Zaloguj się


Porady i rekomendacje

Potrzebujesz pomocy w planowaniu zajęć, które zapewnią wszystkim ciekawie spędzony czas podczas wakacji w Toskanii? Nie brakuje nam pomysłów. Na dobry początek poczytaj o tym, co spakować, niezależnie od pory roku. Zobacz, co ciekawego dzieje się w okolicy w trakcie Twojego pobytu – od targów i koncertów po wystawy i festiwale. Może chcesz wynająć rower? Wziąć udział w lekcjach gotowania? A może polecieć balonem o zachodzie słońca i zrobić mistrzowskie zdjęcia? Co by to nie było, załatwimy!

Porady i rekomendacje

Pięć bezpłatnych rzeczy do zrobienia w Toskanii


Mówi się, że najlepsze rzeczy w życiu są za darmo, a Toskania z pewnością oferuje wiele wyjątkowych doświadczeń, za które nie trzeba będzie zapłacić ani grosza. Te zajęcia na świeżym powietrzu lub zapierające dech w piersiach zabytki będą dobre dla ciała i duszy.  
Wskocz do gorących źródeł
W Toskanii dostępnych jest wiele naturalnych gorących źródeł, które są ogólnodostępne i można z nich skorzystać o dowolnej porze dnia i roku. Można się tu poczuć w jedności naturą. Najprzyjemniejsze będą kąpiele wieczorem lub poza sezonem, gdy różnica temperatury jest wyraźna. W niektórych miejscach obok przepływają chłodne rzeki, do których miło jest wskoczyć po wygrzaniu się. Najlepsze znajdują się na południu regionu - wodospady Cascate di Mulino, niecałe 6 km od Saturni i gorące źródła w Bagni San Filippo.  
Popływaj w morzu, poopalaj się na plaży
Toskania to nie tylko winnice, cyprysy i malownicze wzgórza. Do dyspozycji są setki kilometrów zróżnicowanego wybrzeża, od szerokich, piaszczystych plaż, przez lasy piniowe, aż po strome urwiska. Szczególnie polecamy plaże na południu regionu, w okolicach Maremmy, gdzie wciąż można liczyć na spokój, prywatność i bliskość natury. Większość jest darmowa, nie ma konieczności wynajmowania parasola i leżaka za kilkanaście euro.  
Wybierz się do muzeum
Wiele państwowych muzeów w Toskanii oferuje bezpłatny wstęp w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Zaplanuj swoją podróż w odpowiedni sposób i poznaj najbardziej imponujące atrakcje Toskanii, takie jak Galeria Uffizi we Florencji całkowicie za darmo. Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę toskańskich muzeów, które biorą udział w tym programie. Niestety w takie dni musisz się liczyć z dłuższymi kolejkami do wejść.  
Spójrz na Florencję z wysokości
Miejsce to rzadko występuje na liście największych atrakcji, ale dotarcie tutaj po schodach jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia we Florencji – widok z Piazzale Michelangelo jest wręcz pocztówkowy i wynagradza wszelkie trudy.  
Wybierz się na spacer pieszym szlakiem ze Sieny
Wybierz się do informacji turystycznej obok katedry w Sienie i zabierz mapę szlaków pieszych wokół miasta. Są one częścią trasy pielgrzymkowej Via Francigena, prowadzącej do Rzymu. Po drodze, oprócz widoków i zabytków spotkasz wielu ciekawych ludzi, jak to na turystycznym szlaku.   To Toskania ma fantastyczny wybór willi w całym regionie

Czytaj dalej

Co słychać w Toskanii wiosną roku?


Wiosna w Toskanii to czas świętowania, co oznacza, że ​​jest to czas festiwali w miastach i wioskach, ponieważ mieszkańcy witają nowy sezon. Są to lokalne wydarzenia poświęcone jedzeniu, piciu, rodzinie, z istotnym kontekstem religijnym, polegającym na oddawaniu hołdu świętym patronom. Następnie nadchodzi Wielkanoc, okazja, aby cieszyć się razem z mieszkańcami uroczystymi obchodami jednego z najważniejszych wydarzeń religijnych w roku.

La Pasquetta w poniedziałek Wielkanocny, podczas której rodziny spędzają czas na łonie natury – wyruszają na wieś lub spotykają się w parkach, by piknikować. To czas prawdziwej uczty, pełnej tradycyjnej sezonowej żywności, takiej jak ser pecorino i fasola fava, chleb wiejski, oliwki i czerwone wino.

Podczas La Pasquetta rodziny spędzają czas na łonie przyrody i piknikują. Zdjęcie: Mark Bolton Photography / Alamy

Jeśli trafisz na okres Świąt Wielkanocnych, będziesz mieć możliwość uczestniczenia w barwnych paradach ulicznych i historycznych inscenizacjach, trwających od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego.

Procesja Wielkanocna. Zdjęcie: Robert Onencini / Shutterstock

We Florencji, zgodnie z 350-letnią tradycją głównym wydarzeniem jest barwny pochód zakończony „eksplozją wozu" - Scoppio del Carro. Parada z wozem przemierza ulice miasta kierując się na plac pod Duomo, gdzie wóz rozbłyska światłem sztucznych ogni. O co w tym wszystkim chodzi? Mówi się, że ceremonia upamiętnia powrót z krucjaty rycerza, a "błogosławiony ogień" niesie obietnicę dobrych zbiorów.

Odwiedź Sant'Anna di Stazzema w Rocznice Wyzwolenia Włoch. Zdjęcie: REDA / Alamy

Kolejne święto to Dzień Wyzwolenia obchodzony 25 kwietnia dla uczczenia końca nazistowskiej okupacji Włoch w 1945 roku. Wydarzania ku czci tych, którzy służyli w ruchu oporu, obejmują marsze, koncerty, festiwale kulinarne i wiece polityczne. Ale jest też czas i miejsce na zadumę, na przykład w kościele w toskańskiej wiosce na wzgórzu Sant'Anna di Stazzema, gdzie w 1944 r. cała ludność została wymordowana. W przysiółku ustanowionym Parkiem Narodowego Pokoju postawiono pomnik, a w kościółku można znaleźć tablicę wspominającą kapłana, który na próżno błagał o życie dal mieszkańców.

Nawet dzieci mogą brać udział w wyścigu Nova Eroica. Zdjęcie: Paolo Martelli

Amatorzy kolarstwa z początkiem wiosny wyjeżdżają na słynne toskańskie „strade bianche” - białe żwirowe drogi. W kwietniu odbywa się lokalny wyścig Nova Eroica, a w maju oczy wszystkich są zwrócone na wyścig zawodowców, Giro d'Italia. Eroica Nova to wiosenna wersja bardziej znanego jesiennego klasycznego już wyścigu Eroica, "żwirowego gran fondo", który łączy próby czasowe i różnorodne trasy, od przejażdżki rekreacyjnej dla dzieci i rodzin, aż po 130 km trasę, który naprawdę sprawdza wytrzymałość. Nawet nie-rowerzyści mogą cieszyć się dniem wyścigu obserwując rywalizację rowerzystów i dołączając do (pięciodniowego) festiwalu celebrującego sztukę, przyrodę, jedzenie i wino w wiosce Buonconvento.

Poważni rowerzyści powinni znaleźć miejsce przy drodze na etapie 2 Giro d'Italia na południe z Bolonii. Po przejechaniu przez Apeniny do Toskanii kolarze przejadą przez Prato i dotrą do mety w miejscowości Fucecchio. Następnego dnia punktem startowym etapu 3 będzie miasto Vinci, które świętuje pięćsetną rocznicę śmierci słynnego mieszkańca. Z tego miejsca peleton będzie kierował się przez toskańskie krajobrazy, mijając San Miniato, przez Grosseto i na najbardziej wysunięty na południe wierzchołek regionu, Orbetello.

Trzy ważne toskańskie ogrody zostaną otwarte dla publiczności na La Pasquetta w ramach obejmującego cały kraj wydarzenia Caccia al Tesoro Botanico Grandi Giardini Italiani z zabawami i grami, takimi jak poszukiwanie wielkanocnych jajek. To także szansa na podziwianie pierwszych kwitnących roślin w ogrodach. Organizowane są również wycieczki z przewodnikiem po zabytkowych budynkach i ogrodach w Giardino Bardini we Florencji, Giardino Storico Garzoni w Collodi i Parco della Villa Reale di Marlia w Lukce.

Wiosna to także czas na zabawną alternatywę dla słynnego sieneńskiego Palio – w średniowiecznym mieście Torrita de Siena odbędzie się Palio dei Somari. Zamiast pięknych rumaków miejscowi jeźdźcy w historycznych strojach dosiądą nieposłusznych osiołków. Stawka jest wysoka i wyścig jest traktowany bardzo poważnie, ale nie brakuje zabawnych chwil, gdy uparte zwierzęta ignorują swoich jeźdźców, zatrzymują się, a nawet cofają. Wydarzeniu towarzyszy targ, parady i tradycyjne konkursy rzucania flagami.

Wszyscy na pokładzie Nature Train na jednodniowe wycieczki rozpoczynające się od Sieny. Zdjęcie: Odwiedź Toskanię

Popularny pociąg z lokomotywą parową Treno Natura wraca na tory po zimie spędzonej na bocznicach, wyjeżdżając ze Sieny na malownicze jednodniowe wycieczki po regionie, dowożąc pasażerów na lokalne festiwale i imprezy specjalne. Pierwsza wycieczka w sezonie wiosennym, trwającym  wyrusza do San Giovanni d’Asso na targ białych trufli Mazzuolo, w planach jest również przejażdżka na festiwal wina w San Quirico d’Orcia.

Festiwal wina w San Quirico d’Orcia to okazja do spróbowania toskańskich win. Zdjęcie: Shutterstock

Niezależnie od tego, czy jedziesz pociągiem, czterodniowy festiwal wina San Quirico d’Orcia warto wpisać do kalendarza. Długi weekend obfituje w zorganizowane wycieczki po lokalnych winnicach (piesze, rowerowe, autobusem), rozmowy i degustacje oraz wiele wydarzeń kulturalnych, w tym przedstawienia operowe i festiwal filmów krótkometrażowych.

Wiosna kończy się wraz z rozpoczęciem słynnego festiwalu Lucca Summer Festival,

Czytaj dalej

Co dzieje się w Toskanii tej jesieni?


Późne lato i jesień w Toskanii to idealny czas, aby cieszyć się fantastycznym lokalnym jedzeniem i winami. W tym czasie odbywa się wiele małych i dużych festiwali kulinarnych.

Nadchodzi jesień , czas świętować wino regionu. Zdjęcie: Look / Alamy

Jednym z największych jest Chianti Classico Expo, święto najsłynniejszych win regionu w Greve, odbywające się we września. Swoje wina będzie prezentować ponad 60 producentów z dziewięciu miast apelacji Chianti Classico, będzie można spróbować także oliwy i innych pysznych lokalnych produktów. W dniach sierpnia odbędzie się cykl imprez Calici di Stelle, podczas których do góry wznosi się kieliszki, ale i wzrok – jest to bowiem czas spadających gwiazd, z degustacjami pod gołym niebem w miastach takich jak Siena, Gaiole, Castiglione D’Orcia i Montepulciano.

Wolisz piwo? Zawitaj na festiwalu Villaggio della Birra

Miłośnikom piwa dedykowany jest festiwal Villaggio della Birra, który odbywa się na południowy wschód od Sieny w Buonconvento, we września. Ten międzynarodowy festiwal browarów rzemieślniczych wystartował w 2006 r. jako święto przyjaźni włoskich i belgijskich piwowarów. Teraz gromadzi piwowarów i miłośników piwa rzemieślniczego z całego świata na degustacje, jedzenie, muzykę na żywo i sztukę. 

Odbywające się w Montepulciano Bravio delle Botti było początkowo wyścigiem konnym, ale w 1974 roku beczki od wina zastąpiły rumaki. Osiem dzielnic rzuca sobie wyzwanie, aby wygrać cenny kawałek malowanej tkaniny, tocząc beczki po winie na wzgórze. Świętują cały dzień: po wyścigu jest wspólny posiłek, a potem pochód w średniowiecznych strojach.

Jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie odbywa się jesienią - chodzi o wyścig L’Eroica na zabytkowych rowerach, który dał początek cyklowi podobnych wydarzeń na całym świecie. Tysiące rowerzystów wyrusza na klasycznych rowerach szosowych z Gaiole na wielką przygodę po białych żwirowych drogach Toskanii. Trasy wahają się od 46 km do 209 km, a przewyższenia wynoszą aż 3700 m. Po drodze jest wiele przystanków, podczas których można spróbować lokalnych potraw i oczywiście wina.

Święto kasztanów w Bacchereto. Zdjęcie: Christine Webb / Alamy

A co ze słynącymi z lokalnych przysmaków sagrami? Carmignano zajada się figami na festiwalu Benvenuto Fico Secco, we  października, a w Bacchereto wiosce obok Carmignanobędzie serwowana tamtejsza specjalność – kasztany. Jeśli cenisz trufle, udaj się do miasteczka San Miniato niedaleko Pizy. Corazzano organizuje targi białych trufli w dniach października, trufle będą również tematem imprez w Ponte a Egola, w La Serra wwrześnia i w Balconevisi października.

A jeśli w lipcu przegapiłeś słynny wyścig konny w Sienie, Il Palio, jest druga szansa na zobaczenie go sierpnia. Od października do marca, w ramach akcji „Domenica al Museo”, wstęp do wszystkich państwowych muzeów jest bezpłatny w pierwszą niedzielę miesiąca.

Czytaj dalej

Co słychać w Toskanii tego lata?


Nadejście cieplejszej pogody wywołuje Włochów na zewnątrz, ponieważ najlepiej wykorzystują oni naturalne otoczenie regionu, ciesząc się takimi aktywnościami jak festiwale folklorystyczne i koncerty pod gwiazdami. Poniżej znajdziecie propozycje najlepszych wydarzeń w czerwcu i lipcu polecanych przez miejscowych Toskańczyków.

Wyścig trwa: Il Palio jest najważniejszym wydarzeniem roku w Sienie. Zdjęcie: Xinhua/Alamy

Włochy są domem ruchu Slow, więc dlaczego nie zrelaksować się w piątej edycji festiwalu Slow Travel Fest w Toskanii, podczas  którego odbywają się wydarzenia kulturalne, wycieczki, jedzenie i imprezy muzyczne. Festiwal odbywa się wzdłuż Via Francigena „Lombard Road” w trzy weekendy czerwca i września. Pierwsza impreza „Przyjaciele i rodzina” w Villafranca w Lunigiana obejmuje program pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, jazdy konnej, koncerty, spektakle i warsztaty.

Zobacz, jak Pisa zapala się podczas Luminary. Zdjęcie: Pisa Photography/Shutterstock

Zobacz miasto Piza w innym świetle wieczorem 16 czerwca, kiedy Luminara di San Ranieri,  oświetli rzekę Arno 70 000 świec zawieszonych wzdłuż brzegu i unoszących się na wodzie. Magiczne święto, które wywodzi się na XVII wieku, zaprasza na święto patrona miasta, St Ranieri, następnego dnia. Dołącz do tłumów, aby cieszyć się miastem Piza, spektaklem migoczących świateł świec i spektakularnym pokazem sztucznych ogni wystrzelony ze starego miasta.

Konkursy odbywają się każdego lata, kiedy Il Palio przejmuje Sienę. Na średniowiecznym Piazza del Campo odbywają się nie jeden, ale dwa spektakularne wyścigi konne. To ekscytujący czas spędzony w Sienie – w dniach poprzedzających wyścig ulice są ubrane w kolorowe chorągwie  i wstęgi w barwach poszczególnych 17 miast lub dzielnic. W dniu wyścigu impreza rozpoczyna się błogosławieństwem koni, a następnie paradą ponad 600 uczestników przechodzących przez tętniące życiem ulice. Następnie, w szybkim i wściekłym wyścigu, który kończy się w ciągu zaledwie trzech minut, dżokeje i konie dają z siebie wszystko, aby przejść przez linię mety jako pierwszą. Przeczytaj nasz wywiad z fotografem Gregiem Funnellem na temat jego doświadczenia w kręceniu tego wydarzenia.

Zobacz Toscę w domu kompozytora nad jeziorem. Zdjęcie: Giorgio Andreuccetti

Miłośnicy opery mogą dołączyć do tysięcy fanów z całego świata w Torre del Lago na doroczny Festiwal Pucciniego, odbywający się na świeżym  powietrzu nad jeziorem w willi zmarłego kompozytora. 65. edycja zawiera bogaty program dzieł Pucciniego, w tym spektakle Turandot, Cyganerii, Madame Butterfly, Aidy, Manon Lescaut, Toski i Le Villa. Poświęć czas na zwiedzenie muzeum i przespaceruj się po terenach wypełnionych współczesnymi rzeźbami takich artystów jak Pietro Cascella, Jean-Michel Folon i Kan Yasuda. Odśwież znajomość opery za pomocą naszego przewodnika autorstwa eksperta Pucciniego Adriana Mourby’ego.

Wejdź w „czwarty wymiar” w Mercantia. Zdjęcie: Massimo Tordini

Około godziny jazdy od Florencji, małe miasteczko Certaldo na wzgórzu oferuje intrygującą możliwość wejścia w czwarty wymiar. Międzynarodowy festiwal spektakli ulicznych Mercantia rozbudzi Twoje zmysły. Występy odbywają się w klimatycznych częściach miasta, w tym tajnych ogrodach i cichych podwórzach. Zapoznaj się z malowniczą trasą, parkując na dole wzgórza  jadąc kolejką linową.

Cortona latem staje się galerią zdjęć. Zdjęcie: Massimo Tordini

Każdego roku w etruskiej Cortonie odbywa się "Cortona on the Move", cykl współczesnych wydarzeń fotograficznych i wystaw organizowanych w sercu tętniącego życiem miasta

Czytaj dalej

Kilka pomysłów na wieczór z dziećmi.


Spędziliście cały dzień przy basenie, korzystając z toskańskiego słońca? Nie macie ochoty na przebieranie się i wychodzenie z domu na wieczór? Oto kilka zabawnych gier, które ożywią wieczór w willi spędzany razem z dziećmi. (W zasadzie niektóre z tych gier przydadzą się też w innych okolicznościach, np. w kolejce do Uffizi?)
Czy to jest..?
Wybierz gracza, który będzie pytającym – powinien opuścić pokój lub zakryć uszy. Tymczasem reszta wybiera jakąś rzecz, postać, zjawisko itp. Pytający wraca, ale może zadawać tylko pytania, na które odpowiada się „tak” lub „nie”. Pozostali gracze muszą odpowiadać naprowadzając zgadującego, aż wreszcie będzie miał wystarczająco informacji, by zapytać „czy to jest…?”. Gra świetnie sprawdzi się także podczas podróży samochodem.
Kiedy wybrałem się na wakacje…
W tej znanej grze pamięciowej gracze biorą udział kolei dodając przedmiot do listy, ale najpierw muszą przypomnieć wszystkie poprzednie przedmioty, zanim dodadzą kolejne. Na przykład, Gracz 1 zaczyna od „Kiedy wybrałem się na wakacje, zabrałem maskę do nurkowania”. Gracz 2 kontynuuje, mówiąc: ” Kiedy wybrałam się na wakacje, zabrałam maskę do nurkowania i różową sukienkę.” Gracz 3 mówi: ” Kiedy wybrałem się na wakacje, zabrałem maskę do nurkowania, różową sukienkę i moje poczucie godności! „I tak dalej, można wymyślać najdziwniejsze rzeczy. Ten kto się pomyli przegrywa, a zwycięzcą jest osoba, która jako ostatnia powtórzyła wszystko prawidłowo.
Na szczęście niestety
Ta opowiadana gra jest świetnym sposobem na rozruszanie towarzystwa. Uczestnicy po kolei dodają do historii swoje fragmenty, na przemian rozpoczynające się od „na szczęście” lub „niestety”. Oto przykład:

Gracz 1 mówi: „Pewnego razu była żaba siedząca spokojnie na lilii wodnej”. Gracz 2 przeciwstawia się, „Niestety jej nogi przylgnęły do ​​liścia i nie mogła odskoczyć.” Gracz 3 dodaje: „Na szczęście pojawiła się fala, a żaba zdała sobie sprawę, że jest dość utalentowanym surferem. „Gracz 4 mówi:” Niestety liść rozdzielił się na pół i okazało się, że nie na nartach wodnych sobie nie radzi…”. I tak dalej …
Mrugający morderca
Wybierzcie śledczego ze swojej grupy. Poproś, aby opuścił pokój i wyznacz mordercę. Poproś śledczego, aby wrócił. Wszyscy muszą usiąść w kręgu (najlepiej gra się w większych grupach) i gra może się rozpocząć. Morderca musi mrugnąć do wybranej osoby, która widząc to musi umrzeć, przy okazji pokazując swoje umiejętności aktorskie. Zadaniem śledczego jest obserwowanie zgromadzonych i wypatrzenie, kto może być mrugającym mordercą.

Czytaj dalej

Jak spakować się na wakacje w Toskanii


Nie zepsuj sobie wakacji przez niechlujne pakowanie. Zwróć uwagę na kilka kulturowych obyczajów, dodaj trochę zdrowego rozsądku i wiedzy o spodziewanej pogodzie, a wszystko będzie dobrze. Oto kilka porad.
Śledź pogodę
Lata w Toskanii są suche i gorące, mogą się jednak zdarzyć gwałtowne burze i ulewy. Czerwiec i wrzesień to okres łagodniejszych temperatur i wciąż niewielkich opadów. Przydadzą się olejki do opalania, ale nie zaszkodzi wrzucić do waliki cienką kurtkę z kapturem.
Ubieraj się na cebulkę
Ubrania wykonane z naturalnych włókien pomogą Ci regulować temperaturę, najlepiej mieć 2-3 warstwy i dostosowywać się do warunków. Ale nowoczesne tkaniny, które odprowadzają pot będą dobrym wyborem, jeśli planujesz dłuższą wędrówkę lub uprawianie sportu.
Szanuj zwyczaje i miejsca kultu religijnego
Lekka kurtka, sweter lub szal na ramionach i spódnica zakrywająca kolana są zalecane w miejscach kultu religijnego. Niekiedy Włosi podchodzą do tego bardzo restrykcyjnie i można nie zostać wpuszczonym do środka. Z pomocą przychodzą wtedy uliczni handlarze, u których można kupić szal za kilka euro. Mężczyźni powinni unikać koszulek bez rękawów i krótkich spodenek.
Przestrzegaj regulaminów w miejscach kąpieli
Podobnie jak w innych krajach europejskich, włoskie publiczne baseny czasami mają regulacje dotyczące strojów kąpielowych. W niektórych pływacy muszą nosić czapkę, aby wejść do wody, a mężczyźni mogą być zobowiązani do noszenia kąpielówek zamiast szortów.
Strój na miasto i poza miastem
Jeśli oprócz miast planujesz zwiedzać toskańską prowincję i sporo chodzić,  upewnij się, że masz wygodne obuwie. Przyda się para spodni z długimi nogawkami oraz coś do narzucenia w chłodniejsze wieczory. Warto też zabrać lekki plecak, do którego zmieści się butelka wody.
Na plaży
Wybierasz się na wybrzeże? Wrzuć swoje sprzęty elektroniczne, portfel i kluczyki do suchego worka-  to świetny sposób, aby nie dostał się tam piasek i wilgoć. Na miejscu, dzięki plażowym sprzedawcom,  popularny jest sarong  – rodzaj spódnicy upiętej z jednego płata tkaniny.

Czytaj dalej

10 nieoczekiwanych przeżyć w Toskanii


Toskania jest popularna ze względu na pełne zabytków miasta i miasteczka, malownicze wiejskie krajobrazy, światowej klasy dzieła sztuki i wyśmienite wina, ale region ten ma również drugą, mniej znaną stronę. Niezależnie od tego, czy wracasz do Toskanii, czy też jesteś tu pierwszy raz, o tych atrakcjach na pewno będziesz opowiadać znajomym po powrocie.

Zjedz kolację w więzieniu
Smakosze poszukujący naprawdę niezwykłego doświadczenia powinni zarezerwować stolik na jedną zkolacji Galeotta we wciąż funkcjonującym więzieniu Fortezza Medicea w Volterze, niedaleko Pizy. Tutaj więźniowie uczą się cennych umiejętności kulinarnych poprzez gotowanie i serwowanie obiadu dla płacących gości, pod kierunkiem słynnych szefów kuchni. Po przyjeździe goście przechodzą przez zimne stalowe bramy twierdzy i są prowadzeni do dużego pomieszczenia przypominającego loch, z wysoko sklepionym sufitem, wszystko pod czujnym nadzorem strażników. Ceny są przystępne, niestety je się przy pomocy plastikowych sztućców. Nawet proces rezerwacji jest dziwny; musisz złożyć wniosek o sprawdzenie twojej karalności na dwa miesiące przed datą kolacji.

Dowiedz się, jak zrobić lody z sera pleśniowego
Miasteczko Castellina jest obowiązkowym przystankiem na szlaku Chianti. Chociaż jest znane głównie jako centrum produkcji wina, jedną z jego dodatkowych atrakcji jest Gelateria di Castellina (+39 0577 741337), gdzie produkują jedne z najlepszych lodów we Włoszech. Właściciele Chiara i Simone są bardzo przywiązani do jakości wytwarzanych lodów, które są dostępne w 24 smakach. Dowiedz się więcej o procesie produkcji na jednej z lekcji, podczas której będzie można skosztować niezwykłych lodów, na przykład o smaku sera pleśniowego.

Spotkaj potwora
Uważaj na potwory w Bomarzo. Park Potworów – Il Parco dei Mostri – w pobliżu Viterbo jest zdominowany przez monstrualne rzeźby. Zostały zamówione przez Francesca Orsiniego, księcia Bormarzo, w XVI wieku, jako sposób radzenia sobie z żałobą po śmierci żony. Przedmioty obejmują wieloryba, skrzydlatego konia, giganta, smoka zaatakowanego przez lwy i żółwia z skrzydlatą kobietą na grzbiecie. Nic więc dziwnego, że wielki malarz surrealistyczny Salvador Dali był wielkim fanem ciekawej kolekcji Orsiniego.

Wykąp się w winie
Po gorących kąpielach starożytni Grecy i Rzymianie mieli w zwyczaju szorować ciała miąższem i winogronami, co było doskonałym sposobem na rozluźnienie i odmłodzenie skóry. I ty możesz tego doświadczyć w gabinecie Castellare de 'Noveschi (+39 0577 746010) w San Sano, w pobliżu Gaiole, gdzie na zmęczone ciała czekają aromatyczne kąpiele. Tutaj, w przytulnej piwnicy, wanna z hydromasażem dla dwojga wypełniona jest ciepłą wodą i winem, a wokół czuć aromat jagód, róż, fiołków i pomarańczy. Bardzo relaksujący sposób na spędzenie 45 minut.

Posmakuj byczych jąder
W Mercato Centrale we Florencji są stragany z chlebem, serem, salami, rybą, mięsem – wszystkim, z czego można chcieć przygotować autentyczny toskański posiłek. Są też jądrami byka – może to dobry pomysł na kolację – niespodziankę dla Twoich przyjaciół?

Zobacz kamiennego boga
W parku obok Willi Demidoff niedaleko Florencji znajduje się rzeźb, najbardziej niesamowitą a nich jest „Appennino”  pół-człowiek, pół-góra o wysokości ponad 10m. Ten kolos, stworzony pod koniec XVI w. przez rzeźbiarza Giambologna, kryje w sobie cudowny sekret – jego wnętrze zawiera kilka przestrzeni o różnych funkcjach. W lewej ręce znajduje się podziemny strumień, a w jego głowie jest miejsce na palenisko – po rozpaleniu ognia dym wydobywa się z jego nozdrzy.

Zrób sobie maseczkę błotną
Wybierz się do Bagni San Filippo w południowej Toskanii, są tam dzikie źródła termalne , dostępne przez całą dobę, przez cały rok. Kieruj się znakami na Fosso Bianco, u stóp wielkiej białej skały znajdziesz wodospady, strumienie, baseny i niecki pełne ciepłej wody – im wyżej, tym cieplejsza. Zgarnij w dłonie trochę błota i rozsmaruj po twarzy, stworzy się naturalna maseczka, po której skóra będzie gładsza.

Odwiedź miejsca pamięci po II Wojnie Światowej
Toskania jest dziś spokojnym miejscem, ale w 1944 r. była wypełniona rykiem i dymem bitewnym. Tu przebiegała Linia Gotów – wciąż można odnaleźć wiele niemieckich i alianckich bunkrów i stanowisk. Aby pamiętać, co działo się w tej okolicy, Gotica Toscana, grupa rekonstrukcyjna z Scarperii niedaleko Florencji, regularnie odtwarza kluczowe wydarzenia historyczne z drugiej wojny światowej.

Odwiedź Ogród Tarota
Ogród rzeźb inspirowanych kartami tarota jest z pewnością jedną z unikalnych atrakcji Toskanii. Il Giardino del Tarocchi w Grosseto to dzieło nieżyjącej już francuskiej artystki Niki de Saint Phalle, która rozpoczęła ten projekt pod koniec lat siedemdziesiątych. Jej ogród, inspirowany tajemnicami tarota, składa się z 22 monumentalnych figur, przez które można przejść i wielu niezwykłych rzeźb wykonanych z żelbetu pokrytych kolorową mozaiką luster i ceramiki.

Spróbuj dziczyzny z czekoladą
Czekolada równa się deser, ale nie we Włoszech. Włosi dodawali ją do pikantnych potraw od wieków, odkąd ziarna kakao przybyły po raz pierwszy z Nowego Świata. Delikatna ciemna czekolada ma wyjątkowe walory smakowe, cudowny smak i zdaniem wielu toskańskich szefów kuchni stanowi subtelne wykończenie potraw z dziczyzny – szukaj ich w menu lokalnych restauracji.

Czytaj dalej

Załóż wygodne buty i ruszaj na szlak w Toskanii


Urlop w Toskanii nie musi polegać wyłącznie na wylegiwaniu się przy basenie. Zabierz wygodne buty do chodzenia, znajdź dobra mapę, nakrycie głowy, zapas wody i wybierz się na jedną z tras. Gwarantujemy, czeka się piękna przygoda.
Via Francigena
Via Francigena to dawny szlak pielgrzymkowy prowadzący do Rzymu, który był także wykorzystywany przez kupców. Dzisiaj to miejscowa atrakcja turystyczna lub wyzwanie dla piechurów, którzy przemierzają cały dystans. Jest oznakowany, opisany i podzielony na odcinki do pokonania w jeden dzień. Po drodze, oprócz cudownych krajobrazów, można zobaczyć dawne opactwa, kościoły czy malownicze miasteczka. Via Francigena rozpoczyna się w angielskim katedralnym mieście Canterbury, a po drodze do Rzymu przechodzi przez Francję i Szwajcarię, obejmując ponad 2000 kilometrów tras. We Włoszech trasa przecina Toskanię, więc możesz wybrać dla siebie jeden z odcinków. Polecane trasy w okolicy to z Camaiore do Lukki (około 24 km z lasami i widokami na morze) oraz na południe i na północ od Sieny (po około 20 km). Kup mapę lub pobierz ślad GPS na stronie percorsiditerre.it lub pobierz aplikację tutaj.
Vie Cave
Etruskowie wykopali tę ciekawą sieć dróg w gołej skale, tworząc ściany osiągające wysokość 20 metrów, które niekiedy nakrywano dachami z gałęzi. Niektórzy twierdzą, że Vie Cave, które łączą Sovanę, Sorano i Pitigliano w regionie Grosseto, były świętymi drogami, inni wierzą, że są po prostu dobrze bronionymi liniami komunikacyjnymi. Dziś trasy te stanowią unikalne miejsce na wędrówki w rzadkim mikroklimacie, pośród mchów, porostów i paproci. Zabierz solidne, nieprzemakalne buty, po drodze zdarzają się strumienie. Po drodze znajdziesz punkty informacyjne opowiadające o kulturze etruskiej, a także o samych szlakach. Mapę Vie Cave możesz pobrać tutaj.

To Toskania ma fantastyczny wybór willi z prywatnymi basenami, które będą wymarzonym miejscem do ochłody po długim dniu marszu.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie