Zaloguj się


Zakupy, parkowanie i poruszanie się po okolicy

 • Punta Ala i Forte dei Marmi to kurorty odpowiednie na zakupy ubrań czy dodatków od znanych projektantów. W Punta Ala należy zajrzeć do butików w marinie. Dla rozrywki warto się wybrać na środowy targ w Forte na Piazza Marconi, gdzie można znaleźć wszystko, od płaszczy z norek po stylową pościel i stroje kąpielowe, a także ubrania najlepszych projektantów i ich podróbki. Latem na tym samym placu odbywa się dodatkowo niedzielny targ. Jeśli lubisz coś przegryźć podczas zakupów, polecamy proste, ale pełne smaku przekąski jak foccaccia czy pizza a taglio - pizza w kawałkach z popularnej piekarni Da Valé (Piazza Garibaldi 4, Forte dei Marmi, T: 0584 89361). W przeciwieństwie do Forte, w Viareggio jest sporo sklepów, gdzie można zrobić codzienne zakupy, choć oczywiście eleganckich butików znanych projektantów nie brakuje.

 • Profumeria Walchiria

  Ta secesyjna perfumeria w stylu retro nie promuje najmodniejszych zapachów, ale proponuje zprodukty niszowe i niepowtarzalne. Doświadczony właściciel chętnie opowiada o perfumach, wyjaśnia historię ich powstania i dopasowuje odpowiednie perfumy.
  Adres: Piazza Massimo d’Azeglio 62, 55049 Viareggio
  Tel: 0584 45069
  Strona: www.walkirialaprofumeria.com

 • Winny szlak supertoskanów

  Choć Maremma tak się nie kojarzy, jest ciekawym regionem dla miłośników win. To tu powstały legendarne supertoskany - nieszablonowe, łamiące reguły apelacji wina jak Sassicaia, Ornellaia, Solaia, Grattamacco czy Le Macchiole. Podróże winiarskie po Costa degli Etruschi to świetny pomysł na zaopatrzenie domowej piwniczki. Warto próbować wina na miejscu, rozmawiać z winiarzami i kupować bezpośrednio od nich. Wiele posiadłości zaprasza gości na degustacje i wycieczki po winnicach. Będąc w okolicach Ceciny, na południe od Castiglioncello, skręć w słynną kilkukilometrową cyprysową aleję i dojedź do średniowiecznego miasteczka Bolgheri – powstające w okolicy supertoskany w połączeniu z lokalną kuchnią nigdzie tak nie będą smakowały.

 • Rocca di Frassinello

  W Maremmie jedną z lokalnych winiarskich gwiazd jest Rocca di Frassinello, gdzie powstają wina ze szczepów Sangiovese, Cabernet i Merlot łączące elegancję Bordeaux i siłę Toskanii. Winnica, przyrównana do „latającego dywanu lądującego na wzgórzach”, została zaprojektowana przez Renzo Piano, znanego włoskiego architekta. Po zwiedzaniu piwnic koniecznie spróbuj tutejszych win, które niczym nie ustępują najlepszym butelkom z Bordeaux.
  Adres: Localita Poggio alla Guardia - Giuncarico Scalo, Gavorrano (Maremma/Grosseto)
  Tel: 0566 88400
  Strona: www.castellare.it

 • Parkingi i poruszanie się po okolicy

  W większości toskańskich miast obowiązuje system ZTL (zona trafico limitato), czyli strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to, że Centro Storico (historyczne centrum) jest zasadniczo zamknięte dla ruchu, za wyjątkiem mieszkańców. Samochody należy pozostawić poza tą strefą. ZTL w Forte dei Marmi obejmuje większy obszar latem, więc spodziewaj się wtedy większych ograniczeń. Ogólnie rzecz biorąc parkowanie na wybrzeżu jest łatwiejsze, niż w zatłoczonych centrach dużych miast czy w miasteczkach na wzgórzach.

  Porady dotyczące ZTL:
  Jeśli zobaczysz inne samochody przekraczające bez problemu granicę ZTL (strefa ograniczonego ruchu) może Ci się wydawać, że wjazd tam nie jest ograniczony i też możesz wjechać. Osoby wjeżdżające najprawdopodobniej są mieszkańcami lub posiadają specjalne pozwolenia. Mimo braku fizycznych ograniczeń (słupków czy szlabanów) wjazd bez uprawnień będzie karany, gdyż strefy są monitorowane. Wezwania do zapłaty w ostatnich latach przychodzą zaskakująco szybko i sprawnie. 

  W Forte dei Marmi jest dużo łatwiej zaparkować, niż w większości toskańskich miast, ze wyjątkiem szczytu komunikacyjnego. Brakuje miejsc parkingowych podczas zwykłego targu w środę rano i podczas sezonowego targu w niedzielę rano. Dobre miejsca parkingowe znajdują się zazwyczaj nad brzegiem morza, wokół Viale Italico (bezpłatny) i przy Viale della Repubblica (płatny).
  (Więcej informacji znajdziesz w przewodniku po Forte dei Marmi).

  W Viareggio z parkowaniem również jest lepiej niż w większości toskańskich miast, pomijając okres szczytu komunikacyjnego. Możesz znaleźć parking w pobliżu głównej promenady, ale zazwyczaj jest płatny (standardowo od 8:00 do 20:00). W pobliżu morza i głównej promenady znajdują się parkingi typu „parkuj i jedź” (z bezpłatnymi połączeniami autobusowymi).
  (Zobacz przewodnik po Viareggio, aby uzyskać więcej informacji).

  Aby uzyskać więcej informacji na temat transportu w Viareggio (a także ogólnie w prowincji Lukka), skontaktuj się z Mover: T: 0584 427021 i www.moverspa.it

  W Punta Ala panują restrykcyjne zasady parkowania, szczególnie w sezonie. Zobacz porady poniżej:
  http://www.marinadipuntaala.com/en/content/parking-areas

  Dojazd i poruszanie się po okolicy:
  Jak dojechać: jeśli przyjeżdżasz do Viareggio autostradą A12, zjedź zjazdem Viareggio-Camaiore. Wjedź na drogę Aurelia SS1, kierując się dalej znakami na wygodny parking, taki jak Largo Risorgimento.

  Samochodem:
  z Viareggio do Forte dei Marmi jest tylko 14 km (śmiało można wybrać rower – droga jest równa i płaska). Piza znajduje się około 23 km na południe, Lukka około 28 km na zachód, a Florencja jest oddalona o 110 km, ale dojazd jest naprawdę dobry. W Maremmie, na południowym wybrzeżu, celem dalszych wycieczek jest najczęściej Siena.

  Pociągiem:
  stacja Viareggio znajduje się na zachodnich obrzeżach miasta. Jest zlokalizowana na linii Florencja-Lukka i zapewnia sporo połączeń.

  Rowerem:
  na głównych parkingach, takich jak Largo Risorgimento, można znaleźć bezpłatne rowery wynajmowane w ramach wygodnego lokalnego systemu rowerów publicznych, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. (MO.VER, via Regia 4 - 55049 Viareggio, T: 0584 -427021 i www.moverviareggio.it )

  Możesz pojechać rowerem do Forte dei Marmi, Marina di Pietrasanta i Lido di Camaiore. Szczegółowe informacje na temat tras rowerowych można znaleźć na stronie internetowej kurortu Forte dei Marmi i w biurze turystycznym: via Spinetti 14, 55042 Forte dei Marmi. T: 0584 28029 & www.comune.fortedeimarmi.lu.it

Dołącz do nas na

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać cotygodniowe inspiracje, rekomendacje willi i wskazówki dotyczące podróży od naszych toskańskich ekspertów?

Dowiedz się więcej

© 1998-2023 To Toskania Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wyślij zapytanie