Zaloguj się


Zdrowie i relaks

Potrzebujesz wypocząć i zadbać o zdrowie – dlaczego tego nie połączyć? W Toskanii znajdziesz mnóstwo przyjemnych sposobów na pobudzenie ciała i oczyszczenie umysłu. Są tu naturalne źródła termalne oraz eleganckie spa z pełnym pakietem zabiegów. Toskania ma jedne z najlepszych pól golfowych w całych Włoszech, a niektóre z naszych willi mają swoje korty tenisowe. Lubisz dbać o równowagę ciała i umysłu – sprawdź nasz przewodnik dotyczący jogi. Pokażemy Ci, jak pozostać aktywnym, po tym kiedy już zobaczysz wszystkie obowiązkowe zabytki. Wyobraź sobie, że jeździsz konno po wzgórzach, pedałujesz słynnymi białymi drogami i maszerujesz ścieżkami, które otaczają winnice. Poprosiliśmy także eksperta od odnowy biologicznej, żeby doradził jak wykorzystać krótki urlop do szybkiej regeneracji. Aktywnie spędzony czas może być skutecznym sposobem na odejście od złych nawyków – postępuj zgodnie z jego wskazówkami, a wrócisz do z nową energią!

Zdrowie i relaks

15 sposobów na skupienie się na twoim dobrobycie w te święta


Wakacje to czas na relaks i ucieczkę od codziennej harówki, niezbędny do naładowania akumulatorów. W rzeczywistości nagły brak rutyny często kończy się nadmiernym folgowaniem sobie i wracamy do domu bardziej wyczerpani niż wtedy, gdy wyjeżdżaliśmy – kto z nas nie zażartował, że po tym urlopie, to musi wypocząć.  

To Toskania połączyła siły z ekspertką od zdrowego stylu życia, Susan Gardner, aby przedstawić listę wskazówek, jak wykorzystać wakacje do zatrzymania się w codziennym biegu i przywrócenia naszej równowagi. Susan wierzy, że odejście od rutyny stanowi odświeżający i skuteczny sposób na przerwanie codziennych nawyków. Wakacje mogą przynieść nową perspektywę, oferując inny punkt skupienia uwagi.  

Oto 15 sposobów na wsłuchanie się w swoje ciało i umysł, gdyż masz czas wolny dla siebie:  

1 Każdego ranka, kiedy się budzisz, pozwól sobie na 10-15 minut cichej kontemplacji, skupiając swoje myśli na wdzięczności za wszystko, co jest dobre w twoim życiu.  

2 Regularnie wykonuj szybkie badanie ciała, identyfikując obszary napięcia i koncentrując się na relaksie i rozluźnieniu mięśni.  

3 Przed myciem przetrzyj delikatnie skórę, a gorący prysznic zakończ orzeźwieniem kilkoma strumieniami zimnej wody.  

4 Regularnie popijaj wodę, najlepiej filtrowaną.  

5 Pij gorącą wodę z cytryną 20 minut przed jedzeniem.  

6 Jedz białko na śniadanie.  

7 Upewnij się, że wypełniłeś talerz tęczą kolorowych potraw.  

8 Spróbuj spożywać pokarmy alkaliczne, takie jak gotowane pomidory, ryby, brokuły, szpinak, mango i papaja.  

9 Kiedy masz chwilę, napisz lub narysuj na papierze negatywne myśli, które są w twojej głowie. Następnie zniszcz papier.  

10 Rozpoznaj i zrozum swoje uczucia, oddychając spokojnie i pozbywając się napięcia.  

11 Staraj się przerywać negatywne myślenie i skupiać się na tym, czego chcesz.  

12 Bądź czujny i zwracaj uwagę, na to co dzieje w danej chwili.  

13 Oznacz swoją osobistą przestrzeń i dostosuj ją do swojej przyjemności i wygody - szukając samotności i spokoju, jeśli zajdzie taka potrzeba.  

14 Staraj się ćwiczyć przez minimum dwie godziny ćwiczeń dziennie lekkie ćwiczenia cardio.  

15 Wizualizuj sobie pokrętło, którym można obniżyć poziom stresu.  

To Toskania ma fantastyczną ofertę willi z centrami odnowy biologicznej

Czytaj dalej

Masz ochotę na partię golfa? W Toskanii są jedne z najlepszych pól golfowych w całej Italii


Poprosiliśmy naszego eksperta golfa, Granta Leggate, dyrektora generalnego Chestfield Golf Club i byłego asystenta sekretarza w Royal St George's Golf Club, aby wybrał swoje ulubione pola golfowe w regionie..  
Royal Golf La Bagnaia
Położony na południe od Sieny Royal Golf La Bagnaia został zaprojektowany przez architekta Roberta Trenta Jonesa Jr, który przekształcił 130 hektarów ziemi w golfowe arcydzieło. Zaszczepił amerykański styl w surowy toskański krajobraz, chwytając pasję, ducha i piękno regionu. Golfiści muszą przebyć ten tor pomiędzy dobrze ustawionymi piaskowymi przeszkodami. Przy 13 dołkach znajdują się przeszkody wodne. W pobliżu jest trochę drzew, które służą jako ochrona przed wiatrem.  Stylowy dom klubowy jest prowadzony przez wspaniały, pełen entuzjazmu zespół, a z terenów pola można podziewać widoki na wieże Sieny w oddali.  
Ugolino (powyżej) jest najstarszym polem golfowym w Toskanii
Golf Ugolino
Najstarsze pole golfowe w Toskanii, Golf Ugolino, powstało w 1934 roku. Oferuje oszałamiające widoki z każdego miejsca i mnóstwo wyzwań, z wąskimi fairwayami, trudnymi nawierzchniami i dołkami wtapiającymi się w krajobraz. Umiejętności i dokładność są niezbędne, ale nadal jest to przyjemne pole dla wszystkich, szczególnie w pierwszej dziewiątce, gdzie znajduje się 295-metrowy odcinek przy  czwartym uderzeniu przy trzecim dołku z trudnym podejściem przez zieleń wymagający dobrego uderzenia. Nawet jeśli jesteś na tyle sprawny, aby cieszyć się spacerem, zaleca się wynajęcie wózka, aby skrócić czas między zielenią a tee (miejsce startu na każdym kolejnym dołku) i podziwiać widoki podczas przejazdu. Pracownicy klubu są pomocni, uważni i zawsze służą informacjami.  
Golf Punta AlaGolf Punta Ala ma 18-dołkowe, par 72 pole, profesjonalny sklep, wypożyczalnię wózków, oraz bar i restaurację. Jednak najbardziej niezwykłym aspektem tego pola golfowego jest jego położenie nad brzegiem Morza Śródziemnego, z widokiem na Elbę, gdzie Napoleon został uwięziony na początku 1800 roku - jest to prawdopodobnie najpiękniejsze pole w Toskanii. Nie trzeba mieć wyrzutow sumienia, że spędza się czas na grze w golfa podczas wakacji, bo w tym samym czasie reszta rodziny może bawić się na plaży. Pole ma wąskie, otoczone drzewami tory, co sprawia, że ​​pozycja jest ważna. Zaleca się wynajęcie wózka, ponieważ ten pagórkowaty teren może okazać się trudny do pokonania.  
Golf Montecatini Terme
Kolejne pole golfowe pełne naturalnego piękna można znaleźć w centralnej części Toskanii, na południowy zachód od Florencji. 18-dołkowe pole golfowe w Golf Montecatini Terme jest pagórkowate, ale ma dość szerokie i niezbyt długie tory. Jeziora, strumienie, drzewa i rowy łączą się, tworząc naturalne kontury tego dość odsłoniętego krajobrazu, gdzie wiatr stanowi kolejną przeszkodę. Zielenie są szybkie i falujące - ale jeśli chcesz, aby twoje umiejętności zostały przetestowane, jest to odpowiednie miejsce. Par-3 przy 18. dołku, rozgrywany przy szerokim na 150 metrów stawie, jest zachwycający i zniechęcający. Jest to schludny i kameralny klub z odpowiednimi udogodnieniami, rodzinną atmosferą i z przyjaznym personelem.  
Duże greeny i szerokie fairwaye czekają w Le Pavoniere
Le Pavoniere Golf & Country Club
To 18-dołkowe par-72 pole w pobliżu Florencji zostało zaprojektowane przez firmę Arnolda Palmera. W związku z tym Le Pavoniere Golf & Country Club ma typową amerykańską atmosferę, z dużymi polami zieleni, ogromnymi bunkrami (przeszkodami wypełnionymi piaskiem) i szerokimi torami. To, czego może brakować w estetyce, nadrabia przyjemnością i łatwością gry – na stosunkowo płaskim polu jest kilka przeszkód, które wymagają rozsądnego podejścia. Większość dołków znajduje się na trasie wytyczona drzewami, są dobrze rozmieszczone i można zastosować większe uderzenia, szczególnie gdy wieje wiatr. Najciekawsze dołki to 18., 6. I 5, gdzie przy par-3 potrzebna jest pewność siebie przy tee. W Le Pavoniere trzeba ryzykować, by wygrać, ale można to miejsce polecić mniej i bardziej doświadczonym golfistom. Klub mieści się w XIX-wiecznej willi, która została starannie odrestaurowana, aby zapewnić jasne i chłodne miejsce do odpoczynku po grze.  
Poggio dei Medici Golf and Resort
To 18-dołkowe, par-73 pole w pobliżu Florencji jest miejscem idealnym - od bujnych i nieskazitelnych torów po spokojne tereny zielone i pagórkowate okolice. Nazwa klubu w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Wzgórze Medyceuszy”. Po dotarciu do 16. dołka, słysząc śpiew ptaków i dzwony Florencji w oddali pomyślisz, że gdyby Wszechmogący grał w golfa, to wybrałby to miejsce. Poggio dei Medici Golf & Resortzapewnia również możliwość dokładnego przetestowania swoich umiejętności. Dołek 18., jak to często bywa, jest cudowny, ale to 15. dołek jest moim ulubionym. Mając 332 metry, jest trudny i wymagający. Zieleń jest podzielona na dwie części, można więc wybrać swój sposób podejścia. Pole nie należy do najtrudniejszych. Wszystkie dołki są świetne do grania i gra może potrwać nieco dłużej, niż się początkowo wydaje, bo potrzeba dodatkowego czasu, aby rozkoszować się widokami i atmosferą. Dzięki fantastycznemu klubowi z XVI wieku pozostaje jednym z moich ulubionychmiejsc  na świecie.
Cosmopolitan Golf and Country Club
Woda jest ważnym elementem pola golfowego Cosmopolitan Golf and Country Club, położonego w pobliżu Pizy. Tu trzeba ryzykować, ale może to być bardzo opłacalne. Zachowano tu pierwotny kształt terenu. Na każdy dołek przypadają cztery tee, co umożliwia personelowi ustawienie różnych opcji i dobrego testu dla osób o zróżnicowanych umiejętnościach. Każdy z 18 dołków jest dobrze widoczny dzięki dobrym rozmiarom zieleni i fairway'ów, które są na ogół równe. Zielenie są wolne, a ucieczka z przeszkód jest niewymagająca. Piąty dołek wyróżnia się, gdyż wymaga dwukrotnego grania nad wodą, zanim osiągnie się zieleń. Jednak decydującym ujęciem rundy jest podejście do dziewiątej zieleni, ponownie nad wodą, co sprawia, że wybór kija jest kluczowy. To ładne pole z dobrym wyposażeniem, dobrze utrzymany. Gra się tu lekko i z przyjemnością, ale gdy wieje wiatr, nie jest już tak łatwo.   Inne warte odwiedzenia kluby to Casentino Golf Club obok Arezzo, Circolo Golf L’Abbadia obok Colle Val d’Elsa, Antognolla Golf Club obok Perugii i Golf Club Valdichiana obok Sieny.   

Czytaj dalej

Joga w jaskini w Toskanii


Piwo joga, Karaoke joga, Joga śmiechu, myślałeś, że o wszystkim już słyszałeś, ale co z Jogą w jaskini?

Wpadnijcie do Grotta Giusti, niedaleko Pistoi, największej jaskini termalnej w Europie. Możecie wziąć udział w lekcji jogi w spektakularnym naturalnym otoczeniu tysiącletnich jaskiń.
Ta toskańska rezydencja uzdrowiskowa słynie z podziemnego termalnego labiryntu i jeziora. Dla XIX wiecznego włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego to miejsce było „ósmym cudem świata". Bogata w sól i siarczan kojąca 34 ° C woda i jej opary są cenione za ich działanie lecznicze na układ oddechowy, krwionośny, kostno-mięśniowy i nerwowy, a także w leczeniu dolegliwości skórnych.

Zajęcia w Grotta Giusti, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora, dają niesamowite efekty i korzyści. Praktyka jogi pozwala na utrzymanie ciała nie tylko w optymalnym zdrowiu fizycznym, ale również wpływa kojąco na sferę psychiczną.

Ciesz się dobrym samopoczuciem i przywróć równowagę emocjonalną, wewnętrzny spokój oraz pobudź energię życiową. Czerp korzyści z naturalnego ciepła jaskiń, które wzmacniają odczucia i pomagają w koncentracji.

Cztery miejsca w pobliżu groty Giusti - zobacz wille z okolic Pistoi.

Czytaj dalej

Dlaczego tej zimy miłośnicy sportów zimowych powinni wybrać się do Toskanii


W Toskanii czekają na nas niespodzianki każdego sezonu, a to oznacza, że również zimą! Miłośnicy sportów zimowych nie ograniczają się jedynie do Dolomitów. W górach w Toskanii znajdziesz mnóstwo możliwości na uprawianie sportów zimowych niezależnie od tego, czy chcesz jeździć na nartach, snowboardzie, czy po prostu włożyć zimowe buty i przechadzać się podziwiając śnieżny krajobraz Toskanii. Praktycznie w każdym ośrodku w Toskanii znajdują się trasy dla początkujących. Dodatkową zaletą jest cena biletów w kurortach narciarskich, o połowę niższa niż w ośrodkach alpejskich. Oto nasz krótki przewodnik po stokach Toskanii.
Abetone
Najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w Toskanii jest Abetone, rozciągający się przez cztery majestatyczne doliny w Apeninach, na północny zachód od Florencji, w pobliżu granicy z Emilią-Romagną. Wyciągi narciarskie rozpoczynają się od 1,200 m wysokość i sięgają aż do 1,950 m. Niebieskie (dla poczatkujących), czerwone (dla średnio zaawansowanych) i czarne trasy (dla ekspertów). Wszystkie trasy są ze sobą połączone, aby wystawić, swoje umiejętności na próbę spróbuj (trasę Black Diamond, Zeno One, które zostały zaprojektowane przez zawodnika Zeno Colo, złotego olimpijskiego medalistę). Kurort jest nie tylko rajem dla narciarzy i miłośników snowboardu, ale również sympatyków przyrody. W Abetone jest również kilka snow parków. Wejdź na abetone.com.
Doganaccia di Cutigliano
Cała rodzina będzie świetnie się bawić w tym ośrodku, na południowy wschód od Abetone. W kurorcie można spróbować snowtubingu, jazdy na sankach i jazdy na bobslejach. Jeśli chodzi o jazdę na nartach, jest tu 15 km tras zjazdowych, z czego prawie jedna trzecia oświetlona jest w nocy. Po więcej informacji wejdź na do doganaccia2000.it.
Zum Zeri
Niedawno oddany do użytku snow park Zum Zeri, leży blisko granicy Ligurii i Emilii Romagna, jest dobrym wyborem dla snowboardzistów, oraz rodzin z dziećmi. Istnieje również 6 km niebieskich i czerwonych tras. Najwyższy szczyt Zum Zeri, Monte Fabei, na około 1600 m, słynie z pięknych widoków, które sięgają aż do wybrzeża morza Liguryjskiego. Wejdź na zumzeri.eu.

Trasy dla biegaczy w lesie Garfagnana
Garfagnana
Obszar Garfagnana w północno – zachodniej Toskanii, położony jest w sercu Alp Apuańskich. Dla miłośników narciarstwa teren obejmujący 3 różne trasy (- Careggine, Casone di Profecchia i Passo delle Radici), idealne dla najbardziej doświadczonych oraz dla tych dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach i snowboardzie. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą podziwiać wspaniałą i bujną przyrodę na trasach biegnących przez las. Wejdź na garfagnana.eu.
Monte Amiata
Ten wymarły wulkan, na południe od Sieny, oferuje entuzjastom sportów zimowych ponad 10 km stoków i malowniczą trasę przez bukowe lasy. Trasę tę uwielbiają narciarze biegowi. Ponadto w pobliżu znajdziesz ukojenie w gorących źródłach termalnych w Bagno Vignoni. Jeżeli szukasz zakwaterowania w okolicy Garfagnana, sprawdź Il Lonfo i L’Ormasso, obie w La Locanda Del Moro. Casa CerraltaCasa Carlino i Case Bianchi znajdują się w pobliżu Monte Amiata.

Czytaj dalej

Najlepsze studia jogi w Toskanii


Wyobraź sobie, że rozkładasz swoją matę do jogi obok starego drzewa oliwnego lub na szczycie wzgórza z widokiem na winnicę. W tak pięknym otoczeniu, z wolnym tempem życia wokół, Toskania zapewnia idealne warunki do relaksu ciała i umysłu poprzez jogę. 

Centro Yoga Grosseto di Ilaria Serini
Centro Yoga prowadzi 90-minutowe sesje w swojej siedzibie w Grosseto, które są odpowiednie dla wszystkich poziomów. Pomocni i uważni nauczyciele pracujący w tej szkole sprawiają, że atmosfera jest spokojna i przyjazna.

Joga Cintamani
Cintamani Yoga oferuje zajęcia w samym sercu wzgórz Chianti. Misją tego studia jest „pozostawienie cię z nowym duchem wewnętrznej rozkoszy, spokoju i większej determinacji, aby łatwiej było Ci osiągać cele w życiu”. Do wyboru są prywatne sesje lub zajęcia grupowe.

Joga Garage
Joga Garage we Florencji prowadzi zajęcia zaledwie kilka kroków od Duomo, San Lorenzo i Santa Croce. Zajęcia odbywają się w języku angielskim i włoskim, a wszystko, co potrzebne jest zapewnione. Wystarczy, że się pojawisz.

Studio Yoga Maya
Studio Yoga Maya znajduje się zaledwie kilka minut od ogrodów Boboli we Florencji. 75-minutowe sesje w ciszy i przyjaznej atmosferze sesje mają na celu „odłączenie” kręgosłupa i „skierowanie go w kierunku nowego centrum”.

Centro Yoga Nisargadatta Ashram
Centro Yoga Nisargadatta Ashram w Pizie prowadzi godzinne zajęcia o różnym stopniu zaawansowania, w tym sesje prenatalne. Są również kursy dla nauczycieli.

Czytaj dalej

Pedałuj, na szczycie wzgórza czekają lody


Kiedy stromy podjazd zaczyna się dawać się we znaki, podnosimy się z siodełka, by utrzymać prędkość. Ale tylne koło mojego roweru obraca się i tracę przyczepność, więc siadam z powrotem na siodełko, dociążone koło nie ucieka i próbuję coś z siebie wykrzesać. To mój pierwszy poranek w Toskanii. Zapomniałem o podstawowej zasadzie jazdy po Strade Bianchi, szutrowych białych drogach, które przebiegają wzdłuż i wszerz przez ten legendarnym region kolarski.

Mój brak koncentracji jest usprawiedliwiony, ponieważ oczy nieustannie przyciągają winnice rozciągające się wokół grani, po której jadę. To jest kraina Chianti, teraz żałuję, że się skusiłem wczoraj na butelkę, dziś jechałoby się łatwiej. Zjeżdżam z szutrówki szukając gładkiego asfaltu i wjeżdżam do Gaiole in Chianti.

Przyjechałem tu, by poznać Seana, właściciela To Tuscany, firmy wynajmującej wille, zamieszkałem w jednej z nich. Jest zapalonym kolarzem. Towarzyszy nam jego przyjaciel, Brett, zamierzamy razem pokręcić się po lokalnych, krętych drogach. Naszym celem jest dziś Castellina in Chianti, gdzie obiecano mi najlepsze gelati w Toskanii.

Opuszczamy Gaiole otoczeni rześkim, wiosennym powietrzem i wkrótce zaczynamy wspinać się w stałym tempie. Gładka droga wije się w górę, gdy przejeżdżamy obok pofalowanych pól i lasów zaledwie kilka tygodni przed eksplozją kolorów. Wspinamy się na wzgórze, a nasz prywatny wyścig zaczyna się, gdy Sean i Brett pędzą na złamanie karku, wykorzystując swoją kondycję i znajomość terenu.

Kolarstwo jest tu bardzo popularną dyscypliną. Lokalni bohaterowie to zawodowi kolarze szosowi – Bartali, Bettini i Cipollini. W okolicy zamieszkuje wielu aktywnych zawodników, jeszcze inni przyjeżdżają tu trenować. Coraz większą popularność zdobywa wyścig L’Eroica, w którym może wziąć udział każdy, ale wystartować trzeba na rowerze z epoki – żadnego karbonu i nowoczesnych technologii, tylko stalowe ramy i wełniane koszulki oraz „strade Bianchi” – białe, szutrowe drogi. Gaiole jest stolicą tej imprezy, z własnym sklepem i kawiarnią.


Droga do Castelliny to kręta, 7-kilometrowa wspinaczka. Sean idzie naprzód, podczas gdy Brett i jedziemy spokojniej swoim rytmem. Przez szczeliny w drzewach dostrzegam więcej winnic na równinie poniżej, ciągną się na północ i na zachód, aż wreszcie, docieramy do Seana stojącego na szczycie. Czas na podziwianie panoramy i obiecane gelato.

Zatrzymuje się samochód pełen amerykańskich turystów i ucinamy sobie pogawędkę o pięknie Toskanii. Selfie zrobione i jadą dalej, trzeba się trzymać planu zwiedzania. Nie zazdroszczę im: dwa koła to najlepszy sposób na zatopienie się w tym pięknym krajobrazie. A lody? Warte każdego metra wspinaczki.

To Toskania ma fantastyczny wybór willi w sąsiedztwie dróg szutrowych – strade bianchi.
Campbell Reid, zapalony rowerzysta drogowy, odwiedził Toskanię na rodzinne wakacje.

Czytaj dalej

Wsiadaj na konia i pędź przez Toskanię


Kochasz jazdę konną? W takim razie ucieszy cię wiadomość, że podczas wakacji w Toskanii będziesz mieć wiele okazji, aby posiedzieć w siodle. Zapoznaj się z naszą listą szlaków do jazdy konnej, które polecamy na dobry trekking.
Via dei Cavalleggeri, czyli droga kawalerzystów, to trasa o długości 210 km, używana niegdyś przez kawalerię, która łączy wieże strażnicze położone wzdłuż wybrzeża pomiędzy Pizą, Livorno i Grosseto i przecina parki krajobrazowe Maremma i San Rossore.

Romantyczny krajobraz pełen zabytków, takich jak na przykład zamek San Niccolò i opactwo Vallombrosa, czeka na jeźdźców, którzy wybiorą się na Szlak Konny Świętych Lasów w dolinie Casentino.

Na szlaku konnym Amiata znajdują się dwie ścieżki, jedna o długości 30 km, a druga o długości 80 km, które przebiegają po zboczach góry o tej samej nazwie, zanurzając się w pradawnym lesie kasztanowym.

Na szlaku San Jacopo, w pobliżu Pistoi, możesz robić przerwy w wycieczce odwiedzając ciekawe zabytki, takie choćby jak Vinci, miejsce urodzenia Leonarda da Vinci.

Poznaj piękne tereny i dawne trasy biegnące wokół Sieny wybierając szlak Terre di Siena, który prowadzi przez zaciszne lasy, obok winnic, w pobliżu zabytkowych miasteczek i kościołów.

Polecane stadniny I szkoły jazdy w Toskanii to: Rendola Riding w pobliżu Montevarchi, Club Ippico Senese w pobliżu Monteriggioni, Maneggio La Fiaba w pobliżu San Vivaldo.

Zobacz jeden z czterech apartamentów położonych na farmie zajmującej się hodowlą koni wyścigowych dostępny do wynajęcia na To Toskania w Agriturismo Legi.

Czytaj dalej

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2024 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie