniała, wielu turystów nie zauważa bogactw znajdujących się poza Campo dei Miracoli. Z pewnością warto poznać pozostałe „cuda” Pizy, od nadbrzeży po tętniące życiem miasto.
Czytaj dalejVolterra
Wiele toskańskich miast może się pochwalić prawdziwie średniowiecznym dziedzictwem, podobnie jak Volterra. Chociaż obecnie panuje w niej przyjemna atmosfera, mniej turystyczna niż w San Gimignano, Cortonie lub Pienzie, jest ona równie urzekająca. To autentycznie średniowieczne miasto, wybudowane z etruską wrażliwością. Położona na majestatycznej, smaganej wiatrem grani wznoszącej się ponad sieneńskimi wzgórzami, Volterra góruje nad otaczającym ją krajobrazem i pozostaje najbardziej etruskim ze wszystkich toskańskich miast. Między VIII a IV wiekiem p.n.e., Etruria Propria przeżywała swój rozkwit jako konfederacja 12 państw-miast w środkowych Włoszech. Tajemnicza Volterra miała swój początek jako etruskie państwo-miasto Velathri, które w IV wieku p.n.e. dostało się pod władzę rzymskiej magistratury i zostało przemianowane na Volterrę. Jeśli przyjrzysz się jej z bliska, zobaczysz pod jej powierzchnią etruską duszę, dostrzeżesz ściany świątyń, użyte do budowy rzymskich budynków i starożytne, inkrustowane epigrafy w renesansowych pałacach. Spacer po murach obronnych zapewni Ci wspaniałe widoki na to wielowarstwowe, średniowieczne miasto z rzymskimi i etruskimi murami, a także rozciągającą się pod nimi, szeroką połać wsi.
Czytaj dalej