Zaloguj się


Zakupy i parkowanie

 • Zakupy

  Oprócz wspaniałego wina i produktów spożywczych, zakupy w Chianti to także lokalne rękodzieło i kolorowe targowiska. Sztuka, obrusy i ręcznie wykonane wyroby ze skóry - to wszystko można znaleźć na miejscu. Jeśli chodzi o rzemiosło, miasta Chianti prezentują lokalne tradycje prac w drewnie, wyplatania koszy, wyrobów z terakoty i ceramiki. Bardziej szczegółowe podpowiedzi można znaleźć w naszych przewodnikach turystycznych po miejscowościach takich jak GaioleGreve, Panzano, Castellina, Radda i Castelnuovo Beradenga.


 • Castello di Brolio

  Castello di Brolio, słynny zamek w sercu Chianti, leży pomiędzy Gaiole i Castelnuovo Beradenga. Przeżycia związane z degustacją wina Brolio i sklep z pamiątkami mogą stanowić część wspaniałego dnia, podobnie jak dojazd do tych miejsc. To klasyczny krajobraz Chianti, z mieszanką winnic, gajów oliwnych, dębów i lasów kasztanowych. Zapisy świadczą o tym, że rodzina Ricasoli zajmuje się produkcją wina od 1141 roku. Oprócz win można się tu zaopatrzyć e wspaniałe kieliszki do wina. Oprócz Chianti Classico powstają tu także supertoskany Casalferro. choć najsłynniejszymi pozostają nadal Orannellaia i Masseto, produkowane przez Frescobaldi. Będąc w Brolio, zarezerwuj wizytę w piwnicach zamkowych, zwiedź posiadłość, skosztuj win i zobacz muzeum rodzinne.


  Adres: Castello di Brolio
  Localita Madonna a Brolio
  53013
  Gaiole in Chianti
  Tel: (+39) 0577 7301
  Strona: www.ricasoli.com

 • La Bottega di Passignano, Badia a Passignano

  W starożytnym opactwie Badia a Passignano warto wybrać się na degustację wina i zakupić inne produkty wyrabiane przez rodzinę Antinori, na przykład oliwę z oliwek. Bottega prezentuje wina Antinori, wraz z ekskluzywnymi artykułami spożywczymi od Procacci, renomowanych delikatesów z Florencji, należących obecnie do rodu Antinori. Smaczne pamiątki to dżemy Procacci i przysmaki z dodatkiem trufli. Możesz także kupić wina z innych posiadłości Antinori, od solidnych win Chianti Classico po cenione, drogie supertoskany.


  Adres: Via di Passignano 33
  Badia a Passignano
  Localita Badia di Passignano
  50028
  Tavernelle Val di Pesa

  www.osteriadipassignano.com
  www.antinori.it
  Tel: (+39) 055 8071278

 • Parkowanie i poruszanie się po okolicy

  Parkowanie

  Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena.

  Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, opisujących m.in. takie miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Radda, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.

  Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, mogą zostać ukarani. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.

  Poruszanie się po okolicy

  Chianti może być uroczą krainą do podróżowania samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mnogości małych, średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość słabo rozwinięty, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz lepiej poznać okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigacją GPS.
  Greve, główny punkt startowy na północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.
  Zamiast tego można też wybrać się drogą Florencja-Siena (Superstrada Firenze-Siena), czyli dwupasmową autostradą, prowadzącą do Chianti. Poggibonsi Nord oznacza wyjazd z rejonu Chianti. Stamtąd kieruj się mapą lub nawigacją GPS.
  SR2 - Cassia to stara rzymska droga, która biegnie równolegle do Superstrady i graniczy z Chianti, przechodząc przez Poggibonsi i Monteriggioni.

  Chianti pociągiem: Nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale żeby do niej dojechać, trzeba przesiąść się w Empoli.

  Autobusy w Chianti: Autobusy są przydatne, ale kursująca tu linia 365 odjeżdża tylko sporadycznie, a w niedzielę usługi są bardzo ograniczone. Autobusy kursują z Florencji do miejscowości takich jak  Greve, Radda, Castellina i Gaiole.

  Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy, spośród nich najbardziej znana jest L'Eroica – impreza dla amatorów na klasycznych rowerach. Przemierzając trasy od 40 do 200 km można zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Toskanii.

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie