Zaloguj się


Sztuka i kultura

Czy wiesz, że Leonardo Da Vinci pochodzi z Toskanii? W niewielkim Vinci, położonym pomiędzy Florencją a Pizą, znajdziesz fascynujące muzeum z modelami maszyn, które zaprojektował wieki przed tym, zanim powstały technologie umożliwiające ich wykonanie. Toskania to także miejsce narodzin wielkiego kompozytora Giacomo Pucciniego. Miłośnicy muzyki co roku przybywają z całego świata do dawnego domu Pucciniego w pobliżu Lukki, aby zobaczyć jego opery. Są także polskie akcenty - rzeźbiarz Igor Mitoraj tworzył w Pietrasanta, a to z tamtejszych kamieniołomów pochodziły bryły marmuru, z których Michał Anioł wyciosał Dawida i inne swe dzieła.
Podpowiemy Ci, gdzie znajdziesz pozostałości starożytnej cywilizacji etruskiej, gdzie podziwiać największe renesansowe skarby świata i jak zaplanować oglądanie gonitwy Palio. Zapisz na swojej liście te i inne atrakcje z bogatego kalendarza kulturalnego Toskanii korzystając z naszych rekomendacji na temat festiwali, świąt i innych wydarzeń, które odbywają się tu przez cały rok.

Sztuka i kultura

Chcesz wiedzieć, jak zrobić idealne zdjęcie pejzażowe? Zapytaj fotografa


Wszyscy uwielbiamy piękne widoki, a dzięki zdjęciom możemy nimi dłużej cieszyć oko. Ale jak zrobić wspaniałe zdjęcie krajobrazu? Fotoreporter Alfredo Falvo, właściciel firmy Tuscany Photography Day, pomaga ludziom w pełni wykorzystać możliwości ich aparatów. Podzielił się z nami sześcioma wspaniałymi zdjęciami krajobrazów, które zrobił w Val d’Orcia i zdradził, dlaczego tam je skomponował.
Belvedere
Temat: Belvedere, gospodarstwo agroturystyczne położone na wzgórzu w pobliżu San Quirico d'Orcia.
Lokalizacja: Na skraju San Quirico, przy drodze do Pienzy, tuż obok Ristorante La Taverna Del Barbarossa, po prawej stronie znajduje się gaj oliwny, z którego można podziwiać widok na wschód.
Zdjęcie: zrobiłem to zdjęcie tuż po świcie, aby uchwycić poranną mgłę. Wschodząca mgła otoczyła budynek i odsłoniła wszystkie warstwy krajobrazu.
Sorano
Temat: Sorano, miasto między Monte Amiata a wybrzeżem.
Lokalizacja: Przy tablicy na wyjeździe z Sorano, na drodze do Sovana.
Zdjęcie: to zdjęcie zostało wykonane o „niebieskiej godzinie”, tuż po zachodzie słońca, kiedy słońce zaszło, ale niebo jest wciąż niebieskie. W konsekwencji naturalne i sztuczne światła są dobrze wyważone, równe i miękkie, a zdjęcie pokazuje wiele szczegółów.
Cappella di Vitaleta
Temat: Cappella di Vitaleta, wiejska kaplica między San Quirico a Pienzą.
Lokalizacja: około 5 km od San Quirico na SP146, skręć w prawo na znak do Cappella di Vitaleta. Jedź dlaje kilka kilometrów, a następnie skręć w pierwszą w prawo i jedź przez 500 metrów, kaplicę znajdziesz po prawej stronie.
Ujęcie: Najlepiej fotografować tę kaplicę z przodu przed zachodem słońca. Ale mój kadr pokazuje obrys kaplicy z tyłu. Miałem szczęście jeśli chodzi o pogodę; Słońce zanurzyło się pod horyzontem, ale promienie światła nadały chmurom niesamowite kolory.
Scena z Gladiatora
Temat: Słynny krajobraz widziany w filmie Gladiator, w którym Russell Crowe umierając marzy o powrocie do domu.
Lokalizacja: Stojąc plecami do wejścia do Le Pieve di Corsignano, tuż przy SP18 w pobliżu Pienzy, skręć w lewo na żwirową ścieżkę i idź około 200 metrów, a następnie skręć w prawo na stromą ścieżkę w pole, aby zobaczyć widok w kierunku małego domku na wzgórzu z Monte Amiata w tle.
Ujęcie: w tym obrazie kluczowe jest światło, które nadaje wzgórzom kształt. Z prawej strony nadchodziło złote światło, przypominające scenę z filmu, drzewa dodały symetrii do zdjęcia.
Monte Oliveto
Temat: Monte Oliveto, opactwo w pobliżu Asciano.
Lokalizacja: tuż przed kaplicą Madonny delle Grazie, wjeżdżając do Chiusure z SP451 wzdłuż Strada Provinciale del Pecorile, spójrz na zachód.
Ujęcie: zrobiłem to zdjęcie około godziny po wschodzie słońca, aby uchwycić rozproszone światło na formacjach skalnych, wykorzystując ich kształt, by przyciągnąć wzrok widza w stronę opactwa. Podoba mi się kontrast między ostrymi kątowymi liniami skał a miękkimi, falującymi chmurami.
Poggio Covilli
Temat: Poggio Covilli, gospodarstwo agroturystyczne w pobliżu Bagno Vignoni.
Lokalizacja: jedź SR2 z Bagno Vignoni w kierunku Gallina. Po około 2 km po lewej stronie zobaczysz drzewa cyprysowe. To zdjęcie zostało zrobione na zakręcie drogi około 150 m przed podjazdem do gospodarstwa agroturystycznego.
Ujęcie: zazwyczaj nie polecałbym fotografowania przed „niebieską godziną”, ale właśnie wtedy zrobiono to zdjęcie. Uderzyło mnie burzliwe niebo, więc czekałem (długo), aż światło spadnie na szczyt wzgórza i sprawi, że dom będzie jaśniejszy niż reszta krajobrazu.  
3 kluczowe porady Alfredo: fotografowanie krajobrazu
Nigdy nie rób zdjęcia ze słońcem za tobą, choć tego wszyscy nas uczą. Upewnij się, że słońce jest z boku, by dać światło i cień obiektowi i pozostałym elementom obrazu. To doda wymiar Twojemu zdjęciu.
Najlepszą porą na robienie zdjęć jest poranek przed wschodem słońca, gdy niebo jest już jasne, około pół godziny przed wschodem słońca. Możesz też robić zdjęcia od 90 minut do 40 minut po zachodzie słońca. „Niebieska godzina” jest tuż po zachodzie słońca. Jeśli robisz zdjęcia poza tymi godzinami, będą to miłe wspomnienia, ale raczej nie wspaniałe zdjęcia.
Zawsze utrzymuj obraz tak prosty, jak to możliwe. Skup się na głównym obiekcie i pozwól, aby światło pomogło również skierować wzrok widza w stronę obiektu. Mniej znaczy więcej.Tuscany Photography Day (www.tuscanyphotographyday.com) oferuje warsztaty prowadzone przez Alfredo od 115 € za osobę.

Czytaj dalej

5 toskańskich letnich festiwali, których nie możesz przegapić


Nic dziwnego, że najwięcej osób odwiedza Toskanię latem: pogoda jest fantastyczna, miasta tętnią życiem, a dni są długie – jest wystarczająco czasu, by zrealizować plany i przeżyć coś wyjątkowego.

Dużo się też dzieje. Festiwale i różne wydarzenia w Toskanii odbywające się w cieplejszych miesiącach obejmują zarówno rekonstrukcje historyczne, jak i współczesne wydarzenia muzyczne. Jeśli szukasz letniej imprezy odpowiadającego Twoim gustom, mamy dla Ciebie kilka fantastycznych propozycji.
Mercantia
Festiwal Mercantia odbywający się na ulicach Certaldo, niewielkiego miasteczka położonego około godziny jazdy od Florencji, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Widzowie są zaproszeni do wejścia w "czwarty wymiar" na wielu intrygujących przedstawieniach, które odbywają się każdego dnia w niezwykłych, klimatycznych lokalizacjach, od zacisznych dziedzińców po tajemnicze ogrody. Praktyczna rada: zostaw swój samochód na dole wzgórza i wjedź kolejką linową do samego centrum. Listę willi w okolicy znajdziesz tutaj. 
Il Palio di Siena
Odbywające się w Sienie Palio to znany na całym świecie szalony wyścig konny na, podczas którego reprezentanci poszczególnych dzielnic – contrad jadąc na oklep walczą o chwałę i malowane płótno zwane palio.  Odbywa się dwa razy w roku na jednym z piękniejszych placów we Włoszech - średniowiecznym Piazza del Campo Przedstawiciele 10 z 17 contrad  pędzą na swych wierzchowcach wokół placu po specjalnie przygotowanej nawierzchni, a rozemocjonowany tłum zebrany na środku placu głośno dopinguje i wiwatuje na cześć zwycięzców. Wyścig poprzedzają liczne parady mieszkańców ubranych w historyczne stroje, a zwycięska dzielnica świętuje na ulicach.
Pistoia Blues
Od prawie 40 lat miasto Pistoia jest gospodarzem znanego na całym świecie festiwalu Pistoia Blues. Scena znajduje się w otoczeniu zabytkowych budynków i pięknej katedry, na Piazza Duomo.  Tegoroczne wielkie nazwiska to Alanis Morissette, James Blunt, Graham Nash i Steve Hackett. Listę willi w okolicy znajdziesztutaj
Festiwal Średniowieczny
Mieszkańcy  Monteriggioni raz w roku odbywają podróż w czasie, do okresu średniowiecza, gdy ich miasto było w największym rozkwicie. Odbywa się wtedy radosny, pełen atrakcji Festiwal Średniowieczny który przyciąga także wielu gości. Imprezę rozpoczyna uroczysta uczta na zamku, w której uczestniczą osoby w historycznych strojach. Przez następne dwa weekendy mieszkańcy nie pozbywają się swych kostiumów i odgrywają role rycerzy i kupców. Jest muzyka na żywo, spektakle taneczne i teatralne, a także możliwość spróbowania tradycyjnych potraw regionalnych. Listę willi w okolicy znajdziesz tutaj. 
Lucca Summer Festival
Co roku w lipcu otoczona murami Lukka rozbrzmiewa dźwiękiem największych hitów gwiazd rocka podczas trwającego cały miesiąc festiwalu muzycznegoLucca Summer Festival

Czytaj dalej

Opery Pucciniego: przewodnik dla początkujących

Giacomo Puccini powiedział kiedyś, że chciałby usłyszeć jedną ze swoich oper w miejscowości Torre del Lago, nad jeziorem obok swojego domu, gdzie napisał tak wiele z nich. Słowo stało się ciałem - obecnie odbywa się tam festiwal operowy na świeżym powietrzu (www.puccinifestival.it)podczas którego prawie wszystkie jego opery wykonywane są w ciągu siedmiu weekendów lipca i sierpnia. Usłyszysz Pucciniego wszędzie w Toskanii - w sklepach, restauracjach, muzeach - ale tylko w Torre del Lago jego opery brzmią z taką siłą.

Jeśli planujesz zobaczyć operę podczas wizyty w Toskanii, ale nie wiesz, od czego zacząć i czy będziesz w stanie śledzić fabułę, przed przyjazdem przeczytaj nasz „przewodnik dla początkujących”.
La Bohème
Czterej wyrośnięci studenci żyją w biedzie w XIX-wiecznym Paryżu. Rodolfo, poeta zakochuje się w Mimi, ale nie może znieść faktu, że jest śmiertelnie chora na gruźlicę i rozdzielają się. Podczas ich występu w akcie III w scenie "Addio" publiczność zamiera. Marcello, malarz, ma romans z Musettą, ale oni też się rozchodzą, ponieważ Marcello jest szalenie zazdrosny. Musetta w ostatnich godzinach życia Mimi zabiera ją do Rodolfo, aby mogła umrzeć w jego ramionach.
Tosca
Idealistyczny malarz angażuje się w kontrrewolucję w Rzymie w czasach Napoleona. Problemem jest jego naiwna dziewczyna, Tosca, która jest prowokowana do zazdrości przez Scarpię, nikczemnego szefa policji. Scarpia proponuje Tosce, że uwolni jej chłopaka w zamian ze wspólnie spędzoną noc. Tosca godzi go nożem i ucieka, ale mimo misternego planu nie udaje jej się uratować ukochanego. Szczególnie piękna jest aria "Vissi d'arte" w II akcie, w której Tosca pyta, czy życie nie mogłoby być łatwiejsze.
Madame Butterfly
Amerykański porucznik marynarki wojennej stacjonujący w Nagasaki uwodzi miejscową dziewczynę organizując fikcyjne zaślubiny. Niestety ta kobieta, Butterfly, myśli, że to prawdziwe małżeństwo. Gdy marynarz Pinkerton, odchodzi, wychowuje ich syna jako Amerykanina i odprawia wszystkich zalotników. W akcie II marzy o tym, kiedy wróci (posłuchajcie słynnej arii "Un bel dì, vedremo"), ale kiedy on wraca ze swoją nową amerykańską żoną, zabierają jej dziecko. Butterfly odbiera sobie życie.
Il Trittico
Po skandalu, wskutek którego niemal wysłał żonę do więzienia, Puccini zagubił się na kilka lat. Jednym z jego eksperymentów w tym czasie był wieczór trzech jednoaktowych oper. Pierwsza była ponurą opowieścią o niewierności i morderstwie, druga płaczem o umierającej zakonnicy, a trzecia, Gianni Schicchi, była jedyną komedią stworzoną przez Puccinieg,. Ta średniowieczna historia rodzinnego sporu o to, kto powinien odziedziczyć bogactwa Schicchiego, zawiera porywającą arię "O mio Babbino Caro".
Turandot
Ta nienawidząca mężczyzn chińska księżniczka byłaby świetną partią, ale żeby ją poślubić, musisz odpowiedzieć na trzy zagadki. Jeśli ich nie rozwiążesz, czeka cię śmierć. Książe Calaf ryzykuje wszystko dla Turandot i odgaduje wszystkie trzy, ale dla kaprysu oświadcza, że jeśli zgadnie jego imię, może go zabić. Podczas wielkiej arii Calafa "Nessun Dorma" Turandot jest poza sceną torturując ludzi, którzy mogą zdradzić jego imię.

Czytaj dalej

Kolejny raz w Toskanii


Osoby pierwszy raz odwiedzające Toskanię zbyt często koncentrują się na zobaczeniu wszystkich „obowiązkowych” atrakcji zamiast na cieszeniu się życiem. Doskonałym przykładem jest Florencja, pełne dzieł sztuki miasto, gdzie tworzyli Botticelli i Brunelleschi, wpisane na listę dziedzictwa Unesco, które przez ten nadmiar piękna może wydawać się zniechęcające. Sierpień oznacza tłumy przy kantorach złotników na Ponte Vecchio i wokół Dawida Michała Anioła. Kolejnym obowiązkowym przystankiem jest malownicza Siena, krzywa wieża w Pizie i San Gimignano - „średniowieczny Manhattan” oraz degustacja wina gdzieś pośród pofalowanych wzgórz Chianti. Taki miks sztuki, historii i wina często może przyprawić o zawroty głowy.

A gdyby tak zwolnić trochę i skupić się na miejscach spoza obowiązkowej listy? Podczas drugiego czy trzeciego wyjazdu do Toskanii, gdy już zobaczysz to, co trzeba zobaczyć, możesz poznać kilka sennych miasteczek na wzgórzach, które mogą ukraść twoje serce. Jest czas na wysłuchanie Pucciniego na ustronnym placu, jazdę na rowerze pośród wzgórz lub włóczęgę między winnicami o zachodzie słońca. Zejście z utartego szlaku dobrze zrobi znawcom sztuki i siedmiolatkom, a kieliszek Vin Santo lub lody będą doskonałym antidotum na nadmiar wrażeń. Trochę mniej czasu w muzeach z dziełami średniowiecznego malarstwa zapewne ucieszy też nastolatków.

Jeśli lubisz Florencję, spodoba ci się niedoceniona Pistoia, miniaturowa, mniej turystyczna wersja z podwójnym ratuszem - małym Palazzo Vecchio. Ze swoimi zacienionymi ulicami i średniowiecznym nastrojem Pistoia wydaje się dobrze chroniona od nowoczesności. Główny plac pozwala poczuć jej dawną potęgę. Możesz podziwiać tętniącą życiem romańską katedrę, sięgająca niebios dzwonnicę i baptysterium wyglądające jak tort weselny. Wejdź na wieżę z dzwonnicą, by zobaczyć z góry jeden z najpiękniejszych placów w Toskanii. Pistoia to miasto przeznaczone głównie dla pieszych i tętni artystycznym życiem – są tu ciekawe muzea ze sztuką współczesną, jest street art i  wiele wydarzeń kulturalnych. Mimo to, gdy zapada zmierzch, na ulicach widać mnichów franciszkańskich kroczących w swoich brązowych habitach przewiązanych sznurem, tak jak w średniowieczu.
Lukkę najlepiej poznać na piechotę - ale patrz w dół i w górę, aby dostrzec sztukę uliczną. Zdjęcie: Lisa Gerard-Sharp

Jeśli przytłoczy Cię Piza z tłumami wokół Krzywej Wieży, miłą odmianą będzie doskonale zachowana Lukka, stworzona na ludzką skalę. Otoczona renesansowymi murami, przyjazna pieszym Lukka zachęca do spacerów i zakupów, wizyt w kościołach i przesiadywania w kawiarniach. Ogromne mury miejskie wydają się stworzone do biegania, flirtowania, plotkowania i jazdy na rowerze. Co więcej, panorama Lukki podziwiana ze szczytu romańsko-gotyckiej wieży Torre Guinigi przewyższa panoramę Pizy. To miasto nietypowych kościołów, z których najciekawszy wydaje się  San Michele in Foro, romańska budowla na miejscu rzymskiego forum. Idąc Via Fillungo, jedną z najpiękniejszych ulic handlowych w Toskanii, wpadnij do Pasticceria Taddeucci na ciasto i kawę. W dobie miast pełnych zgiełku i pośpiechu Lukka pokazuje, że można żyć inaczej.
Odwiedź jeden z warsztatów alabastrowych Volterry, aby zobaczyć rzemieślników w pracy. Zdjęcie: Aquarius / Alamy

Jeśli interesuje Cię etruska historia Toskanii, odwiedź Volterra zamiast wypełnionego turystami San Gimignano. Usytuowana na majestatycznym wzniesieniu Volterra góruje nad miękkimi wzgórzami i głębokimi wąwozami wokół. Do miasta prowadzi najlepiej zachowana brama etruska we Włoszech. Droga wspina się na Piazza dei Priori, elegancki plac, zdominowany przez ratusz w stylu florenckiego Palazzo Vecchio. Wędrówka wokół części historycznej pozwala dostrzec, jak na murach etruskich i rzymskich powstawało miasto średniowieczne. Niezwykłe Muzeum Etruskie prezentuje przekrój etruskiej demonologii bliskiej mitologii greckiej, w której występują potwory morskie, greccy bogowie i gryfy. Enigmatyczne rzeźby zacierają granicę między śmiertelnością a nieśmiertelnością. Volterra jest znana także z wyrobów z alabastru – można podejrzeć rzemieślników pracujących tradycyjnymi metodami w swoich warsztatach.
Wieża San Biagio chroni Piazza Grande w Montepulciano. Zdjęcie: Kumar Sriskandan / Alamy

Kierując się dalej na południe, jeśli Siena wyda Ci się klaustrofobiczna, wybierz Montepulciano, dostojne renesansowe miasto na wzgórzu. Jego strażnikiem San Biagio, renesansowa świątynia o miodowym odcieniu, zwieńczona idealną kopułą, o czystości linii przypominającej Panteon w Rzymie. Ratusz jest miniaturową wersją Palazzo Vecchio we Florencji, z wieżą z widokiem na prowincję Siena, od Val d’Orcii i Monte Amiata aż po samą Sienę. Z winnicy Contucci Cantine roztacza się widok na główny plac. Ród Contucci produkuje Vino Nobile di Montepulciano w swojej rodowej rezydencji od czasów renesansu. Jak to w Toskanii, rodzina często organizuje degustacje z przewodnikiem i wycieczkę po piwnicy. To gładkie czerwone wino z nutą fiołków zostało szczególnie docenione w 1549 r., Kiedy podczaszy papieża Pawła III ogłosił je „winem najdoskonalszym, winem dla panów”. Zajrzyj do Caffè Poliziano i podziwiaj widoki, najlepiej z kieliszkiem Vino Nobile w ręku.
Montalcino ma średniowieczne serce do odkrycia. Zdjęcie: Valerio Mei / Evgeny Shmulev / Alamy

Jeśli Pienza wyda Ci się zbyt oczywista, odwiedź Montalcino, podobnie jak Montepulciano położone wysoko na wzgórzu. Z daleka, szczególnie o zachodzie słońca, widok Montalcino przypomina średniowieczne malarstwo sieneńskie. Podczas gdy Pienza była doskonale zaplanowana, Montalcino rozwijało się wokół fortecy, więc jest tu więcej swobody i nieporządku, których brakuje Pienzie. Jest tu oczywiście kilka zabytków wartych zobaczenia, ale przybywa się tu przede wszystkim z powodu doskonałego wina - Brunello di Montalcino.

Z Montalcino niedaleko już do jednego z największych skarbów Toskanii – doliny rzeki Orcia, która została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Val d’Orcia to szerokie, otwarte przestrzenie o nieprzemijającym pięknie z kamiennymi zamkami, osadami na wzgórzach, ukrytymi opactwami i dzikimi źródłami termalnymi wybijającymi spod dawnego wulkanu, dziś najwyższego wzniesienia tej części Toskanii – Monte Amiata. Można tu podziwiać równe szeregi winorośli, wykrzykniki cyprysów i pofalowane krajobrazy. Obszar ten jest mniej zaludniony, mniej zadbany i mniej skomercjalizowany niż Chianti. To tutaj Toskańczycy najlepiej opanowali sztukę życia na wsi w głębokiej harmonii z ziemią. Widok pól słoneczników albo lot balonem nad doliną na pewno zostaną w Twojej pamięci.
Warto zwiedzić twierdzę Girifalco w Cortonie. Zdjęcie: Francesco Bonino / Alamy

Wreszcie, jeśli jesteś rozczarowany niepozornym Arezzo, odwiedź Cortonę, idealne miasto na wzgórzu. To tutaj, w Accademia Etrusca można zgłębiać historię starożytnego ludu Etrusków lub spędzać czas w kawiarniach słuchając arii z oper Pucciniego.  W Muzeum Etruskim zwróć uwagę na etruski świecznik ozdobiony delfinami i gorgonami, dowód na to, że było to najważniejsze miasto etruskie w północnej Toskanii. Wybierz się w górę do fortecy Medici, aby zobaczyć tarasowe gaje oliwne i winnice rozciągające się w kierunku jeziora Trazymeńskiego. Miejsce to było kiedyś etruskim akropolem. Dziś można się tu napić dobrego wina lub zamówić stek z krów rasy Val di Chiana, któremu oczywiście może towarzyszyć Chianti Classico. Tym razem zapomnij o florenckich freskach: Toskania dla wtajemniczonych oznacza poddanie się przypadkowym spotkaniom.

Czytaj dalej

8 ukrytych skarbów Toskanii, które trzeba zobaczyć

Odkrycie nowych i mniej znanych miejsc w Toskanii może sprawić, że Twoja podróż będzie naprawdę niezapomniana. Urok i autentyczność lokalnych wiosek gwarantują wspaniałe wrażenia z wypraw po okolicy. Te ukryte skarby mogą nie pojawiać się w przewodnikach, ale warto ich poszukać.
1 MonticchielloMonticchielloOtoczona murem wioska Monticchiello jest kontrapunktem do popularnejPienzy, oglądanej z jej średniowiecznych murów obronnych. Ta ufortyfikowana osada, wzniesiona na szczycie wzgórza, jest dumna ze swojego pochodzenia chłopskiego. Każdego lata odbywają się nocne spektakle teatralne (Teatro Povero), pisane, reżyserowane i recytowane przez mieszkańców Monticchiello. Aby pokazać swoje wsparcie, prawdopodobnie będziesz chciał spróbować   kuchni chłopskiej, począwszy od zupy z ciecierzycy lub fasoli, po flaki i potrawy z królika. Osteria La Porta przy Via del Piano, kusiła książąt i chłopów smakowitym, pysznym makaronem podawanym z serem owczym. Radicofani. Zdjęcie: Guido Cozzi / 4Corners2 Radicofani
Usytuowany na obrzeżach upiększonej Val d'Orcia , Radicofani pozostaje zachwycającą twierdzą, uwięzioną w średniowiecznej otchłani. Pisarz Charles Dickens nazwał tę skalistą bujną scenerię „tak wytworną, kamienną i dziką jak Kornwalia”. Radicofani, zachwycające miasteczko , po raz pierwszy rozkwitło jako bastion sieneński przeciwko władzy florenckiej i jako przystanek na trasie pielgrzymkowej Via Francigena do Rzymu. Ukoronowaniem miasteczka   jest zamek, wzniesiony na skalistej bazaltowej skale, znanej jako La Fortezza. Ta twierdza Medyceuszy mieści obecnie Muzeum Cassero z etruską i średniowieczną kolekcją. Civitella w Val di Chiana. Zdjęcie: Alessandro Ciolini / Alamy 
3 Civitella in Val di ChianaCivitella w Val di Chiana, często odwiedzana jako miejsce na lunch między Chianti i Arezzo, jest warta poświecenia więcej czasu, niż pochłonięcie toskańskiego steku T-bone. Podobnie jak Arezzo, stolica prowincji, nie sprzedała swojej duszy turystyce. Oprócz targów kulinarnych ‘Slow Food’, , Civitella jest małomiasteczkową Toskanią. Ta ufortyfikowana wioska rozciąga się wzdłuż cyprysów i gajów oliwnych. Za średniowieczną bramą leżą sklepione uliczki i romański kościół, tworząc ponadczasową scenę zwieńczoną zrujnowanym zamkiem. Lucignano. Zdjęcie: Zoonar / Alamy
4 LucignanoLucignano, leży na zachód od bardziej znanej Cortony. Oferuje kolejny smak Val di Chiana, słynącego z florenckich steków. To owalne miasto na wzgórzu, schowane w średniowiecznych murach, ma imponujący widok na Val di Chiana. Ulice zbiegają się w koncentryczne kręgi łączące się na centralnym placu, a budynki religijne i polityczne znajdują się na wysokim poziomie w samym sercu miasta. Uczta dla podniebienia bedzie T-Bone stek  w Il Goccino, na Via Matteotti, a dla kontrastu, rozważmy miejsce designerskich zakupów w http://www.valdichianaoutlet.it/en/home w sąsiednim Foiano della Chiana. Bolgheri. Zdjęcie: PqPictures / Alamy  
5 BolgheriUprawa winorośli Bolgheri jest synonimem wszechwładnych toskańskich win, które sprawiają, że ten odcinek Etruskiego wybrzeża jest tak wyjątkowy. Uroczy, choć malutki Bolgheri jest naprawdę kamieniem milowym na szlaku winnym Etruskiej Riviery. Bolgheri charakteryzuje się niskimi domami i najbardziej cenionymi winami Toskanii: Sassicaia, Ornellaia i Solaia określają przyszłość toskańskiego wina. Ornellaia to najbardziej znana posiadłość prowadzona przez znamienitą dynastię Frescobaldi, która od 700 lat zajmuje się produkcją wina.
6 VolpaiaVolpaia to ufortyfikowana wioska tuż przy Chiantigiana w Chianti. Urok tej malowniczejśredniowiecznej wioski pochodzi ze wspaniałych widoków, cenionych dwóch restauracji i winnicy Castello di Volpaia. Castello di Volpaiajest zamkiem i winnicą przeznaczoną do produkcji najsłynniejszego wina Toskanii. Produkcja wina odbywa się w zabytkowych budynkach i kościołach.Piwnice są ukryte w kryptach i pod historycznym pałacem. Winnice i pola uprawne, Volpaia sa  praktycznie samowystarczalne, a robotnicy zamieszkują w murach wioski. Monteriggioni. Zdjęcie: Shutterstock
7 MonteriggioniCzęsto nazywany „bramą do średniowiecza”, otoczony murem Monteriggioni jest kwintesencją średniowiecznego miasta, najeżonego fortyfikacjami. Ta teatralna osada na wzgórzu, otoczona wieżami, została zbudowana jako bastion przeciwko wrogom florenckim. Dziś jest to miejsce dla dolce far niente, słodkiej sztuki nic nierobienia. Monteriggioni Arme, sugestywne Muzeum Broni, wyczarowuje czasy rycerskie. Zwiedzanie tych murów daje prawdziwy sens tego, jak to było być średniowiecznym rycerzem. Nic dziwnego, że miasto zainspirowało popularną serię filmów i gier wideo Assassins Creed.San Giovanni d’Asso. Zdjęcie: Danita Delimont / Alamy
8 San Giovanni d’AssoSan Giovanni d’Asso to malowniczo wioska położona na północ od Montalcino, która uważa się za miasto w stylu toskańskim. Znajduje się pośród pagórkowatych wzgórz pokrytych trawami i gajami oliwnymi. Średniowieczny styl stanowi grupa zamków zbudowanych w tym sennym zakątku prowincji Sieny. Pomimo dwóch romańskich kościołów, San Giovanni zachowuje średniowieczny nastrój urokiem  zamku z XVI wieku. Obecnie zamek służy do imprez kulturalnych i wystaw,  a także jest miejscem, w którym znajduje się Muzeum Trufli, pierwsze muzeum we Włoszech poświęcone smacznej bulwie.

Czytaj dalej

Cztery słynne filmy nakręcone w Toskanii

Pokój z widokiem (1985) Reżyser: James Ivory
Kiedy młoda Angielka, Lucy Honeychurch (Helena Bonham Carter) i jej surowa opiekunka, Charlotte Bartlett (Maggie Smith) przybywają na początku XX w do Florencji, stolicy Toskanii, otrzymują pokój bez widoku. Sąsiedzi, pan Emerson i jego syn, George (Julian Sands), łaskawie oferują zmianę pokoi z damami, które mogą cieszyć się widokiem na most Ponte Vecchio nad rzeką Arno.   Wspaniała kinematografia i porywająca muzyka operowa podkreślają rozwijającą się historię miłosną namiętnej Lucy i wolnoducha George'a. Ten nagrodzony Oscarem film prezentuje cały kalejdoskop florenckich miejsc - panoramiczne widoki i szczegółowe zbliżenia zabytkowego centrum Florencji. W pamięci pozostają sceny w pobliżu grobowca Dantego w Bazylice Santa Croce, gdzie pewien florentyńczyk oferuje swe towarzystwo Lucy i możliwość obejrzenia fresków Giotta oraz sceny pośród kwiatów na wzgórzach Fiesole, gdzie Lucy po raz pierwszy całuje się z Georgem. Film można zobaczyć na portalu Amazon.Wiele hałasu o nic (1993) Reżyser: Kenneth Branagh
Branagh wybrał Villa Vignamaggio jako scenografię do swojej znakomitej adaptacji komedii Szekspira "Wiele hałasu o nic", w której młodzi bohaterowie Hero (Kate Beckinsale) i Claudio (Robert Sean Leonard), którzy wkrótce wezmą ślub w domu Leonato (Richard Briers), zmuszają podstępem zatwardziałych przeciwników małżeństwa Beatrice (Emma Thompson) i Benedick (Kenneth Branagh), aby wyznali swoją prawdziwą miłość do siebie.   Posiadłość Vignamaggio znajduje się na wzgórzu na obrzeżach miasta Greve, w samym sercu najsłynniejszego włoskiego regionu winiarskiego Chianti Classico. Większość opowieści rozgrywa się w pokojach i dziedzińcach willi, jak również w renesansowym ogrodzie, co daje efekt ponadczasowości i izolacji od reszty świata. Film podnosi na duchu,  zwłaszcza ostatnia scena, nakręcona w jednym ujęciu, w której goście willi śpiewają i tańczą w ogrodach w radosnej atmosferze. Film można zobaczyć na portalu Amazon.Angielski pacjent (1996) Reżyser: Anthony Minghella
W rozpadającej się willi we Włoszech podczas II wojny światowej, Hana (Juliette Binoche), pielęgniarka, zakochuje się w poparzonym, cierpiącym na amnezję pacjencie, Laszlo de Almásy (Ralph Fiennes). Jego przeszłość jest pokazywana w retrospekcjach, ujawniając jego zaangażowanie w fatalny romans.   Nagrodzona Oscarem adaptacja powieści Michaela Ondaatje zawiera wiele scen nakręconych w Toskanii. Niektóre ujęcia plenerowe pokazują wioskę Ripafratta, tamtejszą fortecę i most na rzece Serchio. Wiele scen nakręcono w Pienzie i otaczającej ją dolinie Orcii. Widoczny jest także toskański klasztor Sant 'Anna in Camprena, w którym angielski pacjent został zatrudniony jako twórca map w 1930 roku. W XIII-wiecznej kaplicy Bacci w bazylice San Francesco w Arezzo nakręcono wzruszającą scenę, w której Hana podziwia freskiPiero della Francesca. Film można zobaczyć na portalu Amazon.Hannibal (2001) Reżyser: Ridley Scott
Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), kanibal - morderca, któremu skutecznie udaje się ukryć przed wymiarem sprawiedliwości, mieszka spokojnie we Florencji, w XV-wiecznym budynku z freskami Ghirlandaia, w Palazzo Capponi, udając eksperta od historii i sztuki.   Problemy pojawiają się, gdy lokalny komisarz policji Rinaldo Pazzi (Giancarlo Giannini) zaczyna podejrzewać Hannibala i jest zaniepokojony fascynacją Lectera jego żoną, Allegrą (obejrzyjcie świetną, pełną napięcia scenę rozmowy po przedstawieniu operowym  nakręconą w klasztorze Santa Croce). Kolejne morderstwa Hannibala popełniane na Piazza della Signoria, Piazza della Repubblica i na Piazza del Mercato Nuovo gdzie plami fontannę Porcellino krwią ofiary, pokazują Florencję w całym jej ponadczasowym pięknie. Film można zobaczyć w serwisie NowTV

Czytaj dalej

Niech stanie się światłość dla świętego patrona Pizy

W Toskanii wiedzą, jak organizować imprezy – cały kalendarz wypełniony jest festiwalami i specjalnymi wydarzeniami. Jednym z bardziej niezwykłych jest Luminara, festiwal świateł, który odbywa się wiosną w Pizie.  

16 czerwca po zachodzie słońca ponad 70 000 świec, lumini, jest zawieszanych na zabytkowych pałacach położonych wzdłuż rzeki Arno oraz umieszczanych w wodzie. Tłumy gromadzą się nad brzegiem rzeki, aby zobaczyć miasto w eterycznym blasku, a także obejrzeć kulminacyjne wydarzenie tego wieczoru - ogromny pokaz sztucznych ogni wystrzelanych ze starej cytadeli.  

Ale o co w tym wszystkim chodzi? La Luminara odbywa się na cześć świętego Raineriusa - lub San Rainieri - patrona podróżujących i Pizy, miasta jego narodzin. Rainerius Scacceri urodził się w 1115 roku w zamożnej rodzinie. W młodości pracował jako podróżujący minstrel. Podczas swoich peregrynacji Rainerius spotkał świętego mężczyznę o imieniu Alberto, szlachcica z Korsyki, który zrezygnował z bogactwa, aby wstąpić do klasztoru Świętego Wita w Pizie i pracować z ubogimi.  

Rainerius był pod tak dużym wrażeniem opowieści Alberto, że zdecydował się poświęcić swoje życie chrześcijaństwu. W 1146 wybrał się do Ziemi Świętej, gdzie pokutował i żył jako pustelnik i żebrak. Kiedy wrócił do Pizy w 1153 roku, szybko rozeszła się wieść o charyzmatycznym kaznodziei, który miał moc czynienia cudów i egzorcyzmów. Zmarł zaledwie siedem lat później, w 1160 r. i od razu uważany był za świętego. Jego ciało było niesione ulicami miasta, aby spocząć w Duomo.  

Dzisiaj święto Luminari nie jest jedynym sposobem, w jaki Piza wspomina San Ranieriego. W Museo dell'Opera del Duomo można zobaczyć dwa powiązane z nim skarby: szatę pustelniczą, którą nosił oraz przepiękną średniowieczną bramę z brązu z 24 panelami przedstawiającymi historię z Nowego Testamentu, która kiedyś stała w katedrze

Czytaj dalej

Okiem znawcy – Muzeum Uffizi


Dlaczego Uffizi powinno się znaleźć na mojej liście muzeów do odwiedzenia we Florencji?
Ma jedną z najlepszych kolekcji sztuki renesansowej na świecie, są tu eksponowane dzieła Michała Anioła, Leonard da Vinci i Botticellego z kolekcji rodu niezwykle zamożnego rodu Medyceuszy.

Ośmiokątna sala Tribuna sama w sobie jest pięknem. Zdjęcie: B O’Kane / Alamy

Która pora roku jest najlepsza na wizytę?
Jesień i zima. Zima (szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia) może być cudownie spokojna, w przeciwieństwie do lata, kiedy kolejki są bardzo długie, a korytarze pełne hałaśliwych uczniów podczas europejskich wakacji.

Krwawy krzyk Meduzy, jak to przedstawił Caravaggio. Zdjęcie: Azoor Photo / Alamy
Co koniecznie należy zobaczyć w Uffizi?
Trzeba zobaczyć arcydzieła Botticellego Wiosna i Narodziny Wenus, ale ciekawe są także dzieła o tematyce religijnej, 12 z nich jest w salach 10-14 na najwyższym piętrze. Podwójny portret księcia i księżnej Urbino (sala 8) autorstwa Piero della Francesca zachwyci swoją subtelnością, a Madonna Filippo Lippiego z dwoma bezczelnymi aniołami (także sala 8) wywoła uśmiech. W sali 35 prezentowana jest niedawno odnowiona Święta Rodzina Michała Anioła, olśniewająca kolorami. W sali 45 znajdują się obrazy mistrzów flamandzkich i niemieckich, m.in. Durera, Cranacha i Holbeina zebrane przez rodzinę Medici. Większość osób rozpoczyna zwiedzanie na drugim piętrze i kieruje się na dół. Na pierwszym piętrze nie można przegapić słynnej twarzy zdekapitowanej Meduzy autorstwa Caravaggia namalowanej na prawdziwej tarczy (sala 90), autoportretu Rembrandta i Wenecji Canaletta (prezentowane w różnych salach).

Zachwycające freski na suficie w Galerii Uffizi. Zdjęcie: Shutterstock
Czy są jakieś ukryte skarby, które można łatwo przeoczyć?
Zawsze patrz na sufity. Jest tam wiele dzieł sztuki, zwanych soffitti (obrazy na suficie), które umykają uwadze wielu osób. Na drugim piętrze znajdziesz soffitti europejskich członków rodziny królewskiej, w tym Henryka VIII, Anny Boleyn i Marii Stuart. Jest też zabawna, XVI-wieczna statua Nereida jeżdżącego na koniu morskim, wykonana przez kogoś, kto najwyraźniej nie wiedział jak przedstawić coś hippokampa, pół-konia, pół-rybę. Położona na parterze Aula Magliabechiana, pomieszczenie przeznaczone na wystawy czasowe, przedstawia niezwykłe spojrzenie na twórczość wielkich artystów. Wstęp jest wliczony w bilet, więc warto zajrzeć przed opuszczeniem muzeum.
Czy potrzebuję przewodnika?
Zaletą przewodników jest to, że mogą doradzić, które pokoje omijać, abyś mógł dostać się do najważniejszych dzieł przed wszystkimi innymi. Aby zaoszczędzić pieniądze, kup online z wyprzedzeniem bardzo ciężki katalog i ustal, co chcesz zobaczyć – a następnie zaplanuj wycieczkę, korzystając z planu obiektu z tyłu.
Czy jest kawiarnia?
Tak, po sali 45 na drugim piętrze. Warto ją odwiedzić, ponieważ została zbudowana nad dachem Loggii dei Lanzi, dzięki czemu można podziwiać wspaniałe widoki na Palazzo della Signoria.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie