Parkowanie i poruszanie się po okolicy
Parkowanie
Należy pamiętać, że większość toskańskich miast wprowadziła ścisły system ZTL, czyli Strefę Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, w szczególności dla osób, które nie są mieszkańcami. Samochody muszą być pozostawione poza murami. Miasta rejonu Chianti są małe, więc parkowanie stanowi o wiele mniejszy kłopot niż w przypadku takich miast jak Florencja czy Siena.
Wskazówki dotyczące parkowania: porady na temat poszczególnych miejsc w Chianti można znaleźć w naszych indywidualnych przewodnikach, opisujących m.in. takie miejscowości jak Greve, Panzano, Castellina, Radda, Gaiole i Castelnuovo Beradenga.
Porada dotycząca ZTL: Widząc inne samochody przekraczające granicę ZTL (Strefy Ograniczonego Ruchu) możesz odnieść mylne wrażenie, że również możesz to zrobić. Nie jest to jednak prawdą ‒ wjeżdżający do niej kierowcy prawdopodobnie są mieszkańcami miasta i posiadają odpowiednie zezwolenia. Zwiedzający, którzy ich nie posiadają, mogą zostać ukarani. Strefy są monitorowane przez kamery, w związku z czym mandaty wystawia się natychmiastowo (i za każdym razem), gdy tylko nieuprawniony kierowca przekroczy wyznaczoną granicę.
Poruszanie się po okolicy
Chianti może być uroczą krainą do podróżowania samochodem. Atrakcyjność regionu kryje się w pagórkowatym krajobrazie, wielu winnicach i gajach oliwnych, stosunkowo spokojnych drogach i mnogości małych, średniowiecznych miasteczek. Transport publiczny w Chianti jest dość słabo rozwinięty, więc wynajem samochodu może okazać się konieczny, jeśli chcesz lepiej poznać okolicę. Jazda samochodem po Chianti może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, zwłaszcza ze szczegółową mapą lub nawigacją GPS.
Greve, główny punkt startowy na północy, leży na SR222, powszechnie znanej jako Chiantigiana, około 30 km na południe od Florencji i 40 km na północ od Sieny. Od Greve malownicza Chiantigiana wije się przez Chianti, przechodząc przez większość typowych wiosek. To urocza droga do pokonania w dzień. W nocy można na niej jednak spotkać dziki, jeżozwierze lub jelenie, co czyni wyprawę nieco bardziej ryzykowną.
Zamiast tego można też wybrać się drogą Florencja-Siena (Superstrada Firenze-Siena), czyli dwupasmową autostradą, prowadzącą do Chianti. Poggibonsi Nord oznacza wyjazd z rejonu Chianti. Stamtąd kieruj się mapą lub nawigacją GPS.
SR2 - Cassia to stara rzymska droga, która biegnie równolegle do Superstrady i graniczy z Chianti, przechodząc przez Poggibonsi i Monteriggioni.
Chianti pociągiem: Nie jest to miejsce, do którego łatwo można dojechać koleją. Trasa pociągu ledwie zahacza o atrakcje Chianti, co jest jednym z powodów, dla których okolica jest tak spokojna. Główną stacją Chianti jest Castellina in Chianti, która znajduje się na linii Siena-Florencja, ale żeby do niej dojechać, trzeba przesiąść się w Empoli.
Autobusy w Chianti: Autobusy są przydatne, ale kursująca tu linia 365 odjeżdża tylko sporadycznie, a w niedzielę usługi są bardzo ograniczone. Autobusy kursują z Florencji do miejscowości takich jak Greve, Radda, Castellina i Gaiole.
Na rowerze: Chianti to piękne miejsce do odkrywania na rowerze. Połączenie romantycznej toskańskiej scenerii i trudnych wysypanych żwirem dróg sprawia, że jest to tym bardziej przyjemne. Wyścigi rowerowe w regionie także przyciągają tłumy, spośród nich najbardziej znana jest L'Eroica – impreza dla amatorów na klasycznych rowerach. Przemierzając trasy od 40 do 200 km można zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Toskanii.