Zaloguj się


Przyroda

Gdzie znajdę najpiękniejsze ogrody w Toskanii? Które rezerwaty warto odwiedzić i dlaczego? Czy są jakieś atrakcyjne szlaki piesze? Jakie zwierzęta można spotkać w tutejszych lasach? Gdzie wybrać się na obserwowanie ptaków? Pytania, pytania – a my mamy odpowiedzi. Opisaliśmy różne cuda toskańskiej przyrody, od wypielęgnowanych ogrodów po dzikie tereny ukształtowane przez naturę. Pokażemy Ci, które fragmenty jednej z najsłynniejszych długodystansowych tras pieszych w Europie, Via Francigena, warto przejść. Wskażemy też drogę do najlepszych punktów widokowych, dzikich źródeł termalnych i odludnych plaż.

Przyroda

Te toskańskie plaże są jednymi z najczystszych w świecie


Toskania po raz kolejny znalazła się w czołówce włoskich regionów z największą liczbą plaż posiadających certyfikat Blue Flag – niebieska flaga, wyprzedziła ją jedynie sąsiednia Liguria. Prestiżowe, globalne oznaczenie ekologiczne Blue Flag przyznawane jest przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) ogólnodostępnym plażom z czystą i bezpieczną wodą. Oto siedem naszych ulubionych miejsc spośród 19, które otrzymały to oznaczenie.
Forte dei Marmi
Ten wspaniały kurort, położony u stóp Alp Apuańskich, zawdzięcza swoją nazwę marmurowi z Carrary przywiezionemu tutaj z kamieniołomów w górach (wzdłuż drogi zaprojektowanej przez Michała Anioła w XVI wieku). Do 1800 roku „fort z marmurów” był nadmorskim kurortem popularnym wśród wyższych sfer, a jego popularność nadal rosła, przyciągając wielkich twórców, w tym pisarza Tomasza Manna i rzeźbiarza Henry’ego Moore’a w XX wieku, a także bogatych przemysłowców, takich jak jako rodzina Agnelli, właścicieli Fiata. Do dziś pozostaje modnym miejscem, gdzie trzeba się pokazać.

Plaża Calambrone, Toskania:  Shutterstock
Tirrenia i Calambrone
Dyktator Benito Mussolini przekształcił dawne mokradła w nadmorskie kurorty, a w pobliżu stworzył ośrodek filmów propagandowych. Do dziś można podziwiać masywne kompleksy wypoczynkowe zaprojektowane w stylu monumentalnym, charakterystycznym dla okresu faszyzmu włoskiego, w których organizowane były letnie obozy dla dzieci. Mimo tych mrocznych korzeni, te nadmorskie miasteczka są chętnie odwiedzane przez Włochów, ze względu na czyste wody, które dają wytchnienie po gorących dniach spędzonych w pobliskich miastach Piza i Livorno. Calambrone jest szczególnie popularne wśród windsurferów.

Plaża Castiglioncello: Finn/Interstil
Castiglioncello
To ładne nadmorskie miasteczko, położone na południe od Pizy, od XIX wieku jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Toskanii. Po wycofaniu się malarzy z ruchu Macchiaioli, czasami nazywanych włoskimi impresjonistami, stało się słynne na całym świecie przez kultowy film Dino Risi z lat 60. XX wieku, Il Sorpasso i stało się letniskiem dla gwiazd takich jak Marcello Mastroianni. Mimo, że linia brzegowa składa się głównie zatoczek i skalistych klifów, otoczonych przez pachnące lasy sosnowe, są tu dwie piaszczyste plaże do wyboru – Quercetano Bay i Cove of Castiglioncello. Jeśli nie możesz znaleźć miejsca na piasku, odwiedź sąsiednie skałki, na których urządzono wyrównane miejsca do opalania z widokiem na morze.
Marina di Castagneto Carducci
Plaże Marina di Castagneto obecnie służą wypoczynkowi i zabawom, jednak w XVIII wieku były częścią linii obrony wybrzeża, wraz z zapleczem lasów sosnowych i fortu Castagneto Carducci, który wciąż góruje nad okolicą. Jest to wspaniałe miejsce do zabawy w morzu, ale warto się też wybrać do dużego parku rozrywki Il Cavallino Matto z kolejkami górskimi i wodnymi.

Leżaki na plaży, Punta Ala, niedaleko Castiglione della Pescaia, prowincja Grosseto, Toskania, Włochy: imageBROKER / Alamy Stock Photo
Marina di Punta Ala 
Ta modna miejscowość z wieloma eleganckimi willami jest znanym kurortem z imponującą mariną, wypełnioną wspaniałymi jachtami. Nie musisz mieć konta w szwajcarskim banku, żeby cieszyć się tutejszą plażą. To samo piękno: ze skalistymi klifami i złotymi piaskami, które rozpływają się w lśniących wodach. Jedynym problemem będzie wybór między zacienionym miejscem pod parasolem lub pod gałęziami sosny.
Principina A Mare
Nic dziwnego, że Principina A Mare jest gwiazdą na liście Niebieskiej Flagi. Na północy ten wąski pas piasku dociera do portu Marina di Grosseto. Na południu robi się coraz bardziej dziki i staje się częścią Parku Przyrody Maremma, gdzie styka się z bagnistą krainą wokół ptasiego raju – ujścia rzeki Ombrone. Miejsce jest idealny dla rodzin, szczególnie z małymi dziećmi, gdyż morze jest tu płytkie, a dno piaszczyste. Jest tu wiele darmowych, ogólnodostępnych plaż. Aby cieszyć się kąpielą bez wiatru i fal, przyjedź tu rankiem.

Plaża „le Viste” z turystami na górze Argentario. Czerwiec 2017 Monte Argentario, Toskania – Włochy: Shutterstock
Port Ercole Le Viste
Luźno związana z lądem przez tomboli, dwie piaszczyste groble, góra Argentario jest właściwie wyspą. Mała plaża w Porto Ercole Le Viste jest miłym miejscem, będącym spokojniejszą alternatywą dla Santo Stefano po drugiej stronie półwyspu. Plaża jest żwirowa, a obok na skale są miejsca do opalania. Jest tu platforma do nurkowania i naturalny brodzik, w sam raz dla małych dzieci. Przejrzysta woda i dno morskie z fragmentami rafy są rajem dla miłośników pływania z maską i rurką.

Czytaj dalej

Spacer po Via Francigena


Miałam wrażenie, że wchodzę do obrazu. Pod niebieskim niebem trawiasta ścieżka wiła się wokół pola usianego stogami siana, z rzędem drzew cyprysowych. Kolorowa mozaika odległego wzgórza składała się ze złotych pól, jasnozielonej winnicy i ciemnego kwadratu drzew oliwnych, podczas gdy samotne wille i małe miasteczko na wzgórzu dopełniały widok. To była idealna toskańska scena, o której zawsze marzyłam. Spacerując po Via Francigena, starożytnym szlaku pielgrzymów z Europy Północnej do Rzymu, codziennie podziwiałam takie krajobrazy.

Tego szczególnego dnia zaczęłam od miasta San Miniato, w którym napełniłam butelkę w fontannie i zaopatrzyłam się w owoce, kanapki i słodkie ciasteczka cantuccini w lokalnych delikatesach. San Miniato, położone jest na skrzyżowaniu Via Francigena z drogą z Florencji do Pizy. Miasto było sceną wielu bitew w średniowieczu, a różni władcy ufortyfikowali go zamkiem i murami. W mieście panowała cisza, gdy wyjrzałam z wieży zegarowej na dolinę Arno, po czym wyruszyłam w drogę, aby odkryć toskańską okolicę.

Skręcając z głównej drogi, dołączyłam do białego żwirowego szlaku, słysząc dźwięk wody w strumieniu oraz śpiew ptaków i świerszczy. Przechodziłam obok przepięknych kamiennych willi z podjazdami wysadzanymi drzewami, winnicami i gajami oliwnymi. Podziwiając widok na doliny i niebiesko - czarne wzgórza na horyzoncie.

San Gimignano jest niezbędnym postojem na trasie. Zdjęcie: Alpineguide / Alamy, Kevin George / Alamy

Później, tego samego dnia przybyłam do miasta Gambassi Terme i wypiłam orzeźwiającą kawę na głównym placu, zanim zwiedziłem ulice i zaułki. Odkryłam wysokie domy z ozdobnymi drzwiami, oknami obramowanymi drewnianymi okiennicami i skrzynkami z kwiatami, a także staromodne lampy uliczne, które oświetlały mi drogę, gdy zapadł zmierzch. W czasach średniowiecznych miasto było popularne ze względu na gorące źródła, a pielgrzymi zatrzymywali się tutaj w długiej podróży, aby dać odpocząć zmęczonym nogom lub napić się leczniczych wód. Współcześni pielgrzymi, tacy jak ja mogą nadal pływać w wodzie lub skorzystać z uzdrowiska.

Następnego dnia szlak zaprowadził mnie do San Gimignano. Czasami ścieżka była wyłożona dzikimi, białymi kwiatami, wśród których tańczyły motyle i ważki. Gdzie indziej chodziłam po zagajnikach ciemnozielonego dębu, kasztanowych lasów i gajów oliwnych. Widziałam znaki ostrzegające mnie o prawdopodobnej obecności jeleni oraz informacje o winnicach, w których mogłabym umówić się na degustację wina Chianti i oliwy z oliwek.

Jednym z moich ulubionych przystanków był Monastero di Bose w Pieve di Cellole, na szczycie wzgórza, ozdobiony polnymi kwiatami i drewnianymi ławki, z których można podziwiać widok na dolinę Elsy. Zauważyłam znak „silenzio”. Jednak, że same widoki wystarczą, aby każdy mógł, choć na chwilę wyciszyć się. Znalazłam romański kościół z 1109 r. oraz mały sklep, w którym przeglądałam ceramikę i przetwory z klasztoru.

Kolejna częśćszlaku poprowadziła mnie przez łąkę wysokiej trawy i kwiatów do głównej drogi do San Gimignano, gdzie ujrzeliśmy słynne średniowieczne wieże na wzgórzu.

Przeszliśmy przez wielką bramę prowadzącą do wąskich uliczek starego miasta, gdzie restauracje i lodziarnie stały wzdłuż mojej drogi do Piazza del Duomo. Sklepy tutaj sprzedają wszystko, od pamiątek po salami. Jednak na szczycie Torre Grossa czekała mnie lepsza uczta, zapierające dech w piersiach krajobrazy, przez które podróżowałam i te, do których jeszcze nie dotarłam na Via Francigena.

Czytaj dalej

Sześć wspaniałych toskańskich ogrodów

W Toskanii znajdują się jedne z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech, które były zaprojektowane dla najbardziej wpływowych postaci regionu. Ich odwiedzenie to doskonały sposób na poznanie piękna toskańskiej przyrody oraz niezwykłych umiejętności dawnych architektów i ogrodników. Oto zaledwie kilka spośród naszych ulubionych...

Czytaj dalej

Wróć na łono natury tych przepięknych parkach i rezerwatach


Niezależnie od tego, gdzie się znajdziesz na toskańskiej prowincji, twoje oczy będą mogły nacieszyć się wspaniałymi widokami. Jednak ten krajobraz to nie tylko rzędy winnic i gajów oliwnych, lecz także dom dzika natura. Oto trzy z nasze ulubione parki i rezerwaty w pobliżu wybrzeża.
Park Narodowy Archipelagu Toskańskiego
Ten park narodowy zajmuje odcinek morza tyrreńskiego od Livorno na północy do granicy z Lacjum na południu, obejmując siedem głównych wysp u wybrzeży Toskanii, w tym Elbę, na którą został zesłany Napoleon. Każda z wysp archipelagu rzeźbiona falami przez tysiące lat ma swój odrębny kształt i charakter, od skalistego stożka Montecristo po płaskowyże Pianosa. Na florę i faunę miało wpływ nadmorskie położenie, ale także działalność człowieka, w szczególności działalność wydobywcza.
Park Maremma
Na południowy wschód od miasta Grosseto znajduje się jeden z najbardziej nieoczekiwanych krajobrazów Toskanii – dziewicze wybrzeże Maremma. Kiedyś były to malaryczne bagna, które zostały przejęte przez miejscowych kowbojów, zwanych butteri.  Do dziś wciąż wypasają tu bydło, choć jest to powoli ginący fach. Efektem jest dostęp do dzikiej przyrody, teraz dodatkowo chronionej przez prawo. Nie można pominąć pięknych plaż i nadmorskich lasów piniowych.
Val Di Cornia
W położonej niedaleko Livorno Val di Cornia są liczne stanowiska archeologiczne, piękna, dzika przyroda i wiele miejsc do wypoczynku. Jest to miejsce o długiej i bogatej historii – zamieszkiwały tu plemienia etruskie, których grobowce można zobaczyć w w parku archeologicznym Baratti i Populonia. Po Etruskach przybyli tu Rzymianie, śladem ich obecności jest układ urbanistyczny najstarszych tutejszych miejscowości. Można także po prostu cieszyć się pięknem natury – rzeka Cornia wije się przez żyzne równiny otoczone gajami oliwnymi i lasami dębowymi, które zamieszkują dziki.

Czytaj dalej

Zrelaksuj się w kojących wodach toskańskich uzdrowisk termalnych


Sztuka, architektura i … gorące źródła. Toskania jest znana na całym świecie z dwóch pierwszych, ale niewiele osób spoza Włoch wie dużo o tych ostatnich. Zimna kąpiel na świeżym powietrzu w bogatych w minerały wodach jest jednym z najlepszych sposobów na podziwianie słynnego krajobrazu Toskanii. Gorące źródła tryskają spod ziemi, ale ich skład chemiczny i działanie zdrowotne są bardzo różne.

Większość źródeł znajduje się w pobliżu Monte Amiata, ogromnego, uśpionego wulkanu w południowej Toskanii, który oddziela regiony Maremma i Sieny. Wulkan stanowi idealne tło dla Val d’Orcia i jest nieaktywny od około 200 000 lat, ale nadal bulgocze pod powierzchnią gorącymi źródłami, które tryskają po jego pogórzach.

Gorące źródła są sposobem na życie Włochów-mogą korzystać z zabiegów termalnych w ramach krajowej służby zdrowia. Właściwości zdrowotne różnią się w zależności od źródła. Wody termalne zapewniają relaksujący sposób korzystania z naturalnego środowiska.
Chianciano Terme ma wspaniałe spa Terme SensorialiChianciano Terme
Chianciano, znajduje się w pobliżu Val d’Orcia, jest prawdopodobnie najbardziej znanym z toskańskich uzdrowisk, co jest zasługą Federico Felliniego, który kręcił tu swój film 8 ½. Gorące źródła były ukochane przez Rzymian-poeta Horacy został wysłany tutaj przez swojego lekarza a przed nimi Etruskowie. Oczywiście, 2000 lat rozwoju oznacza, że nie są one dostępne dla turystów za darmo (chociaż wędrowanie przez sosnowy park Acqua Santa i picie wody z kranu nic nie kosztuje).

Nadal istnieje istotny element medyczny dla źródeł Chianciano, ale dziś Chianciano jest dużym miejscem wellness, z doskonałym spa i centrum termalnym Terme Sensoriali. Goście mogą zaplanować swój własny plan podróży wybierając spośród 20 zabiegów, w tym kąpiele terapeutyczne, ścieżkę Kneippa (zabieg polegający na spacerze w zmiennej temperaturze wody. Całe ciało lub tylko nogi naprzemiennie poddawane są działaniu ciepłej i zimnej wody). Kąpiel błotna, krater lodowy, prysznice multisensoryczne, wewnętrzny pokój ciszy lub basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą. 

Address: Via della Valle, 104, 53042 Chianciano Terme SI, Italy
Tel: +39 0578 68501
Web: https://www.termechianciano.it/en/sensory-bathsBagni San Filippo
Głęboko wśród zieleni, niedaleko miejscowości Bagni San Filippo, baseny Fosso Bianco są prawdopodobnie najbardziej spektakularnymi toskańskimi źródłami termalnymi. Pięć minut spacerem od wioski, przez zalesioną dolinę, dochodzimy do czegoś, co wygląda jak ogromny statyczny wodospad. W rzeczywistości falująca biała skała to nagromadzenie wapnia z wód termalnych, które płyną nad nim i do basenu poniżej. W skład wód wchodzą głównie związki wapnia i siarki stąd ten charakterystyczny aromat. Kąpiele zaleca się przy chorobach dróg oddechowych i bólach stawów. Najpiękniejsza formacja skalna to tak zwana Balena Bianca (biały wieloryb), położona przy strumieniu Fosso Bianco, płynącym przez las w dół od wioski Bagni San Filippo.

Znaki zakaz kąpieli (ze względów bezpieczeństwa i higieny), są ignorowane przez większość odwiedzających. 

Address: Via del Bollore, 33, 53023 Castiglione d'Orcia SI, Italy

Baseny Fosso Bianco wyglądają jak ogromny statyczny wodospad. Zdjęcie: Stephen Hughes / AlamySaturnia
Znajduje się za Monte Amiata, w regionie Maremma. Idealne położenie Saturni zapewniło przetrwanie tego niezwykłego krateru wulkanicznego. Tutaj, w naturalnym basenie z gliniastym dnem, woda wypływa z prędkością 500 litrów na sekundę przy stałej temperaturze 37 ° C. Sam krater, który został sprytnie ogrodzony i przekształcony w basen termalny, jest otwarty tylko dla gości ośrodka Terme di Saturnia. W ośrodku znajduje się ‘’park termalny’’ jeden z największych w Europie-z szeregiem połączonych basenów, wanien z hydromasażem, pryszniców i jacuzzi. 

Z parku woda płynie w dół przez kilometr, zanim trafi do najsłynniejszego miejsca, Cascate del Mulino-ciąg widocznych wodospadów, gdzie woda termalna wpada na pokłady wapnia, gromadząc się w czymś, co wydaje się być naturalnymi wannami ciągnąc się dalej, do innego zestawu wodospadów. Korzystanie z Cascate jest nie tylko darmowe, ale także łatwo do niego dojechać. Pamiętaj, aby odwiedzić termy w środku tygodnia, ponieważ, w weekendy jest bardzo tłoczno.

Address: SP della Follonata, 58014 Saturnia GR, Italy
Tel: +390564600600
Web: https://www.termedisaturnia.it/en/Petriolo
Pół godziny jazdy na południe od Sieny, w drodze do Maremma, znajduje się Petriolo, gdzie woda o temperaturze 43 ° C wypełnia obszar wielkości basenu obok rzeki Farma. Przez stulecia Petriolo było popularne wśród szlachty, w tym rodziny Medici, a później nawet papieskiego dworu. Wody w Petriolo są bogate w siarkę, co przynosi ulgę przy bólu stawów. Kąpielisko jest w zasięgu ręki dla spędzających wakacje w pobliskim Grosseto lub Sienie. Obok naturalnych niecek wciąż widać tu ruiny starożytnej rzymskiej łaźni.

Uwaga: woda z minerałami jest pompowana przez plastikowe rury. Choć termy nie są zbyt estetyczne jak pozostałe źródła termalne, Petriolo jest pełen historii i wciąż otoczone ruinami starego renesansowego spa.

Address: Terme di Petriolo
Strada Provinciale di Petriolo, 53015 Monticiano SI, Italia
Tel: +39 0577 757104
Web: https://termepetriolo.it/Montecatini Terme
Montecatini Terme, mieści się w pobliżu Pistoii między Florencją a Lukką. To eleganckie uzdrowisko posiada architekturę sięgającą XVIII wieku, wiele wspaniałych parków krajobrazowych i zamków. Montecatini Terme oferuje odprężenie podczas zwiedzania toskańskich krajobrazów, winnic i zabytków, a także zapewnia zasłużony relaks w luksusowej atmosferze. Spa Terme Tettuccio to wspaniały kompleks secesyjny, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych, jeśli nie najbardziej sfotografowanym spa termalnym w Montecatini. Charakteryzuje się imponującym ogrodem z cedrami libańskimi, palmami, sekwojami, akacjami, laurami, wisteriami, sosnami, lipami i ozdobionymi kolumnadami, trybunami, źródłami, fontannami. Na uwagę zasługują kolorowe szklane panele, które oświetlają frontowe wejście i basen z brązu.

Terme Excelsior i Terme Tamerici to dwa pozostałe ośrodki oferujące takie zabiegi jak masaż Lomi Lomi, rearanżacja czakry i program ajurwedyjski (najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii).

Address: Montecatini Terme, Province of Pistoia, Italy 51016
Web: https://visitmontecatiniterme.com/

Czytaj dalej

Proszę o ciszę: ucieknij przed tłumami do toskańskich rezerwatów przyrody


Toskania to przede wszystkim krajobrazy. Być może z powodu tych słynnych widoków parki narodowe i rezerwaty przyrody są w Toskanii mniej popularne. Tutaj, na obszarach chronionych, znajdziesz wszystko, od dzikich plaż, przez zaciszne lasy aż po górskie pustkowia. Może czasy, gdy raczej stronimy od tłumów to dobra okazja, by poznać Toskanię od innej strony. Oto sześć wyjątkowych miejsc:

Park Regionalny Alp Apuańskich obfituje w bogactwa – stąd pochodził marmur, w którym rzeźbił Michał Anioł. Zdjęcie: Orlando Tomassini / Shutterstock
1 Park regionalny Alpy Apuańskie
Te groźnie wyglądające, postrzępione góry będące częścią najdzikszego parku w Toskanii, zawierają ukryte skarby: kamieniołomy marmuru, jaskinie i zaskakujące widoki na Morze Śródziemne. Ten zlokalizowany na północno-zachodniej granicy Toskanii obszar jest znany z marmuru – w tym miejscu Michał Anioł osobiście wybrał bryły, których użył do swoich rzeźb (jak mówił: widział w nich kształt czekający na uwolnienie ze skały) , a zbocza gór są wciąż olśniewająco białe. Inne zachwycające zabytki to Antro del Corchia, sieć głębokich tuneli górskich z licznymi stalaktytami i stalagmitami; ogród botaniczny Pellegrini-Ansaldi z pnączami i kwiatami zwisającymi ze zbocza góry; Marmitte dei Giganti, z ogromnymi, głębokimi dziurami w skale na Monte Sumbra, które wyglądają, jakby zostały wywiercone przez gigantów.
apuanegeopark.it

Podróżując przez dolinę Orcii warto zrobić przystanek w malowniczej Pienzie. Zdjęcie: Stefano Valeri / Shutterstock
2 Park artystyczny, przyrodniczy i kulturalny Val d’Orcia
Godzinę jazdy na południe od Sieny rozpościera się Val d’Orcia. To najsłynniejszy krajobraz Toskanii –  faliste wzgórza z żwirowymi drogami zygzakującymi w górę, eleganckie aleje cyprysowe na szczycie… To także obszar, gdzie można znaleźć wiele doskonale zachowanych renesansowych miast. Natura idealnie łączy się to z kulturą, piękno przyrody z dziełami człowieka. Trzeba zobaczyć Pienzę, zachwycającego miasteczka z kilkoma miejskimi pałacami w otoczeniu wąskich uliczek, zbudowanego jako XVI-wieczne „miasto idealne” dla papieża Piusa II. Warto także odwiedzić Montepulciano, z jego wielkim placem i podziemną, przypominającą katedrę piwnicą z winami. W dolinie Orcii wytyczono wiele pieszych szlaków turystycznych, idąc od miasteczka do miasteczka z przystankami w restauracjach i winiarniach można fantastycznie spędzić dzień. Kolejna atrakcja to ogólnodostępne źródła termalne, czasem zupełnie dzikie, pośród lasów, czasem blisko rzek, w których można się ochłodzić. Aby dowiedzieć się, jak ludzie oswoili ten obszar, wybierz się na wycieczkę do La Foce, wielkiej posiadłości pisarki Iris Origo. Spacerując po pięknie zaprojektowanych ogrodach, usłyszysz, jak miejscowa ludność przekształciła jałowy krajobraz w dzieło sztuki ogrodniczej, które teraz możemy podziwiać.
parcodellavaldorcia.com

Plażowicze często budują szałasy z konarów odnalezionych na plaży Marina di Alberese. Photo: Click Alps Srls/Alamy
3 Marina di Alberese, Park Narodowy Maremma
To obszar tak dziki i bliski natury, że ​​można spotkać lisy i inne leśne zwierzęta, które przebiegają beztrosko obok turystów. Tutaj w Parku Narodowym Maremma, na południowym wybrzeżu Toskanii, wygląd plaż odbiega od włoskich standardów – nie ma tu prywatnych, płatnych stref z kolorowymi parasolami, w zasięgu wzroku nie ma leżaka, nie ma baru z muzyką. Zamiast tego zaparkujesz w lesie sosnowym (od 27 czerwca do 31 sierpnia należy skorzystać z promu z wioski Alberese) i idąc pośród pachnących drzew dotrzesz na dziką plażę smaganą ciepłym wiatrem, z rozrzuconymi kawałkami drewna. Zatoczki, otulone falami morza Śródziemnego, zakrzywiają się aż po horyzont. Większość ludzi (i lisów) gromadzi się wokół głównego obszaru, ale możesz wybrać ustronne miejsce w pobliżu jednej ze średniowiecznych strażnicy na odległym, zalesionym wzgórzu. W lesie jest bar i łazienka.
parco-maremma.it

Skała Bismantova ze swoimi pionowymi ścianami dominuje w krajobrazie Parku Narodowego Appennino Tosco-Emiliano. Zdjęcie: D-Visions / Shutterstock
4 Park Narodowy Appennino Tosco-Emiliano
W tym rozległym parku górskim, rozciągającym się na granicy Toskanii i Emilii Romanii znajduje się najwyższy szczyt Toskanii, Monte Prado (2054 m). Na oczekujących zastrzyku adrenaliny czekają spływy górskimi rzekami, jazda na rowerze, wędrówki po wymagających szlakach i jazda na nartach w zimie. Ale to także miejsce do obserwowania dzikiej przyrody – dzików, orłów, wilków i jeleni i do poznawania niespiesznego rytmu górskiego życia w małych wioskach. Comano słynie z pokazu koni, Comano Cavalli, który zwykle odbywa się we wrześniu, a w Rocca Soraggio, wiosce przylegającej do zbocza góry, można podziwiać słynny średniowieczny krucyfiks, Volto Santo.
parcoappennino.it

Zajmujący 341 hektarów rezerwat przyrody Pietraporciana leży pomiędzy Val d’Orcia i Valdichiana. Zdjęcie: Emiliano Migliorucci / Pietraporciana
5 Rezerwat przyrody Pietraporciana
Jest to niewielki, ale uroczy rezerwat, którego główną częścią jest zaciszny las bukowy, niegdyś należącym do pisarki Iris Origo (patrz wyżej), zlokalizowany na grani oddzielającej Val d’Orcia i Val di Chiana. Można tu ukryć się w cieniu pokrytych mchem buków (rosną tu też jawor, dąb indyczy i grab) idąc wzdłuż ścieżek wydeptywanych przez ludzi od epoki brązu. Licznie występują tu dzięcioły i myszołowy, a także rzadkie rośliny, takie jak lilia martagon i krzew belladonna. O historii lokalnego ruchu oporu, o walkach partyzantów podczas II wojny światowej można się wiele dowiedzieć odwiedzając dom Pietraporciana). Wędrówki po tutejszym lesie to prawdziwa przyjemność dla osób szukających wytchnienia od nadmiaru zabytków i atrakcji wielkich miast.
pietraporciana.com

Powietrze pachnie śródziemnomorskimi ziołami na plażach parku Rimigliano. Zdjęcie: Werner Rebel / Shutterstock
6 Nadmorski park Rimigliano, Parki Val di Cornia
Na etruskim wybrzeżu Toskanii, w północnej części Maremmy, leży sześć parków Val di Cornia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: rezerwat przyrody, gęsty las oraz pozostałości archeologiczne, w tym etruski akropol z widokiem na Morze Śródziemne i średniowieczną wioskę górniczą. Ale to dzikie, przepiękne plaże zazwyczaj zatrzymują tu turystów na dłużej. Rimigliano, na północnym krańcu, to wydmowy, szeroki odcinek piasku, który wydaje się nie mieć końca z powietrzem pachnącym jałowcem, wiciokrzewem i mirtem, otoczony krzewami macchia mediterranea, które pokrywają piaszczyste grzbiety. Można stąd podziwiać Elbę na horyzoncie. Silne bryzy morskie utrzymują chłód, ale w razie potrzeby można szukać schronienia przed słońcem wśród dębów i sosen za wydmami i wsłuchiwać się w cykady.
parchivaldicornia.it

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie