Zaloguj się


Cortona

  • Cortona przyciąga swoim imponującym krajobrazem, wspaniałymi widokami i średniowieczną atmosferą. Usytuowana niedaleko granicy z Umbrią, 30 km na południe od Arezzo, stanowi jedno z najbardziej urokliwych, położonych na wzgórzach miast Toskanii. Została ona założona przez Etrusków i skolonizowana przez Rzymian, a następnie, po jej sprzedaży w ręce Florentyńczyków w 1409 roku, rozkwitła pod rządami Wielkiego Księstwa Toskanii. Majestatycznie wznosząca się na grani Monte San'Egidio Cortona góruje nad Val di Chianą, a prowadząca do niej droga wije się przez tarasowe gaje oliwne i winnice, tuż obok willi, gospodarstw i klasztorów.

    Cortona to popularna turystyczna miejscowość, w której zawsze można się spodziewać natłoku zwiedzających. Do jej rosnącej sławy szczególnie przyczyniła się książka Pod słońcem Toskanii, która doczekała się swojej adaptacji filmowej i zainspirowanego nią letniego festiwalu. Po zejściu z głównych placów można jednak zauważyć, że tłumy nieco się przerzedzają, w dodatku na szczęście jest tam wystarczająco dużo ciekawych restauracji, aby zregenerować każdego marudnego turystę.

  • Dziesięć najlepszych atrakcji

    W Cortonie nie znajdziemy wielu atrakcji turystycznych. Zwiedzanie tego miasta to głównie spokojne spacery oraz napawanie się widokami i średniowieczną atmosferą. Wiele zależy od tego, jak wysoko chcesz się wspiąć ‒ im dalej w górę stromymi uliczkami, tym mniej zwiedzających. Pozostałe spokojne przyjemności w Cortonie to jedzenie lodów i passegiata po głównych placach, z kolei popularne kierunki jednodniowych wycieczek to Arezzo na północy i Jezioro Trazymeńskie na południu.

  • 1. Piazza della Repubblica i Piazza Signorelli - poczuj puls miasta

    Starożytne bramy miejskie Cortony poprowadzą Cię na wspaniały spacer wzdłuż średniowiecznych uliczek, zabytków i tętniących życiem placów. Zwiedzanie warto zacząć na wspaniale asymetrycznym Piazza della Repubblica i Piazza Signorelli, na którym niegdyś mieściło się starożytne rzymsko-etruskie forum, a obecnie odbywa się tam sobotni poranny targ. Zwiedzający skupiają się zwykle na tych dwóch placach ‒ strefie dla pieszych praktycznie stworzonej do obserwacji przechodniów. Poczuj puls tego miasta, popijając kawę, słuchając utalentowanych artystów ulicznych lub przeglądając artystyczne błyskotki. Piazza Signorelli, nazwany tak na cześć miejscowego malarza Luca Signorelli, może się pochwalić XIII-wiecznym Palazzo Comunale (ratuszem miejskim) oraz Muzeum Etrusków w Cortonie, Museo dell’Accademia Etrusca. Miejscowe biuro turystyczne znajduje się w tym samym budynku.


    Adres: Cortona tourist office, Palazzo Casali, Piazza Signorelli, 9, Cortona
    Strona: www.cortonaweb.net

  • 2. Museo dell’Accademia Etrusca - etruska Cortona

    Mieszcząca się w XIII-wiecznym, wybudowanym z etruskich murów Palazzo Casali Akademia Etruska to najlepsze miejsce na zapoznanie się ze starożytną historią tego miasta. Muzeum, położone tuż za Palazzo Comunale, przypomina nam, że Cortona, otoczona kamiennymi murami z czasów Eutrusków i Rzymian, była niegdyś najważniejszym etruskim miastem na północy Toskanii. Największą atrakcją muzeum jest datowany na V wiek p.n.e. etruski żyrandol z lampami w kształcie delfinów, gorgon i stylizowanych fal. Znajduje się tam także rekonstrukcja wnętrza etruskiego kurhanu, Secondo Melone di Sodo. Te i inne skarby pochodzą z etruskich grobowców w Sodo, położonych tuż za miastem. Równie zachwycający jest fresk Polymnia, który uważano za wspaniały rzymski obraz przedstawiający muzę pieśni, aż do czasu, gdy przeprowadzone badania zasugerowały, że jest to jedynie XVIII-wieczny falsyfikat. To eklektyczne, niedoceniane muzeum wystawia więcej niż tylko etruskie i rzymskie zabytki, zahaczając nawet o egiptologię, XVIII-wieczne zdobnictwo, a nawet futuryzm, w tym prace wiodącego, urodzonego w Cortonie futurysty Gino Severini.


    Adres: Piazza Signorelli 9, 52044 Cortona
    Strona: www.cortonamaec.org

  • 3. Museo Diocesano - zapadająca w pamięć sztuka sakralna

    Po drugiej stronie Duomo, XVI-wiecznej katedry, stoi towarzyszące jej Museo Diocesano, mieszczące się w byłym oratorium i kościele Gesu. W przeciwieństwie do nieco rozczarowującej, zdeformowanej katedry, Muzeum Diecezjalne to miniaturowy dom skarbów. Na jego wystawie znajdziemy rzadkie arcydzieła Fra Angelica, Lorenzettiego oraz miejscowych artystów: Luca Signorelli i Pietro da Cortona. Gwiazdą tej kolekcji jest namalowane w latach 30. XV wieku Zwiastowanie Fra Angelica, świetliste przedstawienie anielskiego posłańca, wykonane w technice tempery ze złotem płatkowym. Luca Signorelli (1450-1523), jeden z wielu słynnych artystów z Cortony, czerpał inspirację od swojego mistrza, Piero della Francesca. Signorelli jest autorem fresków w katedrze Orvieto, został on także wezwany do Watykanu, aby ukończyć obrazy w Kaplicy Sykstyńskiej. Znajdziemy tu kilka jego prac, między innymi Opłakiwanie zmarłego Chrystusa. Pozostałe dzieła, które warto tu zobaczyć, to Madonna sieneńska szkoły Duccio Madonna, XIV-wieczny krucyfiks Pietro Lorenzettiego oraz rzymski sarkofag, będący inspiracją dla Donatella.


    Adres: Piazza del Duomo 1, 52044 Cortona
    Strona: www.cortonaweb.net/en/museums/diocesan-museum

  • 4. Średniowieczne spacery

    Poprzecinana średniowiecznymi alejkami Cortona to raczej miejsce na powolne spacery niż odhaczanie z listy głównych atrakcji. Odkąd jej istnienie nie jest już dostępnym jedynie dla wybranych sekretem, w lecie jej oryginalnie przekrzywione, brukowane uliczki zapełniają się turystami. Tłumy w Cortonie nie są jednak nowością, szczególnie odkąd amerykańska autorka Frances Mayes jeszcze bardziej ją rozsławiła, umieszczając w niej akcję bestsellera Pod słońcem Toskanii. Jeśli chcesz odpocząć od wszechobecnych tłumów, spróbuj znaleźć via Janelli z rzędem ceglanych domów ze zwisającymi nad głowami przechodniów piętrami, jednymi z najstarszych przetrwałych do dziś średniowiecznych budynków w Toskanii. Pozostałe malownicze uliczki to via Ghibellina i via Guelfa, przy których stoją średniowieczne pałace.

    Jeśli wejdziesz wyżej, możesz także odwiedzić monumentalny kompleks San Francesco, do którego prowadzi krótki spacer w górę od Piazza della Repubblica. W San Francesco, w którego skład wchodzi XIII-wieczny kościół i klasztor, znajdziemy fresk Piero da Cortona, z kolei w sercu średniowiecznej dzielnicy, San Nicolò wystawia wspaniałe przedstawienie Zdjęcia z krzyża autorstwa Luca Signorelli. Strome, krzywe schody połączone kamiennymi klatkami schodowymi z trudem pną się w górę do położonej na szczycie fortecy Medyceuszy.


    Strona: www.cortonaweb.net

  • 5. Wycieczka do górnego miasta

    Jeśli chcesz zobaczyć widoki rozpościerające się ze szczytu postawionej na etruskiej nekropolii medycejskiej fortecy, Fortezza del Girifalco, przygotuj się na wspinaczkę. Położona wysoko ponad równiną Val di Chiana Cortona góruje nad wzgórzami pełnymi tarasowych gajów oliwnych i winnic. To idealnie średniowieczne miasto jest zasłużenie popularne, ale żeby zobaczyć  wyniosły krajobraz, warto uciec na chwilę od letnich tłumów. Położona na wysokiej skale, 600 m n.p.m., Cortona wspina się aż do fortecy Medyceuszy i zachwycających widoków na Jezioro Trazymeńskie i Monte Amiata.

    Aby tam dotrzeć, najpierw należy wspiąć się po stromej drodze prowadzącej do Basilica di Santa Margherita, stojącej przy Piazzale Santa Margherita, placu dedykowanym świętej patronce miasta, uczennicy św. Franciszka. Mieszkańcy Cortony wciąż wybierają się na pielgrzymki w górę kręconych, wybrukowanych płaskimi kamieniami uliczek aż do jej grobowca, aby ofiarować jej modlitwy w trudnych czasach.

    Chociaż stojąca na szczycie forteca Medyceuszy jest nieco zarośnięta miejscową roślinnością, widoki stamtąd są wspaniałe, w dodatku jest to kuszące miejsce na piknik. Sama forteca to znakomity przykład architektury wojskowej, przebudowany w XVI wieku pod rządami Kosmy Medyceusza Starszego. Pisarz Henry Jones był pod wrażeniem tej „kruszącej się cytadeli”, którą postanowiono ocalić dla miasta. Po generalnej renowacji forteca zostanie ponownie otwarta w lecie 2018 roku, jako centrum kulturowe z wystawami fotograficznymi, koncertami jazzowymi, bistro i barem winiarskim.


    Strona: https://www.fortezzadelgirifalco.it/index_eng.php

  • 6. Jezioro Trazymeńskie - spokojne tempo życia

    Jedna ze stron publicznych ogrodów Cortony otwiera się na belweder z dalekim widokiem na południe i Jezioro Trazymeńskie, czwarte co do wielkości jezioro Włoch, położone w sąsiedniej Umbrii. Jezioro to pozostaje poza głównym szlakiem turystycznym, warto więc wybrać się tu, aby chłonąć pełną spokoju scenerię i powolne tempo życia. Jego płytkie wody są zaskakująco czyste i popularne wśród pływaków, żeglarzy i windsurferów. Warto jednak pamiętać, że pewnego dnia, w 217 roku p.n.e., wody tego jeziora były czerwone od krwi rzymskich legionów, z których ponad 16.000 zostało zabitych przez armię Hannibala. Nawet w tych małych rybackich wioskach, stojące do dziś fortyfikacje stanowią świadectwo strategicznej pozycji jeziora i jego burzliwej przeszłości.

    Dzisiaj ten krajobraz jest o wiele spokojniejszy, szczególnie na południowym brzegu, na którym znajduje się Castiglione del Lago ‒ idealne miejsce na wzniesienie toastu i pożegnanie się z niedocenianą prowincją Arezzo oraz zjedzenie smacznej ryby nad brzegiem jeziora. Warto odwiedzić tę popularną wśród smakoszy okolicę i skosztować lina, okonia, węgorza czy narybku lub wypić kieliszek dobrego trunku w winnicach Colli di Trasimeno. Castiglione del Lago, atrakcyjna turystyczna stolica tego jeziora, to rozciągające się na urokliwym cyplu, obwarowane średniowieczne miasto. Chociaż ta fortyfikowana wioska została założona przez Etrusków, panuje w niej zdecydowanie średniowieczna atmosfera, ze wspaniałymi widokami roztaczającymi się z murów obronnych XIV-wiecznego zamku.

    Można tu także wybrać się na przyjemne przejażdżki samochodowe i rowerowe, a także spacery z widokiem na pola słoneczników, błyszczące winnice, srebrne gaje oliwne, dębowe lasy i kłębiące się cyprysy. Klasyczna ścieżka rowerowa dookoła jeziora umożliwia zwiedzenie Castiglione del Lago, Passignano i Sant'Arcangelo. Po drodze ta skupiona także na miłośnikach jedzenia okolica oferuje również szansę na degustację wina i oliwy. Fragment przebiegający przez Passignano jest pełen wspaniałych widoków na łąki i lasy ze szczytu wzgórza, a najkrótsza, najbardziej atrakcyjna część ścieżki biegnie wybrzeżem między Castiglione i Tuoro.


    Adres: www.umbriatourism.it

  • 7. Arezzo - miejska kultura, zachwycająca sztuka i zakupy

    Niedoceniane Arezzo, położone 30 km na północ od Cortony, to zaskakująco dobre miejsce na jednodniową wycieczkę. Górzysty krajobraz odkrywa pokryte dachówkami gospodarstwa, otoczone skupiskami ciemnozielonych cyprysów. Jeszcze przyjemniejsze jest samo miasto ‒ Arezzo nie zaprzedało swojej duszy turystyce. Chociaż usiane jest wypełnionymi sztuką kościołami, w tym prawdziwym „ukrytym skarbie”, który w dodatku wzbogacił się na biżuterii, nie znajdziemy uciążliwych tłumów. Do jego bogactwa przyczyniło się głównie złoto, obecne tutaj już od czasów Etrusków i wciąż popularne wśród miłośników wspaniałej biżuterii. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu na wzgórzu, w miejscu, w którym schodzą się trzy doliny, Arezzo było niegdyś jednym z głównych miast federacji Etruskiej. Dzisiaj to bogate komercyjne centrum, pełne jubilerów, złotników i sklepów z antykami.

    Główne atrakcje tego miasta to jego magiczny główny plac i kościoły, w których często wystawiane są dzieła Piero della Francesca. W północnej części Arezzo znajdziemy wiele skupionych obok siebie średniowiecznych zabytków, w tym Duomo, którą otaczają mury obronne XVI-wiecznej Fortezza, obecnie przekształcone w pełen ładnych widoków park. Najprzyjemniejszym sposobem na spędzenie czasu w Arezzo jest jednak korzystanie z życia w toskańskim mieście, które nie jest całkowicie zaprzedane turystyce. Piazza Grande, ogromny pochyły plac w centrum miasta, już od średniowiecza stanowił serce tego miasta. Przyciąga on spacerowiczów i różne uroczystości, podobnie jak sąsiednia Corso Italia. W porównaniu z bardziej turystyczną Cortoną, ten zamaszysty, otoczony kawiarniami plac wydaje się o wiele spokojniejszy. Zwiedzając tę okolicę warto przyjrzeć się portykom XVI-wiecznego Palazzo delle Logge Vasari, a następnie udać się do kawiarni, na przykład do Caffe Vasari (pod numerem 15). Można także wybrać się na weekendowy targ staroci, który ciągnie się przez plac i wylewa na brukowaną Corso Italia, główną ulicę zakupową.

    Jeśli chodzi o kulturę, to miasto należy do Piero della Francesca, artysty, który tutaj pozostawił po sobie największy ślad. Dla miłośników sztuki najwspanialszą atrakcją Arezzo jest pieczołowicie odrestaurowany cykl fresków Piero della Francesca w przypominającej stodołę Bazylice św. Franciszka. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, w drodze powrotnej do Cortony zatrzymaj się w  Castiglion Fiorentino.


    Strona: www.visitarezzo.com

  • 8. Val di Chiana - smak prawdziwej Toskanii

    Lucignano, położone 37 km na zachód od Cortony, to miejsce, w którym można poznać smak Val di Chiany, słynącej ze swojej wołowiny, z której często przygotowuje się florenckie steki. Lucignano otoczone jest wzgórzami i malowniczymi miasteczkami, którymi usiane są żyzne równiny doliny Val di Chiana. Z samego miasta rozpościera się majestatyczny widok na dolinę, a jego przytulne, średniowieczne mury jeszcze bardziej potęgują to wrażenie. Pierwotnie pełniące funkcję etruskiej warowni Lucignano to zaskakujące miejsce ‒ koncentrycznie skupione wokół fortecy uliczki sprawiają, że wyróżnia się spośród pozostałych położonych na wzgórzach miasteczek Toskanii. Jajowaty, średniowieczny plan miasta otacza XIV-wieczny Palazzo Comunale. W środku znajdują się freski sieneńskiej i aretyńskiej szkoły, a także wspaniałe złote ornamenty, z których od dawna słynie prowincja Arezzo. Najbardziej znanym miejscowym artefaktem jest przepiękne, XIV-wieczne Drzewo Lucignano, bogato zdobione klejnotami. Poza kilkoma wyjątkami, budynki w Lucignano są idealnie zachowane, podobnie jak szaro-biały, pręgowany gotycki kościół San Francesco. Aby uniknąć przeładowania kulturą, skuś się na obiad w Il Goccino, ciesząc się cudownymi widokami z tarasu. Spodziewaj się współczesnej, toskańskiej kuchni z miejscowymi produktami, od wołowego tatara i steku z kością po sorbet z bazylii i oliwę.

    Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, zobacz także fortyfikowane wioski Marciano della Chiana, 6 km na północny wschód. Spora część tamtejszego zamku pozostała nietknięta, podobnie jak mury i brama wjazdowa z własną dzwonnicą. 3 km na południowy wschód znajduje się zaprojektowana przez Ammannatiego, ośmiokątna kaplica Santa Vittoria znacząca miejsce, w którym Florentyńczycy pokonali Sieneńczyków w 1554 roku.


    Strona: www.ilgoccino.it

  • 9. Castiglion Fiorentino – po drodze między Cortoną a Arezzo

    Położone między Cortoną i Arezzo, na wzgórzu górującym nad równiną Val di Chiana, Castiglion Fiorentino to mało turystyczne toskańskie borgo. Z daleka wydaje się ono ogromną, majaczącą na horyzoncie fortyfikowaną wioską. Niegdyś pełniło  funkcję warowni Arezzo, aż do przejęcia jej przez Florentyńczyków w 1384 roku. Obecnie otoczone grubymi murami i zwieńczone Cassero (masywną, średniowieczną fortecą), Castiglion Fiorentino charakteryzuje się dojmującą, średniowieczną atmosferą, chociaż wciąż można tu też dostrzec wpływy renesansu. Na starym placu targowym znajdziemy słynne loggie Vasariego z kamiennymi łukami obramowującymi wspaniały widok na dachy domów i okoliczne wioski. Ta dobrze zachowana, średniowieczna osada może się też pochwalić zaskakująco dużą ilością kościołów. Najstarszy z nich, Pieve Vecchia, wystawia fresk Signorelliego Złożenie Chrystusa do grobu (1451), którego rzeźbioną wersję znajdziemy w romańsko-gotyckim kościele San Francesco. Pozostałą sztukę sakralną, a także złote i srebrne narzędzia można zobaczyć na nietypowej wystawie w Pinacoteca, na via del Cassero. Tuż poza wioską znajduje się ośmiokątna kaplica Santa Maria della Consolazione.

    Wysoko ponad wioską, widoczne z fortecy Cassero, górują niszczejące blanki Castello di Montecchio Vesponi. Ten krenelażowy, średniowieczny zamek należał niegdyś do legendarnego angielskiego condottiero Johna Hawkwooda, XIV-wiecznego kapitana i dowódcy. Po pełnej oddania służbie Florentyńczykom ten były najemnik został mianowany honorowym mieszkańcem Florencji.


    Adres: Torre del Cassero, via del Tribunale, Castiglion Fiorentino
    Strona: www.museicastiglionfiorentino.it

  • 10. Parco Archeologico del Sodo - etruskie stanowisko archeologiczne

    To prawdziwa gratka dla oddanych fanów etruskiej kultury ‒ równiny otaczające Cortonę usiane są starożytnymi grobowcami. Na dnie wzgórza Parco Archeologico del Sodo (Park Archeologiczny) wystawia na pokaz etruskie grobowce Sodo, w tym rzeźbiony ołtarz ofiarny. Zawartość wielu grobowców znajduje się obecnie w Museo dell’Accademia Etrusca, ale to tutaj mieszczą się ich oryginalne stanowiska. Tak zwane „Meloni” to starożytne etruskie kurhany znalezione w okolicy Sodo, tuż za Cortoną. Między VIII a IV wiekiem p.n.e., Etruria Propria rozkwitała jako konferedacja 12 państw-miast w środkowych Włoszech. W skład północnej Etrurii, zajmującej mniej-więcej obszar obecnej Toskanii, wchodziła Cortona, Arezzo, Chiusi, Populonia, Vetulonia i Volterra. Aby dobrze zrozumieć wystawę w Parku Archeologicznym, najlepiej jest odwiedzić ją z przewodnikiem lub wykupić trwającą pół dnia wycieczkę przez Museo dell’Accademia Etrusca.


    Adres: Parco Archeologico del Sodo, Sodo di Cortona, 52044 Cortona
    Strona: cortonamaec.org/it/il-parco-archeologico/

  • Jedzenie & Picie

    Miejscowa kuchnia Cortony to pożywna wariacja na temat klasycznej toskańskiej kuchni, w której na pewno znajdziemy wołowinę Val di Chiana. Dla każdego kochającego wołowinę Toskańczyka, bistecca alla fiorentina ‒ ogromny, delikatny stek z kością Val di Chiana, grillowany na otwartym ogniu i przyprawiony jedynie mielonym pieprzem, solą i odrobiną czosnku oraz oliwy ‒ to najlepszy ze wszystkich steków. Val di Chiana, najszersza dolina w Apeninach, to żyzna ziemia uprawna, używana głównie do hodowli bydła. To tutaj pasą się stada najcenniejszej rasy bydła we Włoszech, pochodzącej z Toskanii Chianiny. Kremowe krowy Chianina szybko urastają do dużych rozmiarów, więc zabija się je jeszcze, gdy młody wół jest podrośniętym cielakiem. Mięso jest twarde i pełne charakterystycznego smaku.

    W menu znajdziemy także crostini z wątróbką z kurczaka, chłopską sałatkę z panzanella, nadziewaną cukinię zuchini, tagiatelle z borowikami (grzybami porcini) i krótki makaron pici w mięsnym sosie ragu. Jeśli chodzi o dania główne, można się tu spodziewać gulaszu z dzika, pieczonego królika, duszonego zająca lub dzika, a także słynnego steku. Miejscowa kuchnia nie jest dla słabeuszy. Mimo tego, ponieważ popularność Cortony znacznie wzrosła, znajdziemy tu także bardziej wyrafinowane warianty, takie jak kuchnia fusion czy kreatywna, współczesna kuchnia toskańska. Aby zobaczyć kilka pysznych toskańskich przepisów, przejdź na stronę miasta:
    Strona: www.cortonaweb.net

  • Osteria del Teatro

    Ta niezbyt droga, znana, staroświecka restauracja mieszcząca się w XVI-wiecznym palazzo podaje ekskluzywną kuchnię toskańską, gotowaną przy wykorzystaniu produktów Slow Food, a także miejscowej wołowiny i wieprzowiny. Jej pokoje jadalne urządzone są w różnych stylach, od pełnej fresków elegancji po rustykalną swobodę. Wśród dań znajdziemy stinco d'agnello (duszone jagnięce golenie) i pici con chianina e porcini (makaron w sosie z wołowiny Chianina i borowików). Na nieco tańsze danie z wędliną i crostini wybierz się do La Fett'unta, ich delikatesowego baru po drugiej stronie ulicy, znanego jako fiaschatteria.


    Adres: Via Giuseppe Maffei 2, 52044 Cortona
    Strona: www.osteria-del-teatro.it

  • Relais La Corte dei Papi

    Położona kilka minut samochodem od Cortony, ta ekskluzywna wiejska posiadłość oferująca wykwintne dania jest idealnym miejscem na romantyczny obiad. Obsługa jest uważna, ale i przyjazna, a ceny zasłużone. W zależności od sezonu można tu odpocząć w piwnicy, przekształconej w przytulną restaurację z odkrytymi belkami, lub zjeść na świeżym powietrzu, przy brzegu basenu, pod sosnowymi parasolami. Skuś się na przepięknie zaaranżowane dania, na przykład pierś z kaczki lub owoce morza, podawane w tradycyjnym lub współczesnym stylu.


    Adres: La Dogana 12, 52040 La Dogana, Cortona
    Strona: www.lacortedeipapi.com

  • Il Falconiere

    Położona w przepięknej, górzystej okolicy, ta elegancka, wykwintna restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin sprawi, że poczujesz się, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Urodzeni w Cortonie szefowie kuchni podają wymyślną kuchnię, w której znajdziemy zarówno rybne, jak i mięsne dania. Menu zmienia się w zależności od sezonu: na jesieni na przykład znajdziemy tu dziczyznę z pełnym menu degustacyjnym oraz winami w dobrych cenach, także z rodzinnej winnicy. W lecie możesz zjeść obiad na urokliwym tarasie z panoramicznym widokiem na okolicę.


    Adres: San Martino a Bocena 370, 52054 Cortona (4 km north of town)
    Strona: www.ilfalconiere.it

  • Cortona Bistrot

    Prowadzone przez przyjazny zespół złożony z żony i męża, to przytulne bistro podaje niezbyt drogie, pomysłowe włoskie jedzenie z toskańskimi składnikami i winami. Typowe dania to między innymi gnocchi ze szpinakiem i ricottą w sosie pecorino, crostini z pasztetem z kaczki, lazania z pistacjami, a także tarty z sezonowymi owocami. Darmowym dodatkiem do posiłku są wspaniałe widoki na dolinę Val di Chiana.


    Adres: Via Santa Margherita 13, 52044 Cortona

  • Bottega Baracchi

    Prowadzony przez rodzinę Baracchi (którzy są także właścicielami Il Falconiere), ten niedrogi bar winiarski i bistro w centrum Cortony otwiera się późnym latem. Warto tu przyjść na niedrogie toskańskie wędliny, crostini z flakami lub rustykalną frittata przy kieliszku wina z rodzinnej winnicy. Skuś się na popołudniową tartę owocową lub, między 18:00 a 20:00, na jednego z wymyślnych drinków w barze. Jeśli podróżujesz w grupie przynajmniej 6 osób, możesz także zamówić poranny kurs gotowania.


    Adres: Via Nazionale 78, 52044 Cortona

  • Zakupy

    Podobnie jak w popularnych wśród turystów San Gimignano i Pienzie, znajdziemy tutaj zarówno turystyczną tandetę, jak i mnóstwo autentycznych wyrobów rzemieślniczych, od sztuki po biżuterię, a także toskańskie produkty spożywcze.

  • Galleria Nazionale

    To prowadzona przez artystyczną rodzinę Cosignani, niezwykle kusząca galeria, szczególnie jeśli chodzi o toskańską sztukę. Można tu kupić wspaniale nastrojowe obrazy Antonio Sbrana, toskańskiego postimpresjonisty z ruchu Macchiaioli. Galeria sprzedaje także dzieła współczesnych, nowo odkrytych i minimalistycznych włoskich, jak również międzynarodowych artystów.


    Adres: Via Nazionale 4, Cortona
    Strona: www.gallerianazionale.com

  • Delbrenna Jewellery

    Firma jubilerska Delbrenna istnieje już od początku XX wieku i od lat posługuje się starożytnymi złotnickimi technikami. Warto tu przyjść po specjalne, ręcznie robione prezenty, od pierścionków po breloki i naszyjniki, a nawet ozdobione drogimi kamieniami buty. Możesz także zwiedzić ich warsztat, młyn oliwny i pełne win piwnice.


    Adres: Piazza della Repubblica 12, Cortona
    Strona: https://delbrenna.it/

  • Falegnameria Rossi

    Giancarlo Rossi to twórca gablotek i stolarz w  trzecim pokoleniu , który wytwarza niepowtarzalne, świadczące o jego ogromnych zdolnościach rzemieślniczych dzieła, od mis na owoce po rzeźby koni i twarzy. Jego rodzina zajmuje się rzeźbieniem w drewnie już od lat 20. XIX wieku.


    Adres: Via Guelfa 28, Cortona

  • Parkingi

    Poza letnim szczytem sezonu, parkingi poza granicami miasta powinny być wystarczające. Cortona, podobnie jak większość toskańskich miast, wprowadziła system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że jej Centro Storico (historyczne centrum) jest zamknięte dla ruchu, szczególnie dla osób niebędących mieszkańcami Cortony. Samochody należy zostawiać na parkingach znajdujących się poza miastem. Wygodnym miejscem do zaparkowania jest darmowy parking Parcheggio dello Spirito Santo, szczególnie ze względu na ruchome schody (scala mobile), które łączą go z centrum miasta.

    Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Organiczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, podlegają karom finansowym. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

    Aby pobrać mapę parkingów Cortony, przejdź na oficjalną stronę miasta:
    Strona: http://www.comunedicortona.it/il-comune/polizia-municipale/ztl-presentazione1/ztl/

  • Podróż z i do Cortony oraz poruszanie się po okolicy

    Położona na wzgórzu Cortona wydaje się znajdować pośrodku niczego, co jest częścią jej uroku. W rzeczywistości najłatwiej dostać się do niej samochodem, ponieważ miasto to leży na prowadzącej do Arezzo, biegnącej z południa na północ drodze SS71.

    Dojazd do Cortony pociągiem nie jest łatwy. Najwygodniej położoną stacją jest Camucia, znajdująca się 6 km na południowy zachód od miasta. Stamtąd można dojechać autobusem do Piazza del Mercato w Cortonie (skąd można też wsiąść w autobus do Arezzo i Castiglion Fiorentino; www.etruriamobilita.it). Stacja kolejowa w Camucii nie posiada kasy biletowej, jedynie automat z biletami. Jeśli Ci to nie odpowiada, zamiast tego możesz udać się na stację w Terentoli, 7 km na południe od Cortony. Stamtąd co godzinę odjeżdżają pociągi do Arezzo (25 min drogi) i Florencji (1 godz. 45 min drogi).

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie